Про це пишуть Версії з посиланням на 24.

Президент України підписав рішення РНБО, за яким буде заблоковано доступ до ряду російських інтернет-ресурсів, серед яких — соцмережі “Одноклассники” та “ВКонтакте”. Таке рішення викликає чимало запитань: чи це взагалі можливо, наскільки законно та чим може обернутися для українців.

Що заблокували, крім “Вконтакте”?

В Україні заблокують доступи до соцмереж “ВКонтакте” і “Однокласники”. Крім цього – доступ до всіх сервісів “Яндекса” – “Яндекс.Деньги”, “Яндекс.Новини”, “Яндекс.Пошта”, Метро, Каса, Календар, Кинопоиск, Авіа, Веб-майстер, Відео, Погода), крім головної сторінки “Яндекса”.

Сервіси Яндексу, які заблокували в Україні (повний список):
“Яндекс.Авіабілети”
“Авто.ру”
“Яндекс.Аудіторіі”
“Яндекс.Афіша”
“Яндекс.Блоги”
“Яндекс.Вебмайстер”
“Яндекс.Відео”
“Яндекс.Диск”
“Яндекс.Доставка”
Сайт “Кинопоиск”
“Яндекс.Каса”
“Яндекс.Нерухомість”
“Яндекс.Подорожі”
“Яндекс.Люди”
“Яндекс.Гроші”
“Яндекс.Радіо”
“Яндекс.Директ”
“Яндекс.Довідник”
“Яндекс.ЗНО”
“Яндекс.Інтернетометр”
“Яндекс.Календар”
“Яндекс.Зображення”
“Яндекс.Карти”
“Яндекс.Каталог”
“Яндекс.Маркет”
“Яндекс.Метрика”
“Яндекс.Метро”
“Яндекс.Музика”
“Народна карта Яндексу”
“Яндекс.Новини”
“Яндекс.перекладач”
yandex.ua і yandex.ru
“Яндекс.Пошук по сайту”
“Яндекс.Пошта”
“Яндекс.Пошта для домену”
“Яндекс.Предмети”
“Яндекс.Карти”
“Яндекс.Работа”
“Яндекс.Розклад”
“Яндекс.Реклама”
“Яндекс.Рекламна мережа”
“Яндекс.Довідник”
“Яндекс.Статистика”
“Яндекс.Таксі”
“Яндекс.Телепрограма”
“Яндекс.Телефонія”
“Яндекс.Технологіі”
“Яндекс.Фотки”
“Яндекс.браузер”
“Яндекс.XML”
https://dns.yandex.ua
“Яндекс.Data Factory”
“Yandex.SpeechKit”

Під санкції також потрапляють і “Mail.Ru Group”, сайти антивірусних компаній “Лабораторія Касперського” і Dr.Web. Також буде заблоковано активи, заборону на транзакції і мовлення російських телекомпаній: “ТВ Центр”, РБК, ВГТРК, “НТВ-Плюс”, “Зірка”, ТНТ, РЕН, ОТР.

Загалом, у санкційному списку опинилось 468 юридичних та 1228 фізичних осіб. Термін санкцій для юридичних осіб продовжується на 1-3 роки, для фізичних – терміном на 1-5 років, а в окремих випадках – безстроково.

Які причини блокування?

Це частина “персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)” стосовно цілого переліку фізичних та юридичних осіб Російської Федерації. А простіше кажучи, блокування російських соцмереж – це захист інформаційного простору України. Не секрет, що РФ використовує всі наявні можливості для провадження інформаційної війни проти нашої держави і проводить агресивну пропагандистську кампанію, в тому числі – проти діючої української влади, спрямовану на розбрат в українському суспільстві.

А чи дійсно реально заблокувати вказані сайти?

Обмежувати користування ресурсів та сервісів у мережі Інтернет дуже складно технічно, кажуть ІТ-експерти. Легше заборонити на рівні свідомості адміністраторів кожної компанії. Але кожна компанія, де використання переліку російських сервісів може привести до втрати важливої інформації, повинна технічно обмежити доступ цих ресурсів сама. Якщо ж поширювати цю концепцію на комерційні та приватні сектори, відповідальність лягатиме на користувачів.

А можна законом “надавити” на провайдерів послуг. Мабуть, для цього і прийняте Радою нацбезпеки та підписане президентом рішення про санкції.

Тобто, якщо якась компанія захоче заблокувати всередині своєї мережі користування російськими сервісами – то це реально. Але у нашій країні, яка серед світових лідерів по “комп’ютерних мізках”, є люди, що зможуть написати інструкцію, за якою всі охочі зможуть покроково обійти блокування.

Також ніяка компанія не зможе заборонити користуватися тим же ВК з телефону через мобільну мережу, наприклад, через “Київстар”. Навіть якщо мобільний оператор заборонить у себе доступ до цих російських ресурсів – і цю заборону можна буде обійти.