За експертними оцінками, у 2024 році Івано-Франківщину відвідає 2,5 млн людей.
В Івано-Франківську пройшов туристичний форум. На ньому підбили підсумки розвитку туристичної галузі Прикарпаття за 2024 рік, повідомляє голова Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук.
На 10% порівняно з минулим роком збільшились податкові надходження до зведеного бюджету суб’єктів господарювання сфери туризму. За 9 місяців цього року вони становили 183 млн грн.
Туристичний збір зріс на 59% відсотків порівняно з минулим роком та становить 32,5 млн грн (за 11 місяців 2024).
Серед основних цьогорічних напрацювань щодо розвитку туристично-рекреаційної інфраструктури цього року:
- Затверджене положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Ріка Свіча з притокою Мізунькою».
- У НПП «Синьогора» облаштували спуск до водоспаду «Малий Кузьминець» та промаркували маршрут на полонину Щербул та Урочище Олениця.
- НПП «Гуцульщина» – промаркували туристичний маршрут до скельного комплексу Терношорська Лада.
- ПЗ «Горгани» – споруджений новий міст через річку Бистрицю Надвірнянську на екостежці «Греготи Горган».
- Облаштували оглядовий пірс на ставку у селі Буковець.
- У Лисецькій ТГ створено музей-садибу отця Миколи Волосянка.
Нагадаємо, команда аналітиків YC.Market з’ясувала, що доходи туристичної галузі у 2023 приросли на більш ніж 18% у номінальному вираженні в грн, порівнюючи з довоєнним 2021 роком. Ба більше, у 2024 році сектор продовжив рости і за перше півріччя 2024 року приріст склав майже 29% відносно аналогічного періоду 2023 року.
На третьому місці за доходами Івано-Франківська область: тут зареєстровано 69 компаній – 3,3% від усіх у країні, котрі згенерували майже 15% доходу всього сектору країни – понад 852,2 млн грн.
Які компанії у секторі туризму мають найбільші доходи?
До десятки найбільших компаній за чистим доходом у першому півріччі 2024 року увійшли дві компанії з Івано-Франківської області (Буковель), дві з Львівської та ще 6 із міста Києва. Сім компаній – це готельні комплекси (КВЕД 55.10 Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування) ще три працюють як туристичні оператори (КВЕД 79.12 Діяльність туристичних операторів).
У першому півріччі 2024 року найбільше чистого доходу згенерувала ТОВ “ПАРКТУР” 376,4 млн грн. Компанія з Івано-Франківської області є оператором всіх послуг курорту “Буковель” – бронювання готелів, продаж SKI-Пасів та інше. Також компанія надає послуги дитячого оздоровчого відпочинку для табору “Артек-Карпати-Буковель” і є власником торгової марки “Артек-Закарпаття”. За даними медіа, керівник компанії Володимир Бондарєв пов’язаний з народним депутатом України Ігорем Палицею.
302,5 млн грн у 2024 згенерувала київська ТОВ “МІЖНАРОДНО-ДІЛОВИЙ ЦЕНТР”. Приріст чистого доходу у порівнянні до 2023 року склав майже 16%. Компанія володіє та оперує готелем на бульварі Шевченка у м. Київ, що працює під брендом Hilton, а також надає в оренду житлові апартаменти люкс-класу, що знаходяться у власності компанії та надає супутні послуги по обслуговуванню цих апартаментів.
За даними ЄДР, серед кінцевих бенефіціарних власників компанії є Олександр Роднянський, Борис та Лілі Фуксман, Сергій Мартиненко (за даними інтернет-видання НАШІ ГРОШІ особа з таким ПІБ є двоюрідним братом екснародного депутата України Миколи Мартиненка) та Євген Бесараб. Компанія входить до так званої фінансово-промислової групи родин Фуксман та Роднянських, де ключовими особами є Борис Фуксман та Олександр Роднянський.
Ще одна київська компанія ТОВ “ОПТІМА ХОТЕЛ МЕНЕДЖМЕНТ” згенерувала 217,3 млн грн, а приріст до 2023 року склав понад 11%. Компанія є оператором мережі готелів, що працюють під брендом Optima Hotel Group. Учасниками компанії є Володимир Кашутін (99,9%) та Андрій Дема (0,1%). Особа з прізвищем та імʼям Володимир Кашутін у період 03.2011-12.2017 рр. очолював ТОВ “РЕЙКАРЦ І ПАРТНЕРИ. УКРАЇНА”, що була оператором мережі готелів Reikartz Hotel Group. Бенефіціаром ТОВ “РЕЙКАРЦ І ПАРТНЕРИ. УКРАЇНА” до 03.2023 року був Юрій Васін. Пан Васін в травні 2023 року потрапив під дію санкції РНБО України.
Ще одна буковельська компанія ТОВ “ЗІРКА БУКОВЕЛЮ” отримала 216,6 млн грн чистого доходу за перше півріччя 2024 року, приріст – понад 18%. Компанія управляє готелем Radisson Blu, що знаходиться на території курорту Буковель, і є власником об’єкта нерухомості за тією ж адресою. Основними учасниками компанії є кіпрська фірма ACHILLIA MANAGEMENT LIMITED та ТОВ “ІНСАЙДЕР”. Компанія також належить до так званої фінансово-промислової групи «Приват», яку повʼязують з Геннадієм Боголюбовим, Ігорем Коломойським та Олексієм Мартиновим. До групи входять понад 100 підприємств у різних галузях економіки в Україні і за кордоном.