Тут люди встановили громадські зупинки, відремонтували дороги, відкрили новий дитячий садок та підтримують роботу басейну. І всі переконані, що тільки разом можна добитися успіху.

З ініціативи Івано-Франківського регіональне відділення Асоціації міст України відбувся престур у Дзвиняцьку ОТГ Богородчанського району в рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який впроваджує Асоціація міст України. Журналістам розповіли про життя громади після об’єднання, успіхи, нові проєкти та плани на майбутнє, пишуть Версії. 

До складу Дзвиняцької ОТГ входить 4 села: Дзвиняч, Росільна, Космач і Міжгір’я. Площа громади – 7120 га, її чисельність населення – 7 934 осіб. На території ОТГ є два ліцеї та дві гімназії, дитячий садок, КНП, амбулаторія та чотири заклади культури.

Краще пізно, ніж ніколи 

За два роки роботи громади у новому форматі тут зробили чимало. У селах провели ремонти та благоустрій вулиць, облаштували вуличне освітлення, також зробили капітальні ремонти двох гімназій і багато іншого. Проте на досягнутому ніхто не зупиняється.

За словами головами Дзвиняцької ОТГ Миколи Волочія громада створена у жовтні 2017 року. На думку очільника, цей процес міг бути проведений раніше, тоді до сьогодні можна було б досягти ще більших успіхів. Але тим не менш, громада не стоїть на місці. На сьогодні власні надходження до бюджету становлять 9,5 млн.грн., це при тому що на початку створення ОТГ ця сума складала 5 мільйонів гривень, бюджет громади складає понад 44 мільйони гривень.

«У нас є багато землі і ми вирішили зробити все для того аби вона не пустувала. Зокрема, громада заключила договір з інвесторами, які пропагують встановлення сонячних батарей. Загалом, сонячні батареї будуть на 20 га. Окрім того маємо дві ділянки для рекреації: 7 га у Дзвинячі і 15 га у с. Міжгір’я для вирощування аптечних трав», – зазначає Микола Волочій.

Відкрито працювати з людьми

Минулого року громада отримала від держави 2,4 млн.грн. інфраструктурної субвенції, а цього року – 2,2 млн.грн., це дало можливість вирішувати проблеми, які турбують людей.

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук, зазначив, що після об’єднання до сфери діяльності Дзвиняцької ОТГ перейшли освіта, культура, медицина, соціальна сфера та можливість самостійно формувати бюджет з конкретними цілями і завданнями.

«Можемо побачити, що ОТГ справляється зі своїми обов’язками і тут є дуже проста аналітика: за І-півріччя громада перевиконала свій план в порівнянні з минулим роком на 25% . Це показує, що є комунікація громади із платниками податків і таким чином вдалося наповнити бюджет ОТГ власними надходженнями на суму понад 5 млн. грн. Окрім того, в бюджет громади надходить рентна плата за видобуток нафти і газу», – зазначив Юрій Стефанчук.

З моменту створення об’єднаної територіальної громади у Росільнянському ліцеї перекрили дах, придбали меблі, комп’ютерну техніку, розпочали будівництво спортивного та ігрового майданчика і провели ремонти у класах. Директор закладу Ярослав Береговський розповідає, що тут працює 44 педагоги, навчається 340учнів та є дошкільна група. Ліцей має два корпуси, у одному з яких колись був інтернат, але у 1998 році він перестав функціонувати і через деякий час вирішили облаштувати другий корпус школи. Сьогодні тут закінчуються ремонтні роботи по облаштуванню приміщення для 1-го класу. За словами директора, корпус №1 має внутрішні санвузли, їх обладнали за батьківські та спонсорські кошти, а в корпусі №2 до кінця року теплі вбиральні мають бути встановлені.

Молодь має себе реалізовувати

При Дзвиняцькій об’єднаній територіальній громаді діє молодіжна рада. Основна мета діяльності – це допомога у вирішенні важливих питань.

Як зазначає голова молодіжної ради Богдана Беспалько, тут проживає активна молодь, якій небайдужа доля громади. Щоб молоді хлопці та дівчата могли долучатися до життя громади, а також спілкуватися на різні теми, було вирішено облаштувати так званий молодіжний простір.

«Минулого року Міжнародна організація з міграції (МОМ) оголосила конкурс проєктів. Загалом було надіслано понад 100 заявок, серед яких обирали 10 переможців. Молодіжна рада подала свій проєкт «Створення молодіжного простору на основі бібліотек». Ми хотіли облаштувати місце де молодь зможе відпочити, поспілкуватися, прочитати книги та подивитися фільми. Наш простір буде поділено на три сектори: робочий сектор буде з комп’ютерною технікою, яку ми отримаємо від МОМ, відпочинковий сектор – місце, де можна випити кави та поспілкуватися і сектор для розваг матиме тенісний стіл і гурток робототехніки.  Окрім того, в рамках цього проєкту ми отримаємо вуличний проектор для перегляду фільмів просто неба.  Хочу наголосити, що проєкт включає в себе створення двох так званих молодіжних просторів у с.Космач та с. Дзвиняч», – зазначає Богдана Беспалько.

Діти і медицина – понад усе 

В умовах об’єднання вдалося відкрити дитячий садок. Директор ЗДО «Дзвіночок» Дзвиняцької ОТГ Іванна Михайленко каже, що садок відкрили минулого року. І якщо б село не увійшло до ОТГ, то на відкриття садочка довелося б чекати ще декілька років.

«Приміщення збудоване ще у 1980 році, раніше тут був Будинок культури, останнім роками будівля пустувала і було прийнято рішення зробити тут дитячий садок. Ремонтні роботи тривали 5 років. Зараз у нас функціонує три групи, які відвідує 71 дитина. Сюди ходять діти з Дзвиняча, Росільної та Космача. Маємо пожежну сигналізацію та підлогу з підігрівом», – каже директор.

На облаштування садка було витрачено понад 4 мільйони гривень, з них 2,5 млн.грн виділила обласна рада, 1,5 млн.грн. виділила громада і десь близько 200 тисяч гривень – район. Оскільки садок великий, то потрібно чимало коштів щоб забезпечити тепло в ньому. Тут громада знайшла вихід і Полтавська фірма провела опалення за допомогою світла. Щоб з бюджету не платити за ці послуги, планують здати дах садочка в оренду і там інвестори встановлять сонячні батареї. Відповідно громада буде мати кошти, щоб платити за тепло. Згідно проєкту такі батареї мають бути і на даху Космацької гімназі. На разі проект готують, але з таким ентузіазмом, який є у місцевих мешканців є надія, що все буде реалізовано.

Є на території ОТГ і плавальний басейн. Головний лікар Дзвиняцього КНП Роман Зінич каже, що його побудували ще в радянські часи. Зараз він працює тільки в опалювальний сезон. Ветерани війни, афганці, учасники АТО та їхні діти відвідують басейн безкоштовно.

Попереду ще багато планів, і в Дзвиняцькій ОТГ їх втілюють в реальність.