Чвари точаться навколо будівлі, частину якої займає музична школа, а кілька кімнат «числилися» за мешканцями Космача. Колись там був побуткомбінат з кравецькою майстернею, ремонтом взуття, перукарнею та фотоательє. А в 1990-х роках частину приміщення віддали музичній школі, пишуть Версії.

«З 1970 року я працювала там кравчинею, потім була завідуючою майстерні. Пропрацювала аж до 17 листопада 2017 року, поки мене звідти не викинули. Це був побуткомбінат, кравецька майстерня, там була перукарня, сапожна, фотоательє. Там було 4 кімнати в старому приміщенні. Потім його почали добудовувати. Але добудовувала не сільська рада, а Івано-Франківський облпобуткомбінат. Там є два поверхи. Це не було закінчене будівництво. А музична школа зайшла в 90-х роках в майстерню. Проте, цей будинок не належав на сільській раді. Він рахувався за побутом. Всі документи за побуткомбінатом «Косівщина»», – стверджує Ганна Гаврищук, космачанка.

Жінка переконує, що подала документи на приватизацію приміщення і Косівська районна рада в 1997 році надала їй таке право.

Та довести справу до кінця жінка не змогла через проблеми зі здоров’ям.

«Я відкрила мале підприємство «Космачанка», але потім захворіла, мала операцію, тож не приватизувала його. Коли я працювала, зайшов до мене сільський голова і архітектор з Коломиї. Вони сказали мені звільнити приміщення. А я сказала, що звільню, якщо буде рішення суду і буде судовиконавець», – додала Ганна Гаврищук.

Голова Космацької ОТГ Дмитро Бербеничук переконує, що приміщення було у занедбаному стані – каже, що повалилася стіна, впала стеля. Тож влада вирішила відремонтувати будівлю. Адже, там діє музична школа, де навчається 65 дітей, працює педагогічний колектив. А з утворенням ОТГ кількість учнів зростає.

«Ганна Гаврищук в 1994 році подала на приватизацію. Сесія дозволила. Вона нічого не робила з приміщенням з 1994 року. Це все закрила. Там впала стеля, завалилася стіна, зігнила підлога. Все там знищилося. Нічого з тим не робила. Нам прийшла субвенція від держави на ремонт цієї школи. Ми рішенням сесії це вирішили. Два роки ми намагалися це все мирно вирішити. Просили її, щоб вона показала документи, які має. Ми її запрошували на сесію, вона не приходила. Тоді ми створили комісію і вирішили приміщення відкрити, щоб зробити там ремонт. Тому, що ми вже зробили документи на громаду. Згідно рішення районної ради з 1996 року. Ця людина все ігнорує», – переконує Дмитро Бербеничук, голова Космацької ОТГ.

1996 року Косівська районна рада прийняла рішення ліквідувати мале підприємство «Космачанка» і передати приміщення у комунальну власність Космацької сільської ради народних депутатів під дитячу школу мистецтв.

Через 10 років на замовлення Космацької сільської ради сертифікованим спеціалістом було складено технічний паспорт на дану будівлю. А в березні 2017 року Космацькою сільською радою об’єднаної територіальної громади було прийнято рішення, яким уточнювався перелік об’єктів комунальної власності Космацької сільської ради ОТГ та внесено до нього приміщення Космацької дитячої школи мистецтв. На підставі цього було проведено державну реєстрацію права власності на вказаний будинок.

Потім сільська рада створила комісію, щоб виселити жінку. Й звернулася до поліції.

Жінку з приміщення таки видворили та вона з діями влади незгідна. Тому подала до суду.

«Вони не мали права мене викидати, ламати замки. Вони прийшли вночі, їх було 5 чоловік, без міліції, без нікого. Була моя дочка, ще й доньку побили. Тоді приїхала поліція. Якщо вони мали право, то вони повинні були прийти з дільничним поліцейський і судовиконавцем», – бідкається Ганна Гаврищук.

Та голова ОТГ переконує, все робили згідно протоколу. Комісія була, правоохоронці теж.

«Ми маємо всю технічну документацію. Коли відкривали приміщення її там не було, була її дочка. Вона кричала там, що її там б’ють. І пішла до поліції написала заяву, що я її бив, поламав ребра. Поліція з цим розібралася, нічого такого там нема. Її ніхто не бив. Восьмеро людей дивилося на це. Я вже переніс два інфаркти, лиш вийшов з лікарні і просто її тримав, щоб вона не йшла руки сунути під зрізання замка. Ми звернулися до поліції. Правоохоронці були присутні. Коли ми відкривали приміщення. Там нічого всередині не було, лише гнилі катрани. Вони все то забрали. Була машинка, радянська, чорна без головки – вона віднесла ту машинку в сусідній магазин і через годину звідти забрала. Зараз бреше, що ми це забрали собі», – виправдовується голова Космацької ОТГ Дмитро Бербеничук.

Наразі справа перебуває в руках Феміди. На чиєму боці правда – скаже суд. Однак, судова тяганина триває вже майже рік.

«Вже таке було купу разів, що нас викликають на судове засідання, а суд не відбувається, бо позивачі не приходять. А суддя каже, що вони собі мають право не приходити. І так ми вже 10 місяців ходимо судами. Минуле судове засідання не відбулося. Кажуть, що адвокат захворів. Перенесли на 22 березня 13:00 год. Я так зрозумію, що нам там нічого не світить. Наші свідки не беруться до уваги. Роблять, хто, що хоче. Три рази ми подавали документи. Йде гра в одні ворота», – додав Дмитро Бербеничук.

Очільник Космацької ОТГ сподівається, що суд не дозволить відібрати у громади приміщення.

«Я думаю, що не може суд такого позволити, щоб людині, в якої нема документів на приміщення, передати їй його. Сільська рада зробила всі ці документи. Ця людина нічого там не робила. Не будувала, нічого не вкладала. Просто нахабно закрила приміщення. Воно розвалилося, ми відремонтували і щоб це віддати, я не вірю, що суддя на таке піде», – додає Дмитро Бербеничук.

Дивним є те, що судова справа слухається майже рік, визнає франківський юрист Роман Жирун. Адвокат пояснює, що за документами рада реалізувала своє право власності. Однак, за терміном давності користуванням приміщенням, таке право могло бути і за позивачкою.

«Дивним є те, що судова справа слухається майже рік. З точки зору закону звільнення приміщення (виселення) з нежитлового приміщення необов’язково повинно здійснюватися за рішенням суду. Разом з тим, таке виселення повинно проводитися згідно процедури. Тобто спочатку повинна бути письмова вимога про звільнення приміщення. Видається, що рада реалізовувала свої права власності. Як на мене правильним для цієї жінки було б оскаржити рішення ради про передачу приміщення (внесення в перелік об’єктів комунальної власності) в комунальну власність та забезпечити позов шляхом заборони вчиняти будь-які дії щодо спірного майна. Крім того, можна подати позов про визнання права власності на це майно за давністю користування (понад десять років)», – пояснив Роман Жирун, адвокат.

До слова. Спірну будівлю планують переобладнати під адмінприміщення, а дитячу школу мистецтв переселити в старі корпуси загальноосвітньої школи.

«Ми зараз готуємо цей будинок, як адмінприміщення №2, – відзначив Дмитро Бербеничук, голова Космацької ОТГ. – Тому, що у нас дуже складна ситуація в селі з навчальними приміщеннями. У нас середня школа у дуже страшному стані. Є старий і новий корпус. Один корпус – перша черга будівництва, там навчаються діти молодших класів і середніх, а тут – старших класів. І зараз другий корпус – вже 30 років будується. Ми це зрушили за допомогою кабінету Міністрів. Вже йде робота, щоб дітей переселити в новий корпус в 2020 році. А ту музичну школу ми б забрали в корпуси старої школи. Нам потрібне це адмінприміщення. Бо не на всіх людей вистачає кабінетів, так як вже створилося ОТГ. Також пошту ми мусимо туди переселяти. Але поки що ми не можемо це зробити».