рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Знайомимось з історичними будівлями Івано-Франківська: пивоварний завод

реклама

У 19 ст належав сімейству Седельмаєрів – німців, що прибули з Мюнхена. Від 1911 до націоналізації в радянський час був у власності спілки «Седельмаєр і Ко». В архітектурному відношенні інтерес становлять два корпуси заводу – варний і солодовий цехи. Про це пишуть Версії з посиланням на Побудовано.

Солодовий цех, середина 19 ст . Вул. Новгородська, 49. На місці колишнього фортечного бастіону, на повороті вулиці, навпроти варного цеху. Радянські історики датували його 1767, як і варний цех. Це не відповідає дійсності. Першоджерел із конкретною датою зведення виявити не вдалось, але є документи, які дають змогу визначити приблизний час будови. На мапі міста 1792 на місці майбутньої солодовні ще позначений фортечний бастіон. У журналі земельних ділянок Станиславова 1848 фортифікацій уже немає, але нема ще й будинку. Згадка про нього нарешті з’являється в описі населення й нерухомостей міста 1857. Отже, дата побудови корпусу – між 1848 та 1857 рр.

 

Споруда зведена в класичному стилі, цегляна, майже прямокутна в плані з одним заокругленим рогом. Двоповерхова, з цокольним і мансардним поверхами, покрита напіввальмовим дахом. Фасади розчленовані лопатками та маленькими вікнами: прямокутними на цокольному й першому поверхах, півциркульними – на другому. Перекриття плоскі на дубових опорах. В останній час використовувався як склад.

Уже в середині 19 ст. завод був значним підприємством, де працювали 40 робітників. Вони ж започаткували страйковий рух у місті в 1892. Родина Ф. Седельмаєра володіла в цьому районі великими ділянками землі. Вулиця, що виникла на її ґрунтах, у дорадянський час тому й мала назву Седельмаєрівської.

Варний цех, 1767 (до реставрації). Вул. Новгородська, 28

На повороті вул. Новгородської, на розі з вул. Заклинських. Споруда мурована, в стилі бароко, прямокутна у плані, одноповерхова, з підвалами, покрита двосхилим дахом. Перекриття підвалів склепінчасті з розпалубками, першого поверху – склепінчасті.

Головний фасад має чотири дуже витягнутих напівциркульних вікна, прикрашений карнизом з розетками та імітацією тиньку під руст. Там же викладена дата будови: «1767». Після ремонту 1971 у приміщенні колишнього варного цеху містилась заводська котельня.

Варний цех після реставрації

 

Звід пам’яток Івано-Франківської області. Івано-Франківськ і села міської ради. – Кн. 1. Пам’ятки археології, історії та мистецтва. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2016. – С. 145-148.

 

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Чиновницю міськради оштрафували за переправлення людей через кордон

Чиновницю міськради оштрафували за переправлення людей через кордон

Івано-Франківський міський суд виніс вирок у справі про незаконне переправлення через кордон трьох громадян України, яке організувала головна спеціалістка відділу правової та кадрової роботи управління економічної політики департаменту благоустрою Івано-Франківської…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Рак шийки матки: на Верховинщині впроваджують масштабну профілактику

Рак шийки матки: на Верховинщині впроваджують масштабну профілактику

На Верховинщині відбулася третя консультативна зустріч медичних фахівців та представників влади, присвячена питанням профілактики раку шийки матки та впровадженню комплексної програми вакцинації від вірусу папіломи людини серед населення гірських районів.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Калуські фігуристки здобули сім медалей на всеукраїнських змаганнях

Юні фігуристки з Калуша вибороли п’ять золотих, одну срібну та одну бронзову медаль на П’ятому етапі Всеукраїнських змагань, які проходили в Одесі з 18 по 21 лютого.

ПЕРЕГЛЯНУТИ