реклама

Єврейські кладовища на Івано-Франківщині: скільки їх збереглося (фото)

реклама

На Івано-Франківщині знаходиться 53 єврейські кладовища, з яких лише 21 повністю збережено та обгороджено. 

На Прикарпатті проведено дослідження стану єврейських кладовищ, яке виявило як збережені, так і втрачені об’єкти культурної спадщини.

Єврейські кладовища на Франківщині

Олександра Фішель, директорка освітніх програм благодійного фонду ESJF, під час семінару поділилася детальною інформацією про стан єврейських цвинтарів в Івано-Франківській області, пише Суспільне.

З 53 єврейських кладовищ, які є на Івано-Франківщині, 8 — повністю зруйновані та забудовані. Ще 7 — знищені, але не забудовані. 21 єврейський цвинтар в області — обгороджений та збережений. Ще 17 кладовищ вціліли, але не мають парканів.

“Є міф, що це німці руйнували кладовища під час Другої світової війни. Так, у кількох місцях така практика була, але більшість цвинтарів були зруйновані й забудовані в 60-ті роки XX століття. Переважно це радянська влада знищувала кладовища. 90% цвинтарів зруйнували під час радянського панування”, — зазначила Олександра Фішель.

З її слів, в Україні є понад 1300 єврейських цвинтарів, з них 40% — в доброму стані.

Благодійний фонд ESJF активно працює над збереженням єврейської спадщини. Встановлено 329 огорож навколо місць єврейських поховань у десятьох країнах Європи, 189 парканів поставили в Україні.

Для привернення уваги до збереження єврейської культури фонд організовує освітні заходи за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

“Після Другої світової війни в маленьких містечках, де єврейське населення було великим, зараз майже немає євреїв. І це пов’язано з різними факторами, не тільки з Другою світовою війною, а й з міграцією і з тим, що євреям було важко повертатися у свої домівки. І чому важливо зберігати чужу культуру? Адже якщо ти живеш в місті, то немає чужої культури й чужої спадщини. Все, що є навкруги, — це твоя батьківщина. І єврейська громада, від якої зараз залишилися надгробки або якісь архітектурні речі, є частиною історії твого міста. І зберігаючи це, ти зберігаєш свою власну історію”, — пояснює Олександра Фішель.

23-24 вересня в Івано-Франківську та Городенці відбувся дводенний семінар, який включав:

  • Майстер-класи з епіграфіки.
  • Екскурсії місцями єврейської громади.
  • Відвідування єврейського цвинтаря в Городенці.

Єврейські кладовища в Городенці

Олег Дух зі Львова приїхав на семінар, щоб краще зрозуміти історію та символіку єврейських кладовищ. Він розповідає, що єврейського коріння не має, однак цікавиться історією. Три роки тому чоловік почав вивчати історію міста Перемишляни, в якому він народився. І зʼясував, що до Другої світової війни там проживало приблизно 30-40% євреїв.

“Я вважаю, що людина, яка цікавиться локальною історією, мусить цікавитися історією різних громад. Найцінніше — це показати історію всіх громад, які співжили, які допомагали одне одному, деколи конфліктували, але це були люди, які жили в одному місті. Я ніколи не мав досі дотичності з читанням єврейських надгробків. Це — перший такий досвід”, — каже Олег Дух.

Загалом до семінару долучилися 55 людей з Києва, Харкова, Одеси, Кам’янця-Подільського, Львова, Івано-Франківська, Тернополя, Миколаєва, Чернігова, Збаража, Надвірної та Городенки.

Скільки на Івано-Франківщині збереглося єврейських кладовищ

Олена Заславська, адміністративна керівниця Міжнародної міждисциплінарної сертифікатної програми з юдаїки, зазначила:

“Студентів сертифікатної програми тут десь третина, а інші — це краєзнавці, фахівці з єврейської історії, люди, які опікуються цим питанням вже не перший рік”.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Дмитро Павлюк, Кути

Розслідування виявило ознаки олігархічного впливу голови Кутської громади на локальний бізнес (відео)

Журналістське розслідування встановило, що Дмитро Павлюк, який з 2020 року очолює селищну раду Кутів на Івано-Франківщині, імовірно причетний до рейдерських захоплень місцевих підприємств, блокування роботи конкурентних бізнесів та контролю над…

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Які майстер-класи для дітей пройдуть цього тижня в Івано-Франківську?

Зустрічайте БУУУМБЕЗНУ розважальну програму на тиждень 17.03 – 23.03 в дитячому розважальному центрі ЧУБІ БУМ в Івано-Франківську 

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Померла Валентина Бузина - хто вона та чому про її смерть "кричать" російські ЗМІ

Померла Валентина Бузина – хто вона та чому про її смерть “кричать” російські ЗМІ

Валентина Бузина, мати скандально відомого проросійського журналіста та письменника Олеся Бузини, померла у віці понад 90 років, не дочекавшись завершення судового процесу щодо вбивства свого сина, що відбулося на вулиці…

ПЕРЕГЛЯНУТИ