Всі обурливі дописи про вимкнення світла зазвичай починаються словами: “Я розумію, що в країні війна, але…”. І після цього “але” йде потік зради та ненависті – страждають усі: сусіди, депутати, старости, мер, президент. І інколи, в останню чергу, можуть згадати, хто ж власне винен, що Україна без світла. А можуть і не згадати…
Версії розбирались, хто знеструмлює Івано-Франківську громаду, і “чому в сусіда світиться, а в нас вже третій раз за день вимикають світло”.
Чому почали вимикати електрику?
Після ракетних обстрілів ворога енергетична система України зазнала значної руйнації. Лише 15 листопада, коли росія випустила близько 100 ракет, було пошкоджено 15 енергооб’єктів. Через це не працюють тисячі кілометрів магістральних високовольтних ліній, що необхідні для видачі електроенергії з електростанцій та передачі із західних регіонів на схід, по всій країні. Зокрема, 15 листопада в Івано-Франківську вийшла з ладу підстанція, що живить електроенергією майже половину області. Вся південно-східна частина області була знеструмлена.
Енергетики працюють в цілодобовому режимі, аби відновити зруйноване та забезпечити українців світлом. Щоб “не вбити” наше енергосистему остаточно, по всій Україні застосовуються графіки відключень електроенергії.
Чому графіки вимкнень можуть змінюватись протягом дня та без попереджень?
Як пояснили в Прикарпаттяобленерго, щовечора диспетчери НЕК «Укренерго» аналізують показники споживання електроенергії в енергосистемі України за попередній період, співставляють дані із інформацією про можливості генерації електроенергії вцілілими електростанціями та надають обленерго величину навантаження, яке прогнозовано необхідно буде зняти з мереж. На кожну годину прогнозують різне навантаження.. Відповідно до того, скільки навантаження необхідно зняти із мереж, кожній годині присвоюються свої черги вимкнень.
Через похолодання та масове використання електрообігрівачів зараз спостерігається ріст споживання, яке значно перевищує виробництво електроенергії. Тому, протягом доби ситуація в енергосистемі може ускладнитися, а передбачити наперед усі обставини неможливо.
Диспетчер НЕК «Укренерго» моніторить стан енергосистеми, і коли розуміє, що знятого навантаження не достатньо, телефонує диспетчерам обленерго з вказівкою збільшити величину навантаження, яке необхідно зняти. В диспетчера обленерго є 15 хвилин на те, щоб проаналізувати, до якої черги застосувати додаткові вимкнення так, щоб не допустити довготривалих вимкнень для однієї черги та зняти доведене навантаження.
Саме тому у Графіки зміни вносяться екстрено та без попереджень. Такі зміни – вимушена реакція на стан енергосистеми.
Чому в сусіда є світло?
Кожен будинок підключений до загальної електромережі. У сусідніх будинках чи навіть під’їздах може працювати декілька ліній електропередач, які належать до різних груп і вимикаються за іншим графіком. У межах однієї групи також є черговість на відключення світла. У сусідніх будинках може бути підключення до ліній електропередач з об’єктами критичної інфраструктури.
Також окремі будинки можуть використовувати електроенергію альтернативних джерел живлення (генератори, акумулятори та інше).
Хто насправді вимикає світло в Івано-Франківську?
Україна, загалом, і Івано-Франківщина, зокрема, тримають енергетичний фронт. Хоча часто це вартує надзусиль наших енергетиків. Прикарпатці готові до незручностей у побуті, але темрява і холод рано чи пізно впливають навіть на найміцніші нерви – тоді всі починають вимагати пояснень про знеструмлення своїх вулиць та осель.
В Прикарпаттяобленерго пояснили чому і за яких умов відбувається вимкнення електроенергії.
“Через атаки енергосистема України зазнала безпрецедентних руйнувань. Генерації електроенергії критично недостатньо, щоб забезпечити область світлом, особливо відчутно це буде в години-пік, коли традиційно збільшиться споживання. Щоб не допусти масштабних і складних аварій на мережах, НЕК «Укренерго» має збалансувати енергосистему”, – відмітили енергетики.
Кілька днів тому доступне пояснення вимкнень електроенергії оприлюднив і мер Івано-Франківська Руслан Марцінків.
“Наголошую:
1. Ні я, ні міська рада не відключаємо світло;
2. Не складаємо графіки;
3. Не вказуємо енергетикам, де має світити, а де вимикати.
4. Не знаємо наперед адрес, де світло буде чи ні.
Бо:
1. Зараз енергетична катастрофа. Відключення – аварійні.
2. Графіків аварійних відключень взагалі нема. Бо аварійні відключення – від слова АВАРІЙНІ.
3. Енергетики моніторять ситуацію з напругою і коли є проблеми – екстрено вимикають лінії. Не адреси, не міста чи мікрорайони, а саме ЛІНІЇ.
4. Адрес аварійних відключень не знає ніхто наперед”.
Ні енергетики, ні міська рада, ні ОВА не прагнуть нашкодити мешканцям Івано-Франківська, це вимушені кроки спричинені атаками ворога.
“Повірте, то не диверсія чи свідомий геноцид збоку енергетиків чи міськради конкретно до вас. А реалії нашого часу! І щоразу, коли ми залишаємося вдома без світла, то краще дякуймо нашим захисникам за те, що ці незручності перечікуємо вдома!”, – резюмував Руслан Марцінків.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!