Поверхневий дренаж – це дуже важливий захід, навіть тоді, коли ґрунт не накопичує рідини. Він є ключовим, щоб уникнути агресивного впливу на фундамент будівлі ґрунтових вод у періоді паводків та інтенсивних опадів. Коли мова йде про  території, де раніше були болота, торфяники, глиноземи або піщані кар’єри – потрібна потужна дренажна система.

Перед облаштуванням дренажної системи необхідна оцінка кожної конкретної ситуації і виявлення причин появи води. Вони можуть бути найрізноманітнішими:

 • наводнення і схильність до повноводдя;
 • особливості ґрунту;
 • рельєф місцевості;
 • близьке розташування рік і водойм;
 • високий рівень ґрунтових вод

Для захисту від повноводдя, сезонного або ж короткотермінового, використовуються дамби, які споруджуються одразу в декількох місцях.

Щоб вирішити проблему заболоченості, рівень землі піднімають, споруджуючи насипні ділянки. У цьому випадку питання вирішується лише на кілька сезонів. Тому, для більшої ефективності та надійності, потрібно споруджувати дренажну систему.

При перенасичення вологою, коли поруч знаходяться підземна річка або водойма, а також в сезон дощів і танення снігів, ґрунтові води займають собою всі вільні території. У такій ситуації вода буде стояти, поки сама не випарується.

На таких ґрунтах як глина і суглинок, утворюється так звана «верховодка». Ці ґрунти не мають хорошої проникності водою і від великої кількості води їх частинки розширюються, утворюючи єдиний водонепроникний  прошарок і вода залишається до повного висихання.

Є два способи для боротьби з цим:

 • поліпшити глинисті ґрунти, зробивши їх більш пухкими, додавши пісок і органічні добрива. На невеликих ділянках це зробити не складно;
 • відведення води за межі за допомогою системи осушення;

Є методика вертикального або горизонтального ґрунтового дренування. Вертикальне – не дає волозі йти в ґрунт і накопичуватися у водотривкому глиняному пласті, а горизонтальне – не дозволяє воді скупчуватися на поверхні.

У чому особливості дренажних комунікацій

Дренаж являє собою мережу комунікацій, призначених для відводу ґрунтових вод з метою підвищення якості ґрунту (що особливо важливо при створенні гарних умов для рослинництва) і безпеки експлуатації будь-яких споруд.

При відсутності природного дренажу застосовують штучні системи. Їх два види:

 • глибинні
 • поверхневі

Вони являють собою комплекс водоприйому і водовідведення – спеціальних лотків і ровів. Для пристрою глибинних вертикальних мереж в якості водовідводів використовуються спеціальні трубки з отворами, що встановлюються вертикально і проходять крізь водоносні шари ґрунту.

Вода направляється в нижні шари ґрунту або виводиться за межі території. Даний вид дренажу вимагає серйозних геолого-геодезичних вишукувань, щоб витрати не були марними. Вертикальний дренаж не підходить для територій зі змішаними, неоднорідними ґрунтами.

Поверхневий дренаж

Це самий бюджетний вид дренажних робіт, і він спрямований просто на виведення зайвої рідини безпосередньо з поверхні ґрунту. Він користується популярністю через найменші витрати (і фізичних, і матеріальних) на облаштування.

Як правило, в більшості випадків достатньо мінімальних робіт: невеликих траншей, які можна викопати самостійно за допомогою примітивних механізмів. Лише в особливих випадках використовується габаритна будівельна техніка. Іноді, канави забезпечують лотками для збору рідини. Інтернет-магазин  МБ-Трейд забезпечить вас професійними системами лінійного поверхневого водовідведення.

Поверхнева система осушення полягає в наступному:

 • одинарні канали навколо периметра ділянки;
 • обхідні – по всій запланованій території;
 • траншеї-борозенки – неглибокі канали, наявні між клумбами або грядками.

Пристосування, які відводять воду від будівель (водостоки дахів і жолоби), є частиною дренажної системи. Вони можуть бути відкритого і закритого типу.

Водозбірником можуть бути:

 • вуличні канави і яри;
 • колектори дощової каналізації;
 • природні водойми.

Поверхневі дренажні системи найчастіше використовуються на земельних ділянках, призначених для садівництва і городництва. В інших випадках потрібні більш конструктивні методи.