Про особливості їх встановлення, окупність та способи заробітку Версіям розповів експерт Сергій Тирлич.

 1

Світ глобалізується, з кожним роком споживаючи все більше електроенергії. Тому зараз всі стикнулися з ним, що старі мережі просто не витримують навантаження. Раціональний вихід є – використання альтернативних джерел енергії, зокрема сонячної.

Почнемо з того, що ж таке сонячна електростанція? Що вона являє собою?

Сонячна електростанція, як її називають в побуті, – це фотоелектрична модульна станція. Вона складається з фотомодулів (сонячних панелей), інвертора та комплексу різних з’єднуючих пристроїв.

Сам же фотомодуль складається з кремнію. Його, до слова, є досить багато на Україні. Найелементарніше – можна з піску добути. Тому за цим майбутнє, адже матеріал є. Потрібно тільки вдосконалити деякі технологічні моменти.

Вироблення електричної енергії відбувається за рахунок того, що фотоелектричний модуль перетворює сонячне світло через фотопанель в електричний струм. Він в свою чергу є постійним, а інвертор його змінює і перенаправляє в мережу. Це технічна сторона.

Якщо простіше, то сонячна електростанція дає можливість забезпечувати приватні домогосподарства електроенергією та ще й на цьому заробляти.

2

Які електростанції найчастіше встановлюють прикарпатці?

Є три види сонячних електростанцій – автономна, мережева та гібридна.

Автономна являє собою електростанцію, яка акумулює сонячну енергію в акумулятори. Вона передбачена для віддалених місць, куди електричні мережі важко дотягнути (це в основному віддалена гірська місцевість) або для районів, де бувають часті відключення. За рахунок своєї автономності вона повністю забезпечує населення електроенергією.

Мережева електрична станція працює на вироблення електричної енергії і «скидання» її в мережу, тобто на так званий «зелений тариф». Вона працює без акумуляторів, через пристрій, який перетворює сонячні промені в електричну енергію і одразу скидає її в мережу.

Гібридна електростанція поєднує в собі елементи автономної і мережевої.

Взагалі, що таке «зелений тариф»?

«Зелений тариф» – це спеціальні фінансові умови, які дозволяють приватним домогосподарствам, що виробляють через сонячну електростанцію струм, продавати його в мережу. При чому за ціною, яка в 5-6 разів більша, аніж вартість кіловата для звичайних споживачів. Вигідність тут очевидна.

Ця програма захищена на державному рівні. Будь-хто може виробляти і продавати електроенергію без ліцензії. Тариф і вартість кіловата (кВт) захищена законом до 2030 року.

Є певна градація вартості одного кВт. Починаючи з 2013 року вона змінюється на пониження. Якщо спочатку ціна була 0,36 євро за кВт, то зараз це 0,19 євро кВт , а в 2030 році буде 0,14 євро кВт. Цей спад пояснюється тим, що ринок активно розвивається.

Такими умовами мотивують населення якнайшвидше встановлювати приватні сонячні електростанції. Чим швидше його встановити, тим дорожче можна продавати енергію. Ця ціна фіксується. Ті, хто були перші, продають по 36 евроцентів, а на сьогодні це майже 10 гривень за кВт, в той час як купують енергію по 0,71 грн/кВт.

Проте існує одне обмеження – до «зеленого тарифу» не можна підключати домашню електростанцію, потужність якої перевищує 30 кВТ.

Якщо узагальнити, то «зелений тариф» для приватної садиби – це різниця між виробленою електроенергією і спожитою. Це і є чистий прибуток власника сонячної електростанції.

3

Яка з цих електростанцій найбільше підходить для «зеленого тарифу»?

Однозначно мережева.

Скільки коштує встановлення домашньої сонячної електростанції? Взяти до прикладу будинок 100 кв. м.

Вартість встановлення не залежить тільки від площі садиби. Тобто, це не найважливіший фактор. Тут трохи інший принцип розрахунку.

Якщо брати по кроках, то спочатку на об’єкт виїжджає фахівець і оглядає сам будинок: чи дозволяють технічні умови по електромережах встановлювати фотоелектричні панелі і яка потужність в кіловатах виділена на будинок. Максимальна потужність – до 30 кВт. Це гранична межа, яку можна «купити» в Обленерго для побудови електростанції. Тобто, для того щоб встановити електричну станцію на 30 кВт, до будинку треба підвести кабель на 30 кВт. І відповідно до нього лічильник і всі технічні умови.

Наступний крок – встановити обладнання і здійснити пробний запуск системи.

Далі документально це засвідчити та зробити договір по постачанню і продажу електроенергії Обленерго.

Потім відкрити рахунок, на який будуть поступати кошти.

І останній крок – підключити цей тариф і отримувати прибуток.

4

Наскільки цей процес довгий і бюрократично «закручений»?

В приватному секторі «каменем спотикання» може бути потужність самого «вводу» до будинку. Якщо стала потужність мереж для приватних будинків 5-10 кВт, то, щоб зробити до 30 кВт, потрібно йти в РЕМ, писати заяву, просити, щоб збільшили потужність кабелю, додали більше кВт. Це може потягнути за собою заміну мережі. А це все час і витрати. Одне тягне за собою інше.

Але якщо в людини одразу є, умовно, 25-30 кВт і всі умови дозволяють встановити сонячну електростанцію, то цей процес займає приблизно 1 місяць.

Скільки коштує встановлення фотоелектричної модульної станції?

Треба відштовхуватися від ціни 1000 доларів за 1 кВт. Тобто, якщо людина встановлює станцію на 10 кВт – це 10 000 доларів.

За який час окупиться така міні-електростанція?

Приблизно 5,5-6,5 років. Залежить від потужності. Сонячна електростанція на 10 кВт окупиться за 6,5 років, на 30 кВт – за 5,5 років.

Скільки можна заробляти на «зеленому тарифі»?

Мережева сонячна електростанція на 30 кВт в середньому дає прибуток 10 тисяч гривень в місяць.

Чи вигідно виробляти електроенергію тільки для себе?

Не вигідно. «Зелений тариф» на сьогодні дає можливість продавати електроенергію в 6-7 разів дорожче, аніж ціна за спожиту енергію. Якщо зараз тариф – 0,741 грн./кВт, то продати можна за 0,19 євро, а це приблизно 6 грн./кВт. Погодьтеся 72 копійки і 6 гривень – це велика різниця. Краще цю електроенергію продати, а в держави купити в 6 разів дешевше.

5

Як впливає сонячна активність в нашому регіоні на вироблення електроенергії?

Факт «інсолярності» однозначно потрібно враховувати. Концентрація світла на метр квадратний в нас становить приблизно 1100 Вт, в той час як, наприклад, в Одесі цей показник 1500 Вт. На півдні сонце продуктивніше, тому там окупність вища і швидша. В нашому регіоні пік сонячної активності припадає на травень-вересень. Якщо брати в розрізі року, то в середньому в день сонячна електростанція виробляє 90 кВт електроенергії.

Для електростанції на 30 кВт скільки потрібно фотоелектричних панелей?

Одна панель – це 250 Вт, тому для такої електростанції потрібно 120 панелей. Плюс інвертор, який перетворює сонячну енергію в електрострум.

Скільки мешканців Франківська вже встановили в себе сонячні електростанції?

Наскільки мені відомо, це біля 10 людей. В своїх приватних садибах вони встановили сонячні електростанції потужністю від 10 кВт до 30 кВт. Їх могло б бути більше, але мешканці нашого міста стикнутися з малопотужними мережами, які не дозволяють їм встановлювати фотоелектричні панелі.

6

Чи є можливість встановлювати сонячні панелі в багатоквартирних будинках?

Така можливість є, але це потрібно робити ще на стадії проектування – закладати в технічних умовах більшу потужність проводки. І ще є такий нюанс, як площа даху, який може стати обмежуючим елементом. Бо для встановлення 120 панелей потрібна досить велика площа, по суті одна панель має площу приблизно 2 квадратних метри.

Зараз є панелі потужністю від 50 то 300 Вт. Тому, чим більша потужність панелі, тим менше їх потрібно поставити на дах. Хоча цей ринок стрімко розвивається. Сподіваюсь, незабаром будуть панелі в по 1 кВт, і тоді їх потрібно буде не 100-120, а всього 30.

Чи є державні програми по співфінансуванню чи кредитуванню встановлення таких сонячних електростанцій?

Зараз є державні програми по енергозбереженню, які стосуються утеплення і альтернативних видів опалення, зокрема це твердопаливні котли, електрокотли і сонячні колектори для підігріву води. Для сонячних електростанцій поки придумали тільки «зелений тариф».