Будівництво церков в цьому займає особливе місце, хоча до останнього часу жодне будівництво храму не викликало такої реакції мешканців міста. Йдеться про будівництво церкви на історичних Валах, поблизу палацу Потоцьких, на місці зруйнованого дитячого кафе «Казка».

Кафе «Казка» збудували у 80-их роках минулого століття. І з тим кафе теж було не все так просто, як комусь здається з відстані років, що минули. Коли почалося будівництво, то від істориків були застереження та нарікання, що Вали «обезголовлюють», зрізають верхній археологічний шар. Але комуністичну владу мало цікавила історія, тому до тихих голосів істориків ніхто не прислухався. А міщани лише гнівно шепотілися по кутках і на акції протесту (ще б пак) ніхто не виходив.

Згодом мешканці міста звикли до кафе. Батьки з дітьми, прогулюючись Валами, з задоволенням відвідували «Казку», смакували морозивом й любувалися краєвидом Івано-Франківська, який відкривався з веранди закладу.

В 90-х (часи перших приватизацій) кафе розширило асортимент, в продажу з’явився алкоголь і дитяче кафе перетворилося на звичайний заклад громадського харчування. В кінці 90-х кафешку прикрили.

У 2001 році приміщення кафе та територію довкола нього, площею 13,9 сотих, згідно з рішенням міської ради, віддали в оренду ЗАТ «Конкорд», начебто для реконструкції кафе «Казка». Насправді ж все відбувалося по звичній схемі. В орендаря з’являвся правонаступник (в нашому випадку ПП «Гаразд Україна»)в чиї зобов’язання реконструкція кафе вже не входила.

Результат пошуку зображень за запитом "Франківськ вали Казка"

У 2004 році «Гаразд України» передає свої права оренди Івано-Франківській єпархії УГКЦ. Як зазначає синкел Івано-Франківської архієпархії УГКЦ о. Олег Каськів – виключно для будівництва храму.

Втім до 2016 року ні про яке будівництво не йшлося. Територія занепадала, в руїнах колишнього кафе знаходили притулок асоціальні елементи – наркомани, бомжі та нижча каста любителів Зеленого Змія. Втім, проблемна територія була обнесена парканом і значна частина Валів залишалася доступною для мешканців.

Результат пошуку зображень за запитом "Франківськ вали Казка"

В 2016 році УГКЦ озвучила остаточний намір будувати на цьому місці церкву для громади Святого Миколая, яку з якогось дива заснувала Архієпархія. Як з’ясувалося найважливіші документи, а це – дозвіл на початок будівництва, виданий архбудконтролем ще аж у 2006 році (дійсний до завершення будівельних робіт) та державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, виданий релігійній громаді Святого Миколая у 2015 році є на руках у потенційних забудовників. Відповідальним за будівництво церкви призначили отця Івана Жука. Швидше за все під нього і створюється нова парафія.

І ось тут, чи не вперше в історії Івано-Франківська, церква наштовхнулася на опір громадян міста. Значна частина свідомих містян серед яких багато лікарів, художників, музикантів, письменників, архітекторів, мистецтвознавців, громадських активістів різко виступили проти будівництва церкви. Звичайно ж, соцмережі не показник, але певний соціологічний зріз вони демонструють. На 8 вересня, у Фейсбук-групі Комуналка ІФ, де проводиться голосування за, чи проти будівництва церкви на Валах ситуація наступна – «проти» – 1160 (серед тих, хто проти, такі відомі мешканці міста, як – художник Ігор Роп’яник, музикант Андрій Савка («Савка-бенд»), політик Тарас Виноградник, музикант Станіслав Боднарук («Пан Пупец»), громадський активіст Марія Козакевич (Франківськ Який Треба Берегти), волонтер Наталя Сербин, журналісти – Тарас Зень, Вероніка Шиманська, Володимир Гарматюк та інші, «за» – 52. Цифра показова, але…

В передостанній день літа, а саме – 30 серпня, міська рада Івано-Франківська (25-ма голосами «за») проголосувала за те, щоб тимчасово (на півтора роки) надати для будівництва церкви, ще частину території історичної частини Валів (з вулиці Дністровської, та через вулицю Шопена) для під’їзду техніки, в тому числі й важкої. Можна лише здогадуватися, як це відіб’ється на історичному ландшафті.

За словами депутата міської ради, Андріана Волгіна, голосування відбулося методом «переломлення через бедро».

«Я не голосував за це рішення, але більшість депутатів натиснули кнопку лише тому, що їх запевнили, що голосуючи проти цього рішення, вони голосуватимуть проти Церкви», – говорить депутат.

І ось тут настає момент, коли потрібно чітко розставити акценти. Всі хто виступає проти будівництва церкви на Валах (не залежно від релігійних поглядів) виступають не проти будівництва храму, а проти будівництва на місці, яке має історичну цінність для Івано-Франківська.

А маніпуляції на кшталт «ви проти християнства і проти церкви», якими маніпулюють прибічники будівництва, не мають жодного відношення до справжніх мотивів противників будівництва.

Результат пошуку зображень за запитом "Франківськ церква на велах"

Адже, як зазначає активістка Тетяна Гоголь, важливо зберегти цю територію для мешканців міста, облагородити її й залишити для прийдешніх поколінь, щоб і вони могли насолоджуватися відпочинком в затінку дерев влітку й кататися згори льодовою доріжкою взимку, як це робили і в 50-ті, і в 60-ті, і в 70-ті, і в усі наступні десятиліття, аж до цього часу.

Втім схоже, міськрада не хоче чути голосів громадських активістів. Аргументи у влади прості, як хрест, на якому розіп’яли Христа – церква це є святе і проти церкви зась.

Днями, а саме 7 вересня відбулося обговорення проблеми. Акцію “За збереження історичного центру Івано-Франківська” ініціювали в мережі, а відтак запросили небайдужих франківців зустрітися в громадському ресторані UrbanSpace 100″. Втім, зустріч довелося проводити під рестораном, оскільки, за словами організаторів, ресторан у майданчику для дискусії активістам відмовив, пославшись на “аполітичність і арелігійність”. Адміністрація ж ресторану пояснює свою відмову тим, що з ними наперед не було узгоджено проведення акції.

На зібранні з’явився прибічник будівництва, який назвався Мар’яном Припханом, парафіянином УГКЦ та мешканцем міста, який розповідав про те, що за час незалежності в центральній частині міста нібито не було збудовано жодної церкви (кожен мешканець міста знає, що це неправда), що територія, на якій збираються будувати церкву була занедбана (наче не єпархія мала доглядати за територією, котра їй належала), що всі, хто проти будівництва, ті проти Бога (в чому власне немає злочину, бо ми світська держава).

Тобто, в аргументах цього пана прозвучали всі ті маніпулятивні тези, якими послуговуються прибічники будівництва на Валах, намагаючись переконати громаду, що ті хто проти будівництва, виступають проти Бога, хоча, насправді, ті хто проти, виступають проти будь-якого будівництва. Втім, декларована непричетність до будівництва пана Припхана одразу ж викликала сумнів, коли він проговорився, що «ми не мали під’їзду до будмайданчика і тому просили міську владу піти нам назустріч».

Натомість, громадський активіст Віталій Кодря зазначив, що, на його думку, всі ті, хто причетний до надання дозволів на будівництво в історичній частині міста «свого часу будуть покарані, не зважаючи на те, чи будують вони церкви, чи будують вони торгові центри».

Результат пошуку зображень за запитом "Франківськ вали Казка"

Лікар Андрій Івасів, також категорично виступаючи проти будь-якого будівництва на Валах, закликав громадськість міста ініціювати референдум з даного питання.

Голова ГО «Мами Прикарпаття» Мар’яна Вершиніна закликала до діалогу й попросила присутніх підписатися під відповідним зверненням. Приводимо текст:

«Голові міста Івано-Франківська

П. Марцінківу Руслану

Цим листом висловлюємо занепокоєння та закликаємо до діалогу з приводу ситуації із будівництвом на Валах на вул.Дністровській, поруч будинку 26 (колишнє кафе «Казка») Церкви Св.Миколая.

Хочемо нагадати, що Пилява, Герб Потоцьких, був знайдений під час розкопок на місці одного з бастіонів Станіславської фортеці. В наші дні це історичне місце знаходиться саме на цій території кафе “Казка” на Валах. Даний кам’яний артефакт зберігається в краєзнавчому музеї в Ратуші, в історичному відділі.

А вже сьогодні там мають намір збудувати церкву.

Маємо об’єктивні підстави запросити власників земельної ділянки, міського голову, представників влади, експертів, громадськість до відкритого діалогу та аналізу ситуації навколо цієї території, адже вважаємо дану ділянку надважливою та стратегічною з точки зору збереження історії та обличчя міста, та такою, яка має потужний потенціал в плані розвитку культури і туризму. У зимову пору всі діти катаються на санчатах на пагорбах, які є цінними для всіх жителів Івано-Франківська.

  1. Ми вважаємо, що рішення такого рівня варто обговорювати із залученням максимальної кількості зацікавлених сторін та експертів, адже побудова будь-якого об’єкту, тим більше в історичній частині міста, є складним та відповідальним процесом.
  2. Якщо міська влада допустить реалізацію цього проекту в існуючому вигляді ми, безповоротно загубимо частину підземних галерей старої фортеці та, потенційно, призведе до ушкоджень східної частини фундаментів палацу Потоцьких.
  3. Ділянка вже є практично готовою для її використання в якості громадського простору, і потребує для початку лише незначних зусиль для того, щоб бути задіяною та використовуватись мешканцями міста (без шкоди та втручання).
  4. Ми просимо проведення на місці спорудження церкви археологічних розкопок та музеїфікації збережених підземних галерей.
  5. Ми закликаємо дослухатись до мешканців Івано-Франківська, для кого Вали є постійною рекреаційною зоною – спорудження церкви щонайменше на вісімнадцять місяців перекриє Вали та історичну вулицю Шопена, зробивши з них прохідний двір для будівельної техніки.
  6. Влада в місті належить громаді, а не церкві, і тільки ми, як громада, можемо зберегти історію нашого міста.

Ми громадяни, висловлюємо свою  позицію, щодо спорудження на Гетьманських Валах церкви – спорудження в історичному центрі, яке поки проводиться з усіма можливими порушеннями, без попередньої археологічної розвідки, без рішень відповідних комісій.

Цей лист відображає консолідовану позицію представників кількох спільнот, організацій, громадян та експертів не залежно від їх політичних вподобань, які на наступному тижні підготують відкрите звернення до усіх учасників цього процесу з приводу початку відкритого та прозорого діалогу щодо призначення цієї надважливої та стратегічної для ділянки.

Вищевикладене вважаємо приводом для початку дискусії щодо подальшої долі Валів, які є історичною цінністю громади.

Щиро вважаємо, що ми маємо проявити мудрість та повагу як один до одного, так і міста, за яке ми усі несемо відповідальність».

Не відомо, чи міська рада відгукнеться на цей лист, який одразу ж активно почали підписувати присунті на дискусій громадяни міста. Адже все вже узгоджено і байдуже, що там говорять ті, хто проти.

Так само байдуже й те, що будівництво церкви Святого Миколая завадить ідеї краєзнавчої організації «Моє місто» відновити бастіони Станиславівської фортеці. Як свого часу зазначив член організації видавець Василь Іваночко: «Церква буде стояти просто на одному із бастіонів. Той земляний горб зверху насипний, невідомо, чи земля витримає».

На закінчення, певно слід пригадати, що електронна петиція “Заборона будівництва церкви на місці колишнього кафе “Казка” (на Валах)” набрала необхідну кількість підписів, але наразі- проігнорована міською радою.

Сподіваємось міський голова візьме ситуацію під контроль…

Далі буде…