Відтак, українські підприємці об’єднались у Рух #SaveФОП, щоб відстояти свої права і домогтися відміни драконівських, на їхню думку, законів, пишуть Версії.

17 жовтня президент України Володимир Зеленський підписав закони №128-IX “Про внесення змін до закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та №129-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг”. Парламент ухвалив ці закони 20 вересня.

Картинки по запросу №128-IX "Про внесення змін до закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та №129-IX

Вони зобов’язують підприємців використовувати касові апарати та вводять поняття електронного чека. З 1 жовтня 2020 року розширюються обов’язки застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) для низки категорій фізосіб-підприємців II-IV груп, які працюють у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Загальні правила використання РРО для всіх платників єдиного податку II-IV груп почнуть діяти з 1 січня 2021 року одночасно зі збільшенням граничного обсягу доходу платників єдиного податку II групи з 1,5 млн до 2,5 млн грн.

ФОП теж людина, - активісти пікетують Раду з вимогою скасувати закони про детінізацію розрахунків 06

Також законами вводиться механізм кешбеку, який передбачає грошову винагороду покупцям – кешбек в розмірі 100% вартості придбаного товару, якщо виявлять, що продавець продав їм цей товар не за фіскальним чеком (тобто, такий продаж не зареєстровано в податковій). Ця норма почне діяти з 1 жовтня 2020 року для покупок від 850 грн.

Картинки по запросу №128-IX "Про внесення змін до закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та №129-IX

Водночас глава держави підписав указ №761/2019 “Про невідкладні заходи щодо забезпечення сприятливих умов для діяльності фізичних осіб – підприємців”. Цим документом президент доручив Кабінету Міністрів створити координаційну раду з питань розвитку малого підприємництва із залученням представників бізнесу та розробити і внести до Верховної Ради проєкти законів, спрямовані “на покращення умов для розвитку підприємництва”.

Похожее изображение

Передбачалось, що у проєкті закону буде пункт про введення дворічного мораторію на проведення перевірок фізичних осіб – підприємців щодо дотримання ними порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО).

ФОП теж людина, - активісти пікетують Раду з вимогою скасувати закони про детінізацію розрахунків 07

Натомість представники малого бізнесу вважають закони про детінізацію розрахунків у сфері торгівлі та послуг не просто знищенням спрощеної системи оподаткування, а терором мікропідприємництва в цілому. Тому підприємці об’єдналися у всеукраїнський рух #SaveФОП та почали готувати масові акції протесту.

Наприкінці жовтня підприємці влаштовували автопробіги “Захисти ФОП”, мітингувальники збиралися під облдержадміністраціями в різних куточках України.

ФОП теж людина, - активісти пікетують Раду з вимогою скасувати закони про детінізацію розрахунків 09

Перша масова акція протесту під Офісом Президента відбулася 4 листопада. “Ми хочемо сплачувати податки державі, а не хабарі перевіряючим!”, “Зупинимо лобістів у монопольній владі”, “Досить вбивати малий бізнес”, “Я — ФОП, а не лох!” – з такими гаслами підприємці вимагали скасування або термінове внесення правок до закону щодо загальної, примусової фіскалізації малого бізнесу та кешбеку.

“У тому вигляді, в якому закони 128-IX та 129-ІХ були підписані, ФОПи приречені на закриття. Прийняття поспішних законів без реформи ДПС, без зрозумілих і прозорих механізмів реалізації, заведе у глухий кут і призведе до краху доль десятків тисяч людей. Від новацій постраждає не тільки малий підприємець, але й покупці”, – переконували мітингувальники.

ФОП теж людина, - активісти пікетують Раду з вимогою скасувати закони про детінізацію розрахунків 11

Вдруге на масову акцію протесту на Банковій підприємці зібрались 3 грудня. До мітингу доєдналися й представники малого бізнесу з Прикарпаття.

“Ці закони просто поховають малий бізнес. Вони ставлять малий бізнес в одні умови з великим. Складається враження, що це все створено навмисно, щоб великі компанії могли рухатись вперед, а звичайні ФОПи зупинились і або “йшли під них”, або врешті просто залишали нашу країну”, – розповідає безпосередній учасник акцій в столиці приватний підприємець Ігор, власник трьох невеликих продуктових магазинів.

ФОП теж людина, - активісти пікетують Раду з вимогою скасувати закони про детінізацію розрахунків 14

“Ці закони погані тим, що зарегульовують єдиний податок. Цей податок для того і існує, щоб підприємець, який на свій страх і ризик відкриває власну справу, забезпечував себе і людей, які в нього працюють, заробітком – замість того, щоб вони сиділи на шиї в держави. В нашій країні, а вона на сьогоднішній день є бідною, це є соціальний вид бізнесу. Для малого бізнесу плюсом було те, що ми не влазимо в бухгалтерський облік, не влазимо в ПДВ. В нас сил вистачає лише для того, щоб створити для себе і тих людей, які в нас працюють, невеликий острівець безпеки. І якщо це забрати і заставити підприємця перейти, як великі фірми, на складне ведення звітності, у бухгалтерію, на цьому наше бажання вести бізнес в цій країні одразу закінчується. В нашій країні і так малий бізнес ховають, а ці закони нас ще й земелькою прикидають”, – додає франківець Олександр, директор кількох продуктових магазинів в обласному центрі.

ФОП теж людина, - активісти пікетують Раду з вимогою скасувати закони про детінізацію розрахунків 21

Приватний підприємець з Франківська відмічає, що ініціативи президента, більше відомі в народі, як закони про електронні чеки та кешбек, чітко не розмежовують основні поняття в бізнесі – торгівля, послуги та виробництво.

“Ці закони не відповідають на конкретні питання. В чому різниця між послугами і торгівлею? Між послугами, торгівлею і виробництвом? Коли людина одержує оплату за послуги – то фактично вся сума – це її заробіток. А в торгівлі у сумі, одержаній від продажу товарів, лише 10% – це заробіток. А оподатковується не цей відсоток, а вся сума. Де справедливість? Наш шановний президент міг вийти на сцену, розказати монолог, отримати гонорар – і ці гроші повністю його. Йому навіть таксі оплатять і погодують безкоштовно. Принаймні так було до недавнього часу. А підприємцю треба товар продати, з цих грошей заплатити оренду, за світло, заплатити людям зарплату. І це все не з повної суми вартості товару, а лише з націнки, яка в нас в середньому становить 10%. А різниці між послугами і торгівлею для податкової немає. Тому потрібно це коригувати в першу чергу лімітами. Крім того, варто звертати увагу на оборот і відсоток націнки. І якщо податок рахують від обороту, то для послуг, для прикладу, встановлювати на рівні 5%, а для торгівлі – 2%. І тоді непотрібно армії податківців. Просто покажіть свій оборот – і все. Реально, залиште людей, які займаються торгівлею, в повному спокої – і тоді вони чесно віддаватимуть свій відсоток від обороту. Бо з людей треба брати ті податки, які вони здатні заплатити. Інакше це все закінчиться, малий бізнес закриється, і всі ці підприємці підуть “годуватись” від держави на біржу. Тоді втратять всі”, – резюмує Олександр.

ФОП теж людина, - активісти пікетують Раду з вимогою скасувати закони про детінізацію розрахунків 23

Не з того кінця почали – вважає інший франківський підприємець Іван.

“Якщо вони дійсно хочуть врегулювати податкову систему, то вони обрали неправильний напрям. Бо потрібно зміни впроваджувати, починаючи не з малого незахищеного підприємця, а з великих корпорацій. На малий бізнес і так є досить велике податкове навантаження. І закони реально написані під монополії, до прикладу під такі як АТБ, Арсени, Сільпо, Рукавички, Ельдорадо, Епіцентри і подібне. Якщо дійсно хотіли ввести обмеження, то треба було їх вводити на квадратні метри і сертифікацію конкретного товару. Бо до прикладу, є ФОПи, які продають кондиціонери по 20 000 гривень і є ФОПи, що торгують майонезами по 6,40 гривень. То скільки другому потрібно продати майонезів, щоб отримати таку ж виручку, як за один кондиціонер? Тепер щодо площі – у магазині на 100 квадратних метрів неможливо розмістити більше товару, аніж реально можна продати. Крім того, встановлення касових апаратів також понесе додаткові фінансові витрати – 400 гривень в місяць обслуговування, від 7000 до 10000 гривень – його собівартість, плюс проведення і оплата інтернету – а це ще 100-300 гривень в місяць додатково. Також потрібно буде вводити ще одну штатну одиницю – бухгалтера, якому також платити зарплату, а ні за 1000 гривень, ні за 2000 він працювати не захоче. Всі ці витрати стануть непідйомними для деяких видів малого бізнесу – і ряд підприємців таки закриється”, – вважає Іван, приватний підприємець, який має кілька магазинів у селах.

ФОП теж людина, - активісти пікетують Раду з вимогою скасувати закони про детінізацію розрахунків 26

Також чоловік вважає кешбек аналогією системи доносів, яка активно “працювала” в Радянському Союзі.

“Мої колеги ще не всі до кінця зрозуміли, що ці закони нам принесуть. А це будуть і додаткові приводи для перевірок, щоб на чомусь підловити підприємців. Неправильне ведення книги обліку, неправильно закодований товар в касовому апараті – за це все будуть великі штрафи. А кешбек взагалі відродить популярну в комуністичні часи систему доносів – люди почнуть заробляти гроші з повітря, – відмічає Іван.

ФОП теж людина, - активісти пікетують Раду з вимогою скасувати закони про детінізацію розрахунків 28

Незрозумілою залишається ситуація з виробниками, на яких дія законів №128-IX та №129-IX не поширюється.

“У дужках вказано, що закон не розповсюджується на виробників. І нам стає цікаво, які податки платитимуть виробники? Бо я до прикладу знаю підприємства в Калуші, в яких в місяць по 200-300 мільйонів гривень обороту. Вони теж працюють без касових апаратів, без РРO. А поруч є дрібний підприємець, який торгує пряниками. І з нього спитають, а мільйонників – обминуть. Все, як завжди “по-чесному” в нашій країні. Не тим шляхом, вони йдуть”. – підсумовує Іван.

ФОП теж людина, - активісти пікетують Раду з вимогою скасувати закони про детінізацію розрахунків 30

Прикарпатські підприємці вирішили звернутися за підтримкою до місцевої влади. Наразі вони готують офіційне звернення і проситимуть франківських депутатів подати звернення і до президента з вимогою скасувати або внести правки до прийнятих законів.

“Зараз на Прикарпатті є ініціативна група, яка готує офіційне звернення до місцевої влади. Якщо вона (влада – ред.) це звернення підтримає, то немає потреби виходити на мітинги в Івано-Франківську, адже по суті, нас і так тут чують і підтримують. Тому здебільшого ми і беремо участь у протестах в Києві”, – розповідає франківець Олександр.

13 грудня Івано-Франківська обласна рада прийняла звернення до Президента та Верховної Ради з вимогою скасування законів 128-IX та 129-IX. Його зачитав з трибуни Сергій Коцюр.

Малий та середній бізнес допоміг Україні рухатися в бік цивілізованого світу. І тепер центральна влада створює незручні умови для його розвитку. Саме тому звертаємося до Президента та ВРУ з проханням не обтяжувати українських підприємців новими вимогами

Опубліковано Об'єднання "Самопоміч" – Івано-Франківщина Субота, 14 грудня 2019 р.

Наразі активісти руху #SaveФОП підготували меморандум, який вже підписали десятки представників мікробізнесу та політичних сил, і ведуть переговори з іншими політиками, щоб заручитися їхньою підтримкою в Раді.

Світлина від Сергія Доротича.

Також нещодавно стало відомо, що Сергій Доротич, представник руху  #SaveФОП, домовився про співпрацю в частині збереження і розвитку спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з політичною партією ВО “Свобода”.

 

Оксана Савчук, франківська депутатка та єдина представниця “Свободи” в парламенті, підтвердила, що підтримає підприємців.

Картинки по запросу Оксана Савчук

“Особисто зустрічалася із Сергієм Доротичем і поділяю його позицію щодо збереження і розвитку спрощеної системи опублікування, обліку та звітності. До мене також зверталися про підтримку й підприємці з Івано-Франківська. Разом із групою депутатів я долучилася до співавторства законопроекту, який будемо вносити на розгляд у парламенті. Власне, цей проект закону і спрямований на те, щоб потреби малого бізнесу були враховані”, – розповіла Версіям Оксана Савчук.

Активісти та підприємці переконують, що не відступлять та вже готують нові акції протесту.

“Спрощенка не може бути фіскалізована, ні про яке фіскальне РРО для спрощенців не може бути мови і ми повинні скасувати РРО тим колегам, кому його вже навішали”, – озвучують свої основні вимоги представники малого бізнесу.

Картинки по запросу петиція скасувати закони 128 129

Наразі, рух #SaveФОП підготував законопроекти, про скасування норм закладених Законами 128-IX та 129-IХ, співавторами якого вже стали 10 народних депутатів України. Найближчим часом зазначені законопроекти будуть зареєстровані у Верховній Раді. А тим часом активісти продовжують перемовини з депутатами монобільшості, шукають порозуміння з різними фракціями і групами у Верховній Раді про підтримку підготовленого законопроекту та готують нові акції протесту.

“Ми будемо і надалі організовувати наші акції задля захисту спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. Ми мусимо бути разом, щоб уникнути спроб нашого знищення у майбутньому.
Борімося – поборемо!”, – резюмують підприємці.

Наступний мітинг представників мікробізнесу біля Верховної Ради та під Офісом Президента на Банковій запланований на ранок 17 грудня.

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!