Як виживав франківський спорт в так званій «червоній зоні»? Як може заробити тренер на карантині? Чому та хто не прозоро розподіляє спортивні гроші області? Чому бюджет спорту області складає менше 3% бюджету області? Про це та інше Версіям розповів прикарпатський стронгмен, заступник директора Муніципального фізкультурно-оздоровчого центру Назар Павлів.

 • Назаре, ми зустрічаємося в час жорсткого карантину. Чим зараз живе спорт? Як взагалі виживає?

Дійсно складна ситуація не тільки в нашій області, а й в Україні загалом. Знаю, що багато тренерів, спортсменів, власників спортивних клубів ще з березня знаходяться у не зовсім приємній ситуації. Саме з березня спортивна галузь не дуже добре функціонує. Звичайно, це відображається на зарплаті тренера. Та й власники тренажерних залів також зазнали чималих збитків, вони мусіли сплачувати оренду.

Світлина від Назара Павлева.

 • Ви більше акцентуєте на приватних закладах чи й на муніципальних?

В більшості на приватних. Але муніципальні теж потерпали, адже той самий контингент відвідувачів був заборонений. Наприклад, у нас в Муніципальному фізкультурно-оздоровчому центрі, на вулиці є тенісні корти та футбольний майданчик зі штучним покриттям. І з червня, коли на місцевому рівні було дозволено то спортсмени там займалися. Зараз ми в «червоній зоні» і цим обурена не лише спортивна громадськість. Сподіваємося, що протести дадуть результат і уряд візьме до уваги та послабить нашу ситуацію. Адже спортивні зали мають працювати. Ми повинні забезпечувати свої сім’ї. Бо якщо така тенденція буде продовжуватися, то люди будуть помирати не від коронавірусу, а з голоду. Мене як спортсмена обурює те, що наголошують на закритті спортивних залів, а Епіцентр, кафе та ресторани в той час не чіпають. Громадський транспорт працює. На мою думку треба або закривати усе, або не чіпати спорт.

 • Як спортсмени себе тримають у формі в цей період?

Ви мабуть знаєте, що у зв’язку з пандемією перенесли Олімпіаду на наступний рік, а багато змагань відмінили взагалі. Навіть попри ці усі відміни професійному спортсмену потрібно підтримувати себе у формі. Тож зали мають працювати. От у нашому комплексі діяла дитяча спортивна секція. І коли в червні дорослі тут займалися, то дітям ще було заборонено. Це несправедливо, адже дитячому організму також потрібні фізичні вправи. Відвідуючи нашу спортивну секцію з важкої атлетики групи дітей мали можливість займатися, а з цими обмеженнями у дітей цей шанс забрали. Вони залишилися на вулиці, а там їх не вчать чогось кращого. Оскільки я спортсмен і більше аналізую саме цю галузь, то можу сказати що через  заборони постраждали усі: діти, спортивні секції, професійні спортсмени. Наприклад, спортсмен готувався до Олімпіади, затратив певні ресурси, фізичні сили, виводив себе на пік форми і це все на марно.

Світлина від Назара Павлева.

 • Якщо в березні-квітні була атмосфера страху, то зараз суспільна думка дещо інша. Яке ваше ставлення до карантину? Ви прихильник жорстких умов чи навпаки?

Звичайно, що ми з розумінням ставимося до світової пандемії. Але в громадському транспорті на поручнях інфекції більше ніж в тренажерному залі на штанзі чи гантелях. Тут провітрювалося приміщення, увесь спортивний інвентар оброблявся антисептиками. Керівництво та тренери з відповідальністю ставилися до усіх норм та вимог. Ймовірність заразитися в тренажерному залі була мінімальна. В той час в Епіцентрі чи громадському транспорті заразитися можна було швидше. Така несправедливість викликала певне обурення. Але я за те, щоб дотримуватися карантинних норм.

 • У Муніципальному фізкультурно-оздоровчому центрі були карантині скорочення?

Скорочень не було. Нам дали певні вказівки яких ми строго дотримувалися. З березня певний період комплекс був абсолютно закритий. В червні було послаблення і ми проводили тренування на вулиці, з дотриманням усіх вимог.

 • Чи зменшився наплив людей через карантин?

Так, карантинні обмеження зменшили активність.

Світлина від Назара Павлева.

 • Але люди хочуть займатися спортом?

Так. Було багато дзвінків з питанням: «Коли спортзал відриється?». Люди розуміють, що навіть попри карантин не можна лежати на дивані і дивитися телевізор чи просто сидіти у квартирі. Я прихильник того, що потрібно рухатися, бути активним. Навіть вдома треба знаходити час, щоб зробити елементарні вправи. Якщо не маєте штанги то зробіть кілька підходів відтискань та пресу і для вашого організму це буде добрим укріпленням. Перебуваючи вдома на карантині я старався знайти годинку часу для заняття спортом, навіть старався долучити до цього старшого сина. Діти реагують не на те, що їм рекомендується, а на той приклад, який їм показують. Я свого малюка долучав до активності і рекомендував це іншим. Навіть якщо ви не спортсмен вдома треба займатися, а спортсменам це потрібно робити частіше.

Звісно, є такі види спорту які потребують роботи тільки в спортивному залі. Щоб спортсмен гідно виступив на змаганнях, йому потрібно створити умови як для спортивної діяльності, так і для того, щоб спортсмен міг заробити гроші та купити все необхідне для свого раціону.

 • В контексті раціону, хочу спитати чи не набрали ви кілька зайвих кілограмів за час карантину? І як людям вберегтися від набору зайвої ваги в такий час?

Я не зовсім слідкую за своєю вагою. Мені здається вона у мене не змінилася, крім того я наголосив, що старався вдома займатися спортом, тому дуже багато зайвих кілограмів не з’явилося. Але людина, яка перебуває вдома на карантині, мало рухається, але харчується як завжди, або збільшує порції, то має властивість набирати зайві кілограми. Тому, я рекомендую бути активними навіть вдома, таким чином будуть спалюватися калорії. Потрібно, щоб у вашому організмі впродовж дня було більше спалених калорій, ніж тих, які ви спожили з їжею. Взагалі, має бути присутнє відчуття голоду.

 • Ви керівник Федерації стронгменів Івано-Франківської області. Чим зараз займається Федерація? Чи є якісь спортивні заходи?

В порівнянні з минулим роком тепер було дуже мало змагань. У зв’язку з карантином, у травні було відмінено змагання до Дня міста, вкінці червня мав бути Богатирський турнір до Дня молоді, до Дня фізичної культури (12 вересня) був запланований  традиційний Богатирський турнір. На жаль, це все довелося відмінити. Але Чемпіонат України був і наші кращі спортсмени їздили на ці змагання. Щоб скласти гідну конкуренцію потрібно було тренуватися. Хлопці місцевого осередку мають бажання тренуватися, що вони й робили. Навіть попри транспортні обмеження їм вдалося добратися до Києва. Там показали кращі результати. Я радий, що хоча б кілька змагань цього року було, адже спортсменові потрібно бути сильним не лише в спортзалі, а й реалізувати свої вміння та силу на змаганнях.

 • Ви працювали і в державному секторі, були заступником начальника управління молоді та спорту Івано-Франківської облдержадміністрації. За ці роки щось змінилося в підході до спорту в країні, можливо в плані фінансування. Чи прозорішим став розподіл коштів?

Будучи заступником я відповідав за галузь спорту. На той час фінансування галузі спорту складало 30 млн.грн. у рік. На наступний рік нам додали ще 5 мільйонів і я відповідав за 35 млн.грн. Тут були закладені кошти на стипендії кращим спортсменам, на квартири кращим спортсменам і тренерам, кошти на щорічні змагання (компенсували спортсменові проїзд, проживання, харчування, добові). З цих коштів передбачалося фінансування на «Інваспорт», на таку структуру як «Спорт для всіх», на школу вищої спортивної майстерності та декілька ДЮСШ, які підпорядковувалися обласній раді. На 2020-й рік виділилося уже 82 млн.грн.

 • Але вартість послуг зросла, відбулася інфляція.

Звичайно. Я не знаю, що там відбулося при уточненні бюджету, бо як правило при уточненні бюджету можуть щось відкоригувати. Але щоб ви розуміли, ось ці 82 мільйони це всього-на-всього близько 3% від видаткової частини обласного бюджету. На мою думку це дуже мало, бо на галузь охорони здоров’я йде набагато більше коштів. Якби у свій час більше коштів виділялося на галузь спорту, то наша нація була б набагато здоровішою і завтра не потрібно було б виділяти ще більші суми на лікування алкоголізму та наркоманії. Тому, я спілкуючись із депутатами намагаюсь переконати, що не потрібно економити на галузі спорту, а навпаки. Адже саме спортсмени своїми перемогами піднімають наш прапор і завдяки їм звучить наш гімн.

Щодо розподілу коштів, то на мою думку він відбувається нечесно і несправедливо на даний момент. Коли я був заступник начальника управління молоді та спорту і  розподіляв кошти, то у моєму кабінеті висів рейтинг видів спорту. Я старався уділити кошти усім видам спорту. Зайнявши посаду заступника я забув, що я богатир і пообіцяв собі ставитися до спортсменів усіх видів однаково. Я пам’ятав про дитячий та масовий спорт. І якщо якийсь тренер підходив із зауваженням чи своєю думкою ми підходили до таблиці з рейтингом і аналізували. Тоді всі питання зникали. Не було ніякої секретності.

 • А зараз вона є?

Є. Я проблематично дізнавався інформацію про розподілення коштів. Це було і цього року, і минулі роки. Тим видам спорту яким виділяють кошти їм нормально, але наприклад Федерація богатирів вже 4-й рік відчуває дискримінацію, де відбувається нечесне розподілення коштів. І коли я цікавлюся, чому розподіл відбувся саме так, то мені кажуть що все відбулося відповідно до рейтингу та завойованих балів Федерацією за минулий рік. Все ніби правильно, та коли ми дивимося на розподілені кошти і бачимо, що є певні види спорту які набрали 0 балів за попередній рік, а їм кошти виділяють, а є Федерація богатирів, які набрали бали та коштів нам не виділяють. Як керівник богатирів я стараюся трішки стримувати хлопців і вирішувати це в юридичному паперовому полі. Але користі нема.

Світлина від Назара Павлева.

 • А як тоді діяти?

 Це мене теж хлопці запитували. Поки що ми коректно ставимося до теперішнього керівництва управління спорту. Але надіємося, що уже дуже скоро якесь нове керівництво буде більше чесне та справедливе по відношенню до усіх спортсменів. На мою думку, потрібно підтримувати усі види спорту.

 • Ви рекордсмен, прославляли і прославляєте нашу Україну. Ваша порада молодим людям, спортсменам і не тільки, в цей непростий час.

Я завжди говорю свою фразу: «Тренуйтеся і ви обов’язково досягнете успіху». Щоб чогось досягти потрібно щось робити. Наше місто має кілька стадіонів і ми можемо бачити як там займаються і діти, і люди старшого віку. І коли я бачу людей старших, то завжди ставлю їх у приклад. Раджу знайти годинку вільного часу і позайматися спортом, нехай не кожен день. Адже стане добрим фундаментом для вашого здоров’я.

 

Інтерв’ю записували коли Івано-Франківськ був у «червоній зоні».

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!