рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Чому дівчина з Маріуполя свідомо перейшла на українську? Історії війни (відео)

реклама

Війна. Попри весь біль, страх, сльози дала, страшно сказати, але позитивний вплив на багатьох людей. Російськомовні громадяни України переходять на українську і роблять це свідомо, керуючись не просто ненавистю до загарбників, а розумінням важливості мови, якою розмовляєш.

Наступна історія війни від Версій про школярку з Маріуполя, яка все життя, спілкуючись мовою окупанта, – перейшла на українську. І не лише, щоб говорити публічних місцях, а й в родині та соцмережах. І каже: вона така не одна.

Анастасії 17 років. Навчається в 11 класі. З Маріуполя з батьком та бабусею виїхала на авто після двох тижнів від початку блокади – 15 березня. На авто з батьком і його мамою. В Івано-Франківську дівчина живе з 1 травня. Каже, попри застороги від знайомих – її тут прийняли настільки гостинно, що й не очікувала такої теплоти від місцевих.

Якось змінилось ставлення дітей, учнів, яких ви знаєте, до російської мови?

Все своє життя я говорила російською. В родині між собою ми також розмовляли російською. Але останній рік я свідомо хотіла перейти на українську. Навчалась в україномовній школі. Та через те, що у нас місто російськомовне – то в школі між учнями звучала російська, хоч уроки проводились українською. Десь з 8 класу всі підручники в нас вже були українською.

Тепер дуже багато моїх знайомих принципово перейшли на українську. І я також. В родині зазвичай говорю українською.

Давайте будемо чесні. Що президент росії говорив із самого початку? Що вони захищають російськомовне населення. Це може така причина, яку росіяни вважали правдивою. А якщо ми зараз починаємо свідомо говорити українською – то вже не можна говорити про таку причину нападу на Україну. Я з самого початку війни говорила про те, що я всі 17 років говорила російською мовою і ніколи нічого такого не було, щоб мені говорили про те, що я якась не така. Розмовляти в Україні російською взагалі не було проблемою. Сюди ( в Івано-Франківськ, – ред.) я також приїжджала і могла говорити трохи українською і російською. Бо в мене не було такого досвіду, щоб вільно спілкуватись українською. То взагалі ніколи, ні в кого питань не було щодо того, якою мовою я розмовляю.

Якщо ми говоримо про моїх знайомих, які переїхали до іншої країни – то скажімо, мій однокласник в Естонії зараз розмовляє українською мовою і з родиною, і в соціальних мережах.

Моя подруга ще рік тому в Маріуполі перейшла на українську і всюди спілкувалась саме українською мовою. І ніколи ніхто не запитував чому?

– Вам вдалося переїхати в безпечне місто?

– З Маріуполя в Кременчук, далі Болгарія. Але 1 травня я повернулась до України.

Болгарам велике дякую за те, що вони для нас робили. Вони забезпечували нас житлом. Я була у Варні, в Золотих Пісках наприкінці березня. У Болгарії я їхала потягом до Софії, коли оформляла спеціальну довідку. Я сиділа поруч із болгарином, з ним ми спілкувалися англійською. І він мені сказав, що не розуміє чому ми, маючи гроші, приїхали сюди як біженці. Вони не розуміють, що ми тікали не від бідності.

– Вони ніколи не були під бомбардуванням і тому їм важко нас зрозуміти.

– Так, звісно. Це напевно через те, що вони таке не переживали. В мене є багато знайомих, які залишились без будинку, але вони виїхали на своєму авто. Дорога машина залишилась, а їм жити ніде. Вони приїхали до чужої країни, де нікого знайомого нема, мінімальна матеріальна допомога: 375 левів – це близько 160 євро на родину одноразово. Це допомога від ЄС. Але Болгарія також годувала нас, в готелі платили 40 левів на людину в день.

Нас розпреділяли по готелях волонтери. Це був Український дім. Мене обслуговувала жінка з Дніпра. Вона спитала, чим мені допомогти і що мені потрібно із гуманітарки. Але я не брала ні виплати, ні гуманітарку. Тому що були люди, у яких взагалі не було нічого. Тільки оформила собі ВПО. Там дали направлення до готелю. Через те, що я була одна – мене підселили до дівчини із Києва. Ми разом жили три тижні. Потім я поїхала до України.

– Як ви потрапили до Івано-Франкіська? Як вас зустріло місто?

– Я сюди приїхала з Болгарії через Одесу. Там у мене батько. Потім я на потягу приїхала до Івано-Франківська. Взагалі я тут була один раз взимку. Перебуваючи тут ще тоді – задумувалась: яке класне місто, я б хотіла тут ще колись побувати. Мені дуже подобається тут. Здається, що це трохи такий маленький Львів, але із своїм шармом. Коли я сюди їхала – мені казали, що тут будуть погано ставитись до маріупольців, вони нас там вважають сепаратистами і що ми начебто дуже хочемо руського міра. Але такого звісно не було. Я приїхала – у вас дуже добрі люди. Я не думала, що буде така ситуація, коли хазяйка квартири, в якій я знімаю кімнату – запропонує мене зустріти на вокзалі і допомогти з валізами. Я відмовилась – в мене лише одна валіза була. І тут стою під будинком-п’ятиповерхівкою і якийсь хлопець підійшов до мене, запропонував допомогу – донести валізу. Дуже йому за це дякую. Тут зовсім нема такого упередженого ставлення. Навіть, коли люди дізнаються, що я із Маріуполя – все добре. У мене вже тут є подруга, з якою познайомилась і мене, не знаючи добре, запрошують в гості. Дуже гостинні люди.

– Як з цінами на житло?

– Кімнату в квартирі знімаю недорого. Звісно, коли шукала – були варіанти і з захмарними цінами. Але мені пощастило. Вартість моєї кімнати 2500 грн на місяць, плюс комунальні. Думаю, що це взагалі недорого, як на кімнату в самому центрі міста. Є, до речі, зараз навіть безкоштовне житло в групах в телеграмі. Знаю, що люди там знаходять чи за мінімальну плату, чи безкоштовно.

 – Де вже побували в Івано-Франківську? Які місця в місті вам подобаються?

– Стометрівка. Я біля неї живу, гуляю там. Кожного дня є декілька  вуличних музикантів – це так атмосферно. Коли ти йдеш і чуєш класні українські пісні. Також біля озера мені дуже сподобалось те, що там люди просто відпочивають, катаються на велосипедах. У нас у Маріуполі набережна трохи схожа. Ще була в парку біля Драматичного театру. Там також дуже сподобалось. Там є алея з іменами Героїв Небесної Сотні. Це так приємно, що пам’ятають, що не тільки в Києві таке є.

– А як із навчанням?

– Я коли виїхала із Маріуполя – знайшла дистанційну школу, яка безкоштовно надає доступ для маріупольців. Просто туди вступаєш на екстернатну форму навчання, коли є певна кількість завдань, які треба пройти, скласти тести з кожного предмету і потім просто виставляють оцінки. Тобто, в мене нема онлайн уроків, але цього цілком достатньо, бо дійсно дають хороший матеріал. Також є година на тиждень, коли можна приєднатися до конференції з вчителем у Zoom.

Які плани у вас? Чи будете залишатись в Івано-Франківську?

– Я ще не дуже розумію, що буду робити в майбутньому. Протягом 9 років я хотіла вступити до Києва. А зараз війна і все дуже змінилось. Переконана, що скоріш за все буду залишатись в Україні і вступатиму до обраного вузу. Якщо навчання буде дистанційно – то скоріш за все житиму в Івано-Франківську.

– Чи думали ви про ситуацію, що буде можлива повномасштабна війна?

– 20 лютого я повернулась із Арабатської стрілки. І це був перший день, коли ми чули звуки вибухів. Можливо, це було Водяне, це 20-30 км від Маріуполя. На початку лютого туди щось прилетіло. Я не знаю, чому ми не подумали тоді, що йде якесь загострення і треба буде їхати. Потім росія признала так звані республіки. Дуже багато людей в інтернеті вже писало, що щось точно буде. Але ми сподівались, що ні. 23 лютого був останній раз коли я прогулялась своїм улюбленим маршрутом по набережній. До речі, 23-го в школі проводили навчання, як діяти в разі небезпеки. Ми питали, а що робити, якщо прилетить прямо в школу. А нам відповідали: а що робити, все складеться книжечкою. Ми вночі з 23 на 24 говорили з подругою і вона сказала, що її знайомим, які працюють в одному із гіпермаркетів сказали вивозити всю техніку. І тоді вже були в неї думки, що буде війна. Та ми зійшлися на тому, що Маріуполь ніхто чіпати не буде, бо тут заводи – це стратегічні об’єкти. І якби нас захопили, то заводи були б потрібні росії, це ж гроші. Та все сталося не так. По заводам, знаємо, що теж майже одразу прилетіло.

– Як це все почалося?

– Я лягла спати о 2:30 год. У нас є маріупольська група в Телеграм. Там десь з 2 годин ночі почали публікувати відео, що чутно якісь вибухи. Перше, що я подумала, що це просто доменні печі на заводі. Десь в 5:10 год. мені подзвонила подруга я каже, щоб я відкрила новини. А у мене перша думка: напевно, війна почалась. Відкриваю новини – там звернення путіна. І потім читаю: в цьому місті бахнуло, в іншому. Питаю в мами, що робити. Каже: збираємо речі. Було дуже страшно. Тато подзвонив і сказав їхати. Але чомусь декілька годин не випускали з міста. Це не азовці, як там хтось говорить. Думаю, це робили для безпеки людей. Через кілька годин почали випускати, та ми вже вирішили поки не їхати і почекати. Думали, що це ненадовго. 2 березня в місті відключили зв’язок, світло, а згодом і воду. Я жила в двоповерхівці, там було бомбосховище. Дуже було багато людей, приїжджали із сіл. Ми сиділи вдома, нікуди не виходили. 5 березня ми вирішили їхати. Моя бабуся жила в будинку, який виходить на блок-пост на виїзд з міста. Тільки ми під’їхали до її будинку – почули постріли. Ми чули, що в цей день повинен бути гуманітарний коридор. Наче хтось там був на точці збору в центрі, біля Драмтеатру, і там сказали, що буде гуманітарний коридор, і буде червоний хрест, ООН, і хтось має супроводжувати. Потрібно було підготували імпровізовані таблички з надписами діти, білі прапорці, щоб позначити, що ми цивільні. Зранку авіабомба влучила в сусідній будинок. І пів будинка там нема. Там люди були. Думаю, що там, на жаль, дуже багато загинуло. Це був перший раз, коли я бачила наслідок війни.

Я почула звуки вибухів і тато побоявся машиною заїжджати до двору бабусі. Тато пішов за нею, я залишилась біля авто і почула автоматні черги дуже близько. Як це – гуманітарний коридор і нема жодного режиму тиші?

Я стояла біля під’їзду, щоб якщо щось – забігти в підвал. В цей момент вибіг тато і сказав, що почався обстріл, неподалік виявилось, що були міномети, ми виїхали з двору і побачили колону машин. Спробували з ними вирватись з міста. Там був ще наш блок-пост. А на зустріч їхали такі самі малини з наліпками, прапорцями. А всі казали, що не випускають через обстріл. Бо це було дуже небезпечно. Перед нами авто, які їхали теж розвертались. І ми повернулись додому. А в місті продовжувались обстріли. Врятувало те, що в будинку дідуся була піч, якою раніше ніколи не користувались. Але коли відімкнули комунікації – на ній ми готували.

15 числа ми виїхали. Була сказано, що був гуманітарний коридор. Хоча я так розумію, що він був лише на відрізку з Бердянська до Запоріжжя. А от як ми добирались до Бердянська – це вже було на наш страх і ризик. Там вже були ворожі блок-пости. Вони перевіряли наші документи, багажник, питали куди ми їдемо. Пощастило, що ми встигли ще до фільтрацій. Було дуже багато машин, але врятувало те, що ми добре знали місцевість і об’їхали затор. Ми змогли за день доїхати до Запоріжжя. Однак були і ті, хто добирався трохи більше 200 кілометрів по кілька діб.

У Маріуполі залишилась родина, кілька друзів. З усіма ми зв’язалися.

– Що ви думаєте про ці події? Які ваші висновки?

– На щастя, я пробула не так довго в Маріуполі, як мої знайомі. Я не спілкувалась із окупантами. Мені іноді здається, що це страшний сон. Мені навіть не віриться, що колись все було інакше., що Маріуполь був цілим, все було добре. Тільки зараз я зрозуміла, на скільки все було класно, яке було гарне місто. Така банальна річ – але потрібно цінувати те, що в тебе є. Тому, що у якийсь день цього може не стати. Останні дні я думаю, а якщо мене зараз вб’є, а я так і не поїхала до Синевіру, не прогулялась по Києву зі своєю подругою. От я вже купила квиток до Києва і до Синевіра з’їжджу. Мабуть просто не треба відкладати те, що ти бажаєш і якщо є можливість – втілити це все в життя, бо потім просто може не бути такої можливості.

Повне відео розмови:

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

На Хмельниччині керівник РДА “допомагав” уникати мобілізації за 1,5 тисячі доларів (фото)

Державне бюро розслідувань викрило схему ухилення від мобілізації, яку організував виконувач обов’язків голови Хмельницької районної державної адміністрації, пропонуючи військовозобов’язаним отримати статус обмежено придатних за грошову винагороду.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
На Львівщині прикордонники затримали автомобіль, викрадений у Бельгії

На Львівщині прикордонники затримали автомобіль, викрадений у Бельгії

У пункті пропуску “Шегині” прикордонники виявили викрадений автомобіль Renault 2020 року випуску, який розшукували правоохоронні органи Бельгії.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
У Франківську відкрили книгарню, де можна обміняти старі книги на нові

У Франківську відкрили книгарню, де можна обміняти старі книги на нові (фото)

У центрі Івано-Франківська на вулиці Андрія Мельника запрацювала нова книгарня-кав’ярня “Слово”, яку відкрила переселенка з Чернігова, де відвідувачі можуть не лише придбати книги, але й долучитися до екологічної ініціативи з…

ПЕРЕГЛЯНУТИ