А от земельної ділянки, на якій зараз розташовано понад півтори тисячі гаражів, – півстоліття. Вовчинецька сільська рада вважає цю землю своєю, гаражний кооператив – Івано-Франківська. Однак, схоже, місто поки не визначилося…

Сільський голова с. Вовчинець Михайло Назар в інтерв’ю Версіям заявив, що конфлікт породило «єдине неправильне рішення міської ради». Мовляв, «у 2006 році місто перевищило свої повноваження, не маючи права приймати рішення на нашій території  передало новоствореному ГК «Соколи» територію яка не належала місту. Таке рішення і стало причиною конфлікту».

Та чи могло одне рішення завдати стільки шкоди? Спитаємо іншу сторону конфлікту – адвоката ГК «Соколи» Романа Жируна.

Зустрічаємося з юристом в його кабінеті. На робочому столі помітно багато папок з документами, справами. Серед яких чимало рішень судів, що стосуються справи.

«Я б хотів роз’яснити стосовно «одного рішення» про яке прочитав в інтерв’ю сільського голови», – почав розмову Роман Жирун.

Розкажіть, будь ласка, з чого все почалося?

– Раніше на тій землі прийняли рішення будувати військовий завод. Ніхто ніколи б не будував завод в межах населеного пункту. Ми всі це знаємо та розуміємо. Дійсно, ці землі відносилися до Вовчинецької сільської ради, але ми повинні бачити різницю, про що замовчував сільський голова. Треба розуміти, що є землі в межах населеного пункту і є землі поза межами населеного пункту. Земля про яку ми говоримо знаходилася за межами с. Вовчинець. Про це є багато рішень, як обласної ради (ще тоді виконкому, – ред.), так і рішення Тисменицького райвиконкому. Земля виділялася приблизно в 1969 році під будівництво заводу рішенням Тисменицького райвиконкому.

Не можна стверджувати, що по цьому питанні було всього одне рішення.

У 1989 році було рішення обласної ради народних депутатів виконавчого комітету, де в пункті 4 зазначалося: «Враховуючи адміністративне підпорядкування сіл Вовчинець, Угорники, Микитинці, Хриплин, Крихівці Івано-Франківській міській Раді народних депутатів і те, що значна частина земель землекористувачів Тисменицького району передана під розміщення підприємств, організацій і установ міста, Івано-Франківського міськвиконкому і Тисменицькому райвиконкому внести зміни в земельно-облікові документи, включивши в межі міста Івано-Франківська 3413,1 га земель згідно з додатком №4».

У план-схемі відзначені існуючі межі, перспективи і границі сіл. Якщо ми подивимося на село Вовчинець, – там відзначені межі села. А все, що за його межами відносилося до компетенції Тисменицького райвиконкому (зокрема, й земля, де зараз розміщений ГК «Соколи», – ред.).  Після вказаного рішення обласної ради, ті землі перейшли до міста Івано-Франківська. Це не тільки землі Вовчинця, є і Угорники, Микитинці. Тобто, ці землі зараз в межах Івано-Франківська.

Йдемо далі. Завод будується, розширюється. Одна секція, друга, третя. Фактично четверта недобудована секція, це ділянка приблизно на 12 га, там де зараз «Метро» і гаражний кооператив. Ця секція почалася будуватися в 1990 році.

Є протокол засідання Івано-Франківської міської ради від 14 лютого 1990 року, згідно з яким вирішили дозволити заводу «Позитрон» проектування та будівництво поліклініки (вулиця Калініна), багатоповерхових гаражів по вулиці Савельєва (сьогоднішня Симоненка) і третьої черги розширення заводу по об’їзній село Вовчинець. При умові виконання наданих технічних умов. Тобто, якщо сільський голова говорить, що було єдине рішення – це неправда. Бо в 1990 році було видано таке рішення міської радою, яка дозволила здійснювати будівництво.

Ці документи розглядалися неодноразово в судах різних інстанцій. І їм вже була надана оцінка. Відомо, що сільський голова особисто брав участь в засіданнях.

Відомо, що в 1996 році Вовчинецька сільська рада прийняла рішення «Про видачу державного акту на право постійного користування землею».

– Колишній Земельний кодекс, Земельний кодекс УРСР і нинішній Земельний кодекс ніколи не передбачав таких повноважень сільської ради, як видача державного акту. В органу місцевого самоврядування (будь-якого) є тільки повноваження щодо надання і вилучення земельних ділянок. А скасовувати, відміняти, видавати державні акти – це не його повноваження. Саме рішення є нікчемним.

Проте, державний акт на право власності на землю є.

– В 1996 році сільська рада написала «шикарне» рішення «Про поновлення права постійного користування землею. Тобто, сам акт був виданий не у власність «Родону», а тільки на право постійного користування. На сьогоднішній день – це грубо кажучи оренда. Яка була проблема промислових підприємств в тих роках? Вони займали величезні площі. Потрібно було платити земельний податок. Їм потрібно було позбуватися цієї землі. Тому і створилася автогаражна стоянка. Бо потрібно було комусь віддати. В 2001 році завод звернувся до міста, не до села. В документі зазначається: «вилучити за згодою земельну ділянку на вулиці Вовчинецькій 225 і надати ФОП «Кристал»» – це філія акціонерного товариства. Ввели КВЕД і він займався організацією діяльності цієї автостоянки. Відповідно, в рішенні передбачалося і надання частини гаражів для інвалідів. Було колись таке товариство «Плекс». Тут, де побудований супермаркет «Арсен». Їх звідти перенесли сюди.

Тобто, має  «Родон» у власності у тимчасовому користуванні землю. Він звертається до міської ради і каже, я віддаю цю землю. Передайте її іншій юридичній особі. У 1998 році дають проект, потім у 2001 році передають 5,5 га. Далі – ще 7 га. Всі ці рішення приймалися Івано-Франківською міською радою. В чому проблема була у Я.Каспрука (директора «Родону», – ред.)?

Фактично, «Родон» відмовлявся, але земля надавалася його ж підприємствам. В міській раді більше депутатів, ніж в сільській. Маючи кворум в сільській раді можна легше приймати рішення. Тому, з мовчазної згоди В. Анушкевичуса, в 2006 році М. Назар (сільський голова Вовчинця) розробив генеральний план, затвердив на своїй сесії. Відніс ці землі до села і почав їх відчужувати.

Якраз в 2006 році Івано-Франківська міська рада прийняла рішення, про яке розповів у інтерв’ю Михайло Назар.

– Так, у 2006 році землю надати на рік гаражному кооперативу. Важливе це рішення в тому плані, що мова йде вже не про тимчасову стоянку, а місто вказало те, що тут є гаражний кооператив. Це рішення по сьогодні оскаржується Вовчинецькою сільською радою.

Почали чинити перешкоди гаражному кооперативу у подальшому користуванні цією земельною ділянкою. І гаражний кооператив звернувся до суду. Вовчинецька сільська рада виносить рішення і укладає договір з «Родоном» на цю ж земельну ділянку. Відповідно, господарський суд Івано-Франківської області 5 вересня 2007 року виносить рішення зобов’язати ФОК «Кристал» усунути перешкоди створені ним гаражному кооперативу у користуванні земельною ділянкою по вулиці Вовчинецькій і визнати недійсним договір оренди землі, укладений між Вовчинецькою сільською радою.

Тобто, фактично вони тут написали в рішенні таку річ, що укладаючи оспорюваний договір оренди земельної ділянки, Вовчинецька сільська рада була обмежена у своїй дієздатності щодо вирішення земельних питань без згоди Івано-Франківської міської ради. Мова йде про те, що вони не були уповноважені розпоряджатися землею, так як ці землі знаходяться поза межами населеного пункту. А тому, при укладенні договору земельної ділянки, Вовчинецька сільська рада діяла поза межами належних їй повноважень. Це було 5 вересня 2007 року. Відповідно вони подали на апеляцію. У Я. Каспрука виникає проблема разом з М. Назаром – треба ж якось цю земельну ділянку викупити. Це можна зробити тільки через аукціон. Вони ж кажуть, що є транспортна прохідна, побудована для заводу. Її побудували люди за власні кошти, збирали членські внески. Вони в грудні виносять рішення – визнати право власності за акціонерним товариством «Родон» на транспортну прохідну, площею 22,6 квадратних метрів. В січні 2008 видали рішення надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо передачі цієї земельної ділянки для обслуговування транспортної прохідної. Вирішили чомусь, що для обслуговування транспортної прохідної потрібно 6 гектарів. Вона має 22,6 квадратних метрів. Йде судовий процес, вони беруть дозвіл на складання проекту землеустрою і затверджують його.

31 січня 2008 року Львівський апеляційний господарський суд виносить рішення, яке залишає в силі попереднє рішення. Де вказано про порушення вимог Земельного кодексу Вовчинецькою сільською радою. Не проводились дії по вилученню земельної ділянки з користування ГК «Соколи». Це аргументування, чому був скасований договір оренди і правильно. Якщо ви користуєтеся земельною ділянкою, а сільська рада не хоче з вами продовжувати цей договір, а хоче передати комусь іншому, то вона має вилучити її у вас і надати іншому користувачеві. Така процедура Земельного кодексу, але цього не було зроблено. Тому, відповідача (Вовчинецьку сільську раду) було зобов’язано усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою.

08 лютого 2008 року Вовчинецькою сільською радою виноситься рішення про укладення договору оренди з подальшим продажем.

IMG_3568

28 лютого виноситься рішення про продаж цієї земельної ділянки АТВТ «Родон». Вже без аукціону. Закон як каже, якщо на території є майно, яке належить вам на праві власності, то ви можете придбати землю для обслуговування цього об’єкту поза аукціоном. Це питання розглядається в рамках справи 909/1345/14 у господарському суді. Ми заявили таке клопотання в суді. На сьогоднішній день 4 січня наше клопотання задоволено і призначено судову земельно-технічну експертизу на вирішення якої поставлено питання, яка площа земельної ділянки необхідна для обслуговування об’єкту нерухомого майна транспортної прохідної. Та чи знаходилися на цій земельній ділянці 6 га інші об’єкти нерухомого майна на момент продажу у 2008році?

IMG_3569

– Тобто, в лютому є два рішення і вже в березні землю вирішили продати?

 – Є договір купівлі продажу. Оперативно. Напевно, дуже хотіли продати. А 22 лютого 2008 року з одного боку вони кажуть, що це їхня земля, але оскаржують те рішення, яким передано землю міської ради. І мотивують позов, що це землі с. Вовчинець. Якщо є спір, вирішуємо спір, чия це земля, а тоді роздаємо її. На сьогоднішній день виходить так, що вони оскаржили рішення і відразу почали земельною ділянкою розпоряджатися. До речі, цей позов підписав сам М. Назар і він це знає.

7 березня вони здійснюють продаж земельної ділянки на підставі рішення від 29.02.2008 р. Тобто, подали позов 22, а 29 вже виносять рішення про продаж земельної ділянки АТВТ «Родон». Пишуть, площа земельної ділянки 6,32 га і вказують, що розміщено об’єкт нерухомості транспортна прохідна. І є пункт називається 1.6: «продавець гарантує, що земельна ділянка, яка є предметом даного договору, вільна від будь-яких майнових прав, претензій третій осіб про які на момент підписання цього договору продавець чи покупець не могли знати і не знаходиться під арештом, і у спорі не перебуває». Самі ж позов подали, судовий спір існує і пишуть, що їм про це невідомо. Хоча від кожного учасника був представник в суді у Львові.

Як ми виявили в судовому засіданні, кадастровий номер земельної ділянки, який вказаний у договорі, не відповідає тому кадастровому номеру, який дійсно присвоєний.

Останні дві цифри були 33, а тут 01. Чому це зроблено? Вони взяли довідку з земельного відділу з іншим кадастровим номером. Адже, тоді вже діяв реєстр і коли нотаріус вводила кадастровий номер, їй висвічувалося, що там є договір оренди з гаражним кооперативом. Відповідно, далі провести операцію щодо земельної ділянки з таким кадастровим номером вони не могли.

Далі вони цю земельну ділянку продали. Як це робили? Є вартість одного квадратного метра. Вартість цієї земельної ділянки за експертними висновками складала від 3-9 мільйонів гривень. Продали за 1,5 мільйона. Те, що це незаконно, підтверджено ухвалою міського суду. Експерт, яка оцінювала і спеціаліст відділу земельних ресурсів притягнуті до кримінальної відповідальності.

– Тобто, виходить, що Вовчинецька сільська рада недоотримала кошти за землю?

– Вовчинецька сільська рада грубо кажучи отримала збиток, бо могла отримати 9 мільйонів, а отримала 1,5 мільйона. І пан М.Назар, який мав би вболівати за село Вовчинець, про це не говорить.

Раз це доведено рішенням суду, ми йому кажемо, щоб звернувся з позовом до «Родону», щоб доплатив. Він не хоче. Ми пропонуємо відмінити рішення про передачу, адже був використаний підроблений документ.

Також, доказом того, що ця земля не є землею Вовчинців є те, що в березні 2008 року був договір купівлі продажу. Але 29 серпня 2008 року є ТзОВ «555-ІФ». Там теж землі «Родону». Є договір купівлі-продажу через 5 місяців. Віктор Анушкевичус продав земельну ділянку площею 1 га вартістю 1 мільйон 355 тисяч гривень.

В своєму інтерв’ю Назар посилається на генеральний план села Вовчинець. Але він прийнятий значно пізніше, в 2011 році. Знову ж таки. Для того, щоб могти розпоряджатися землями є процедура – затвердити генеральний план, змінити межі відповідно до генплану і тоді вже роздавати землі. А не навпаки. Тобто, тільки після 2011 року вони могли підписувати договори купівлі-продажу. Крім того, земельна ділянка для ТзОВ «555-ІФ» продавалася теж без земельного аукціону. Тому, що вони вже володіли приміщенням. А свідоцтво на право власності було видано на підставі рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

Далі М.Назар затверджує в 2011 році генеральний план. Але йому потрібно затвердити межі, він звернувся до Івано-Франківської обласної ради. Перед цим місто ніби погодило проект землеустрою. Але в самому проекті землеустрою інститут вказав, що потрібно усунути недоліки. Вони їх не усувають і подають на комісію. На комісії відмовили, бо не було окремих розділів. Зокрема, які землі державної власності передаються в комунальну. А це важливо, бо для цього потрібно дозвіл Кабінету Міністрів, адже, там військовий завод. Тому, вони цей розділ зробити не могли.

Дізнавшись про це рішення обласної ради, ми звернулися до суду. На сьогоднішній день у нас є рішення першої та апеляційної інстанції, яким скасовано рішення обласної ради про затвердження межі села Вовчинець. Так само, як і скасовано рішення міської ради про погодження меж між містом Івано-Франківськом. Сьогоднішній мер неодноразово заявляв на ефірах, що ці землі входять до меж міста Івано-Франківська. Однак мені відомо, що на нього чиниться шалений тиск зі сторони керівництва обласної ради, з метою спонукати владу міста Івано-Франківська змінити правову позицію в даній ситуації.

– Що б мало зробити місто для того, щоб допомогти людям?

– Крім того, що є петиція, підписана достатньою кількістю голосів і є відповідь на неї – це питання буде розглянуто на сесії. Але зараз згідно закону «Про земельний кадастр», мала би міська рада внести зміни в кадастрову карту. Тобто, розробити зміни і подати. Це не може ніхто інший зробити. Всі ті 40 га віднести до міста. Це не змінює власність. Це не означає, що ТОВ «Х-Адванс» позбавиться власності. Але це буде проблема для М. Назара. Бо тоді виходить, що в його діянні можуть вбачатися ознаки кримінального правопорушення, передбачене ст. 364 ККУ. Адже, він перевищив свої повноваження, здійснив розпорядження землями.

 – Чи не думали ви про укладення мирової угоди?

– Я неодноразово зустрічався і з М.Назаром і з Я.Каспруком та пропонував припинити конфлікт. Зараз можна укласти мирову. Але вони не хочуть. Тому є такий конфлікт.

PZZ2lgppbog

Михайло Назар

Рішення щодо цієї земельної ділянки і будівництва заводу приймалося обласною радою, міською радою і Тисменицьким райвиконкомом. І не було того одного рішення про яке говорив Назар в інтерв’ю. Тому, що одного рішення не могло бути. Бо спочатку має бути рішення про надання дозволу на складання проекту землеустрою. Далі – рішення про затвердження цього проекту землеустрою. Потім – рішення про надання в оренду, або надання дозволу на продаж. Тобто, апріорі одного рішення не може бути. Більше того, М.Назар про це знає. Бо ті рішення, якими вилучалися землі в «Родону» і надавалися, скажімо, ФОК «Кристал» чи іншій організації, яка належала Я.Каспруку, Вовчинецька сільська рада не оскаржує. Вона ж за логікою речей, якщо оскаржила це рішення міської ради, то всі решта теж з порушеннями і вона б мала їх теж оскаржити. Чому вони це не роблять? Тому, що якщо вони скасують рішення про передачу ФОКу «Кристал», то виходить, що земля апріорі повернеться до міської ради.

Далі. Якщо ми говоримо про землю. У нас була державна інспекція сільського господарства. Вона провела перевірку дотримання вимог законодавства. Було клопотання, надіслане голові Вовчинецької сільської ради, де вказані порушення, які були виявлені і вказано привести їх до відповідності до умов Земельного кодексу. Що відповідно не було зроблено. Я як адвокат звернувся з цього приводу до інспекції і вони мені надали відповідь, в якій вказані елементарні помилки. Скажімо, видається державний акт. Дата видачі 11 березня 1996 року. Але акт виданий у 1996 році, а зміни видані з посиланням на рішення 1994 року.

Раніше, коли ми почали виступати за скасування договорів, то активістів просто не пропускали на територію. Ми звернулися в міську раду в комісію з безпеки дорожнього руху. І в 2013 році було прийняте рішення про облаштування додаткового заїзду.  Вовчинецька сільська рада це рішення не оскаржувала. На сьогоднішній день порядка 300 гаражів вже мають документи власності на гаражі. Земля не може бути в приватній власності там ніколи, вона повинна бути в колективному користуванні. Тому, що є дорога, є заїзд.

Ми хочемо, щоб ця земля була повернута місту. Відповідно за рішенням органу місцевого самоврядування передана так, як і кожному гаражному кооперативу в оренду на довгострокове користування. Щоб кожен власник гаражу мав гарантію, що він маючи об’єкт нерухомості на цій ділянці, завжди мав можливість сплачувати земельний податок. І знаючи, що він заплатив, мав гарантії того, що він зможе користуватися своїм гаражем.

Друге, ми всі розуміємо, що майбутньому на місці гаражів може бути багатоповерхова стоянка. Але це повинно бути на паритетних умовах.

Якщо на майбутнє, так, як каже, пан сільський голова, там планують збудувати багаторівневий паркінг, ми – власники гаражів і керівництво гаражного кооперативу вважаємо, що повинні бути враховані інтереси кожного власника гаражу. Проте, сільський голова говорить одне, а насправді відбувається зовсім інше. Зараз насправді навколо земельної ділянки вже йде житлова забудова. У невеликій перспективі того кладовища залишилося на кілька років і його закриють. Вже і до мене неодноразово зверталися інвестори. Я це не приховую. Пропонували кошти, щоб ми припинили свою правозахисну діяльність і дали можливість там будувати.

– Чому цікава ця земельна ділянка?

– Тому, що на земельній ділянці проходить каналізаційний колектор тисячка, який йде напряму в очисні споруди в с. Ямниці. Для того, щоб побудувати аналогічний – потрібні немалі кошти. Вже зараз приходять делегації, кажуть, що будуть тут копати. Звичайно, що люди не дадуть.

На території прокладений газопровід. Тобто, підключення до інженерних мереж без проблем. Світло теж є. Тому, з точки зору інвестора-забудівельника не потрібно вкладати великих коштів.

– Чи є ризик в тому, що члени ГК «Соколи» залишаться без гаражів?

– Ризик є завжди. Тому, що ми не можемо наперед говорити, яке буде рішення суду. Призначена експертиза. Тож наперед сказати, як воно буде, не можемо.

– Зараз затверджують генплан міста. Землю з гаражним кооперативом «Соколи» віднесуть до Івано-Франківська?

– Ми подали свої пропозиції, щоб цю земельну ділянку включили до меж Івано-Франківська. При розгляді на архітектурно-будівельній раді наша пропозиція не була врахована. Але й сам Генеральний план не затверджений, бо він не відповідає тим державно-будівельним нормам, які прийняті у вересні минулого року. Тому його зараз будуть доопрацьовувати. Ми подамо свої пропозиції. Повинен бути включений весь масив – всі 40 га. Кажуть, а як ми це зробимо? Так дуже просто. У вас є рішення суду. Це не такі величезні кошти для міста, щоб зробити ескіз з точки зору відведення цієї земельної ділянки, подати в державний земельний кадастр, щоб вони просто внесли зміни до публічної карти. Вони це повинні зробити. Вони ж самі в цьому зацікавлені, адже, самі будуть розпоряджатися цією земельною ділянкою. Для нас в принципі це як один із аргументів того, що цей договір є незаконним, тому, що не мала права Вовчинецька сільська рада продавати цю земельну ділянку.

З точки зору справедливості, ми говоримо, що це землі міста Івано-Франківська. Місто постійно цією землею опікується і на сьогоднішній день. А що Вовчинецька сільська рада зробила для цього? Якщо ми говоримо про дорогу – ремонтує її місто. Сільська рада нічого в цю землю не вкладала.

– У місті не один гаражний кооператив. Як людям убезпечити себе від такої ситуації? Що їм потрібно мати, щоб вони були переконані, що гаражний кооператив їхній і ніхто не відбере їхні гаражі?

– Перш за все, для того, щоб мати гарантії своєї діяльності, потрібно мати укладений правочин щодо користування цією земельною ділянкою. Друге – всім власникам гаражів я б радив подбати про приватизацію. Якщо ми беремо гаражні кооперативи, які створені ще за радянських часів, там практично власники гаражів не мають жодних документів на гараж. Крім того, що вони записані, як власники в реєстраційних документах про членство в гаражному кооперативі. Я би радив кожному зробити технічну інвентаризацію свого гаражу і оформити право власності. Тому, що місто розбудовується і ймовірно йтиме мова про викуп земель для суспільних потреб, то кожен власник гаражу буде мати право на компенсацію. Адже, він підтвердить своє право власності на цей об’єкт нерухомості. Тобто, треба оформити право землекористування і право власності на об’єкт нерухомості.

До речі, у 2018 Велика палата Верховного суду прийняла кілька постанов, які надали законні підстави для перегляду рішень адміністративних судів та для відновлення реєстрації права власності на гаражі членів ГК «Соколи». Адже норми ст. 346 КАС України передбачають, що висновки Великої палати про застосування норми права є обов’язковим для застосування судами, а також для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики.

Разом з тим, Вовчинецька сільська рада та товариство «Х-Адванс» (правонаступник ПАТ «Родон», керівник Я. Каспрук) намагаються довести в судовому порядку факт нібито самовільного встановлення чи побудови наших гаражів з тією метою, щоби в подальшому позбавити права власності на них, примусити їх до знесення та здійснити забудову даної земельної ділянки.

В той же час, ТзОВ «Х-Адванс» здійснює експлуатацію самовільно збудованого об’єкту приміщення транспортної прохідної без відведення земельної ділянки, без документів, що надають право на виконання будівельних робіт, без затвердженої проектної документації та без прийняття об’єкта в експлуатацію.

Розмовляла Ірина Корнелюк