Основний меморіальний комплекс козацької слави України – національний історико-меморіальний заповідник “Поле Берестецької битви” втрачає цінні екземпляри свого культурного фонду. Ситуація банальна і, на жаль, вже звична для української культури – для збереження та відновлення історичних цінностей не вистачає коштів, пишуть Версії.
Національний історико-меморіальний заповідник “Поле Берестецької битви” заснований більше 100 років тому на місці, де в 1651 році. відбулася найбільша битва Визвольної війни під проводом гетьмана Богдана Хмельницького. У народі це місце більш відоме за назвою Козацькі Могили.
1651 року 100-тисячне козацьке військо за підтримки 30 тисяч татар билось під Берестечком з 300-тисячною польською армією короля Яна Казимира II. Через зрадництво союзників-татар, запорожці були розбиті, а сам гетьман опинився в полоні. Трагічна для козаків доля битви була передбачена, але Іван Богун вивів козаків з оточення і врятував 100-тисячне військо. Ціна за цей порятунок була велика — близько 10 тисяч козаків загинуло під Берестечком…
В пам’ять про трагічну битву на острів Журавлиха, в селі Пляшева на Рівненщині, була перенесена дерев’яна Михайлівська церква XVII століття, в якій Хмельницький молився та освячувавсвій меч перед боєм. До цього на Журавлиху православний люд приносив і складав під хрестом знайдені козацькі черепи та кості. Тепер останки запорожців зберігаються у підземній каплиці-усипальниці під Георгіївським храмом – черепами і кісками козаків заповнений пустотілий центральний стовп святині. До неї можна потрапити і підземним ходом з Михайлівської церкви.
“Ось така непроста трагічна історія нашого українського, козацького народу. Відвідуйте пам’ятні місця. Вчіть історію, бо це наука не лише минулого – а й майбутнього”, – закликає автор відео, журналіст Микола Грабовецький.
Сьогодні проблемою комплексу є недофінансування реставраційних та ремонтних робіт.
“До прикладу “Голгофа” на храмі вже давно потребує реставрування, але немає на це коштів. Фактично мистецький витвір просто зникає”, – додає Микола Грабовецький.
Феномен національного пантеону під Берестечком неодноразово притягував увагу найвідоміших вчених та істориків. Сьогодні ж деякі його елементами і самі можуть стати історією, якщо в казні й надалі не вистачатиме коштів на відновлення та збереження унікальних пам’яток.
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!