8 жовтня в двох селах Городенківського району, Острівці та Рогині, відбулися збори церковних громад з метою прийняття нових статутів.
Згiдно з вимогами нового податкового законодавства, усi релiгiйнi органiзацiї повиннi до кiнця 2017 року перереєструвати свiй статут, доповнивши його нормою про неприбутковий характер дiяльностi органiзацiї.
Проте, окрім обов’язкових змiн, у статути громад почали вносити і нові специфічні пункти. Зокрема, нещодавно розгорівся скандал стосовно того, що в типових статутах Московського патріархату значно урізані права церковних громад. Адже згідно «доповнень», усе майно, включаючи храми, нібито лишається у власності громад, проте розпоряджатися ними вони не мають права, адже будь-які дії з відчуження мають візуватися єпархією.
Фактично йдеться про заборону переходу в пiдпорядкування iншого релiгiйного центру. Точніше, самi парафiяни переходити до iншої конфесiї можуть, а от храм залишається власнiстю УПЦ (МП), і громада не матиме жодної можливості впливати на порядки в своїй церкві. Експерти відзначають, що таким чином повністю руйнується українська структура церкви, і вона стає дзеркальним відображенням Російської православної церкви.
«Фактично юридичний вiддiл Української Православної Церкви в єдностi з Московським патрiархатом вирiшив на статутному рiвнi встановити бар’єри, якi не дали б переходам стати масовим процесом i принципово змiнити конфiгурацiю релiгiйних громад. I тому подають на реєстрацiю не просто доповнення, а принципово новi статути, якi мають суперечностi з нашим релiгiйним законодавством», – зауважив свого часу голова Департаменту у справах релiгiй та нацiональностей Мiнкультури Андрiй Юраш.
Рогиня та Острівець – єдині села в Городенківському районі, де діють громади Української православної церкви (Московського патріархату).
Хоч від терміну «Московський патріархат» місцеві священики всіляко відхрещуються і доводять людям, що їхня церква не має жодного стосунку до «офіційної Москви». Проте самі віряни впевнені, що це не так.
«Вони просто хитро роблять, але нам не вірять. Це все уловка – це є Московський патріархат, а він (священик – ред), каже, що це фейк. Вони викинули «Московський патріархат» з назви, але це суті не міняє», – обурюється мешканець Острівця.
«Якби там не було, але коли пишуть патріархат, то в дужках вказують М – Московський або К – Київський», – підтримують односельця віряни. – Вони нам брешуть, бо це дійсно Московський патріархат»
На збори прибули представники Івано-Франківської єпархії УПЦ, до якої належать парафія Свято-Георгієвського храму в селі Острівець. У них місцеві мешканці намагались довідатись, чи дійсно їхня церква перебуває у підпорядкуванні Російської православної церкви.
«У нас зареєстрована Українська православна церква», – відповів представник єпархії.
«Людям не треба брехати. Скажіть, що це Московський патріархат», – вдруге звернулися до священика віряни.
«Я вам не брешу – нема Московського патріархату», – переконував церковну громаду представник єпархії.
Втім, саме такий офіційний статус вказаний в реєстрі релігійних організацій на порталі РІСУ (Релігійно-інформаційної служби України) згідно даних Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України.
Wikipedia, вільна онлайн-енциклопедія, також відносить Івано-Франківську єпархію до Московського патріархату.
На офіційному сайті Російської православної церкви, так званої Руської православної церкви або Московського патріархату, Івано-Франківська єпархія також вказана, як одна із складових релігійної мережі
В сусідньому селі Рогиня збори церковної громади були не менш емоційними. Парафіяни зібралися в храмі Різдва Богородиці та почали дорікати священику тим, що в церкві богослужіння ведуться російською мовою.
«Тихон (Тихон Чижевський, єпископ Івано-Франківський і Коломийський – ред) – він франківський. Нам треба було сказати, що він править по-руськи, – обурилися прихожанка. – Як це так – він на Україні, а править по-руськи. Приїхав до нас на Водосвяття і править по-руськи! Мій чоловік з Башкирії – і тут по-українськи говорить, а він з Івано-Франківська – і тут по-руськи править».
«Нащо його запрошувати, як він не вміє правити?» – підтримали односельчанку інші парафіяни.
«Треба було його вигнати звідси. Наші діти страждають, гинуть, а він прийшов і править у нас по-руськи. І дуже людей було незадоволених цим», – відмітили люди.
«А хіба наші родичі гинуть від того, що він молиться за мир?, – звернувся до парафіян місцевий священик. – А хіба по-руськи не можна правити і не можна молитися?»
«Можна, – погодились жителі Рогині. – Але у російській державі, а не в нас на Україні».
Відтак люди вимагали пояснити, до якого ж патріархату належить їхній храм.
«Давайте я вам на такому прикладі розкажу і поясню, чому ми до такої церкви відносимось, – звернувся до громади інший священик, присутній на зборах.
– Зараз у нас утворилися ДНР і ЛНР. Це є республіки, які ніхто не визнає. Окрім Росії. Чому їх не визнають? Тому, що вони утворилася незаконним шляхом. Зараз є дві такі церкви – Автокефальна церква і Київського патріархату, які також у світі інші церкви не визнають. Чому не визнають? По тій самій причині – тому вони утворилися незаконним шляхом, тому що вони порушили канони церкви. І тому, щоб нас визнавав весь світ. А священиків з автокефальної церкви, Київського патріархату і греко-католицької ніде не приймають, бо вони утворені незаконним шляхом».
Журналістка місцевої газети «Край» Людмила Стражник, яка зафільмувала збори церковних громад, зазнала тиску та наслухалась погроз.
«Редакція «Краю» висловлює вдячність городенківським полісменам, які вже після другої зустрічі, в Рогині, визволяли Людмила Стражник. Сьогодні вона і погроз наслухалася, і переживала за відеоматеріали, які також погрожували в неї вилучити… Сьогоднішні події показали, що присутність як поліції, так і СБУ на подібних заходах є просто обов’язковою», – йдеться в повідомленні газети «Край».
Сама репортерка також написала про враження від візиту в Острівець та Рогиню.
«Стверджували вчора, що поняття “Українська Православна Церква Московського патріархату” придумали журналісти. Справді, на сайті УПЦ Київської Митрополії цього не вказано. Але чи змінює це суть? Адже 6 жовтня митрополит Онуфрій побував у Москві на зустрічі з Главою РПЦ», – йдеться в дописі Людмили Стражник.
В Івано-Франківській єпархії ПЦ Версіям повідомили, що в одному із сіл новий статут громада підтримала. Правда, в якому саме, не уточнили, оскільки під руками не було необхідних документів.
«Протокол зборів в одному селі є прийнятий, статут прийнятий згідно чинного законодавства», – прокоментували в єпархії. – Статут був на розгляді у громади і вони його приймали»
Людмили Стражник припускає, що статут могли підтримати в Острівці, оскільки в Рогині обговорення цього питання відклали на тиждень.
«Знаю, що в обох селах зверталися до районних спеціалістів щодо ліквідації релігійних громад і реєстрації під іншим підпорядкуванням», – повідомила журналістка.
В Івано-Франківській обласній адміністрації, куди стікаються документи усіх релігійних громад області, розповіли, що затвердженого нового статуту релігійної громади церкви Свято-Георгієвського храму села Острівець наразі до них не надходило.
На даний момент Івано-Франківська єпархія УПЦ надіслала тільки один статут в новій редакції – це статут Свято-Преображенського храму м. Івано-Франківська. Примірник цього документу нам показати відмовились, то ж чи є в ньому “специфічні” пункти – поки невідомо.
За матеріалами газети “Край” та “Експрес”