Сільськогосподарський кооператив “Гуцульські ґазди” почав працювати у Білоберізькій ОТГ. Тут перероблятимуть плодово-ягідну продукцію, зокрема чорниці, малину, яблука. Також прийматимуть на переробку гриби – їх сушитимуть, і трави – з них готуватимуть цілющі карпатські чаї, пишуть Версії.

Ідея виникла під час написання стратегії розвитку громади – польські експерти, які допомагали з її розробкою, робили подворовий обхід мешканців. І при розробці компоненту місцевого економічного розвитку горяни висловлювались за створення такого підприємства.

Хоча розглядали також варіанти переробки молочної продукції та м’яса, але врешті зупинили свій вибір на заготівлі і переробці дикоростучих плодів та ягід, а ті сфери залишили для приватного бізнесу.

“Це ініціатива мешканців. Постійно під час зустрічей вони пропонували організувати переробку дикоростучих – це чорниці (афин), брусниці (гогодзи), малини, гриби – та плодово-ягідних – яблука, сливи. Також є ідея робити чаї. Важливо, щоб люди, які тут живуть і збирають цю продукцію, могли десь вигідно її реалізувати”, – розповідає голова Білоберізької ОТГ Дмитро Іванюк.

Процес реалізації проєкту зайняв близько 1,5 року. Для кооперативу громада запропонувала приміщення, де раніше була сільська лазня. З місцевого бюджету виділили понад 200 тисяч гривень на ремонт приміщення.

“Програма USAID DOBRE виділила 35 тисяч доларів на закупівлю обладнання: камер попереднього зберігання, шокової заморозки та зберігання вже готової продукції. Окрім того, за ці кошти закупили й інфрачервону сушку та овочерізку», – коментує Дмитро Іванюк.

В камері зберігання вже є перша продукція – ящики цьогорічної чорниці. Її готові поставляти в магазини, ресторани або на підприємства. Є вже попередні домовленості з рівненською та львівською компаніями.

“Ми готові робити асортимент, на який буде попит. І ціна в нас набагато краща, ніж в перекупників”, – каже Іванюк.

Наразі до кооперативу долучились четверо місцевих мешканців. Вони також інвестували свій капітал у проект. Зокрема, за власні кошти провели світло.

“На даний час кооператив нам обійшовся в понад 1,5 мільйони гривень. Ще потрібно біля 500 тисяч, щоб завершити всі роботи”, – відзначив Іванюк.

Керівник кооперативу Василь Лазорик розповів, щоб перед початком роботи працівники пройшли навчання.

“Наш морозильник, до прикладу, проходив стажування у Львові”, – каже Лазорик.

Наразі до роботи в кооперативі залучені 7 чоловік, але в сезон штат, ймовірно, буде більшим.

Продукцію для переробки прийматимуть не тільки від прикарпатців, а й від мешканців сусідньої Чернівецької області, тож всіх охочих запрошують до співпраці

“Один недолік – цьогоріч низький урожай ягід. Це пов’язано з природніми умовами: навесні були заморозки, і потім град побив. Але зазвичай ми лише в нашій громаді збираємо до 100 тонн чорниці. Також можемо заготовляти яблука і сливи – в інфрачервоній сушці робити сушениці та яблучні чіпси”, – коментує Василь Пилип’юк, заступник голови Білоберізької ОТГ.

У громаді вдячні за вагому підтримку міжнародної програми DOBRE в імплементації проектів місцевого економічного розвитку.

“Програма DOBRE активно підтримує ініціативи громад-партнерів, аби вони максимально реалізовували свій потенціал. Створений кооператив допоможе використати природні можливості для зростання добробуту мешканців громади, покращити місцевий економічний розвиток та зміцнити згуртованість всієї громади”, – зазначив регіональний менеджер програми USAID DOBRE в Західній Україні Дмитро Коваль.

Представник Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Денис Тиняний також  відзначив вагому підтримку міжнародних програм у створенні нових виробничих потужностей у громадах області. Він нагадав, що за підтримки USAID DOBRE такі кооперативи вже запрацювали у Печеніжинській та Старобогородчанській ОТГ. Невдовзі розпочнуть роботу ще й у Більшівцівській та П’ядицькій об’єднаних територіальних громадах.

“Такі проєкти сприяють соціально-економічному розвитку територіальних громад. Кооперації жителів громади можуть самостійно визначати точки економічного зростання у своїх громадах. По суті, зараз децентралізаціє сприяє і допомагає жителям здійснювати власну комерційну діяльність”, – відзначає Денис Тиняний.

 

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!