Чи можна докупити стаж? І як це зробити? На ці та інші питанні Версіям відповіла заступниця начальника фінансово-економічного управління, начальниця відділу забезпечення наповнення бюджету №1 Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області Ольга Смеречанська.

З 1 січня 2004 року в Україні вже немає трудового, а є страховий стаж. Для того, щоб призначити пенсію людині необхідні певні умови. Зокрема, досягнення відповідного віку, який згідно із законодавством надає право на призначення пенсії та наявність стажу роботи. При тому, враховується як трудовий (до 01.01.2004) так і страховий (після 01.01.2004р.) стаж. Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Наймаючись на роботу, громадянам слід пам’ятати, що не офіційне працевлаштування та зарплата, яка виплачується в «конвертах» – це тимчасові блага, які мають негативні наслідки в майбутньому для самого працівника, оскільки при зверненні до Пенсійного фонду для нарахування пенсії та здійснення перерахунків в майбутньому беруться до уваги і стаж, і розмір заробітної плати з якої сплачено внески. Облік цих показників відображається в Державному реєстрі застрахованих осіб, який є персоніфікований. А наповнення Реєстру здійснюється шляхом накопичення даних із звітності, що надходять з різних джерел, зокрема зі звітності, що подається страхувальниками  до органів Державної податкової служби, в т.ч. і звітів «добровольців» щодо виконання ними умов укладеного договору про добровільну участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.

Хто має право укладати такі договори та за яких умов?

Отже, статтею 10 Закону України  2464-YI від 08.07.2010 передбачено перелік осіб, які мають право на добровільну сплату страхових внесків за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування. Це ті особи:

  • які не перебувають у трудових відносинах,
  • які не перебувають у Центрі зайнятості на обліку,
  • яким виповнилося 16 років

Докупити стаж можуть і заробітчани, котрі працюють в тих державах, з якими Україна уклала відповідні договори і здійснюють туди відрахування. Коли ж українець за кордоном працює нелегально, то він має можливість укласти договір через консульство, чи приїхати на Батьківщину і тут укласти довір самостійно або зробити це через довірену особу.

Що треба для того, щоб укласти договір?

Для цього, особі необхідно звернутись до територіальних органів ДФС в області. Строк договору має бути не менше одного року. На момент укладення договору до уваги береться мінімальна заробітна плата і той тариф, які діють на даний момент.

«Наприклад, люна  хоче укласти договір на доровільну участь на один рік вперед. Розрахунок суми страхових внесків проводиться наступним чином: мінімальну заробітну плату 4723 грн. множимо на 22% і отримуємо суму в розмірі 1039 грн. Ці кошти особа має сплачувати щомісяця впродовж року. Якщо людина хоче докупити стаж за минулий період коли не працювала, то цю суму (1039 грн.) потрібно помножити на два, в результаті отримуємо  цифру,яку потрібно сплатити за місяць. Відтак, цю суму множимо на кількість місяців, які хочемо докупити», – зазначає Ольга Смеречанська.

За словами заступниці начальника фінансово-економічного управління, серед прикарпатців популярно докуповувати стаж.

«Слід звернути увагу на те, що окрім укладення договорів про добровільну участь законодавством надано  можливість  застрахованим особам самостійно доплатити  суму до мінімального розміру страхового внеску. Це здебільшого стосується підприємців, які здійснювали підприємницьку діяльність, оскільки сума сплаченого ними страхового внеску за місяць не завжди відповідає навіть мінімальному розміру. Для отримання необхідної інформації можна звертатися до найближчого сервісного центру ПФУ, де буде надано розширену інформацію щодо можливості та умов здійснення такої доплати, та , в разі позитивного рішення, може бути прийнято заяву від заявника. Після прийняття заяви  проводиться  розрахунок суми доплати та надсилається  повідомлення заявнику, яку суму треба заплатити з помісячною розбивкою. Також інформуємо яку форму звіту повинна людина здати», – наголошує посадовиця.

Підготувала Марія Франчук

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!