• Катю, ви засновниця одного з провідних туроператорів «Еней Тур». Розкажіть, як ви пережили ці два місяці в плані бізнесу?

Період був досить складний і ніхто не був до цього готовий. Навіть у найгірших здогадках ми не могли це уявити. Практично все зупинилося, перевернулося з ніг на голову. І перш за все ці події зачепили туристичний бізнес тому, що багато людей відпочивало на курортах, багато придали путівки і не могли здійснити подорож. Наша робота полягала в тому, що ми допомагали нашим клієнтам повернутися додому. Також, довелося скасувати або перенести тури, які співпали з карантинними датами. Оскільки карантин було продовжено, наша компанія проводила інформаційну роботу з клієнтами.

 • Розкажіть, в яких країнах найчастіше застрягали люди? І як ви та інші туристичні агентства діяли в таких ситуаціях?

Після припинення авіасполучень було організовано додаткові чартерні рейси для вивезення українців з-за кордону. Багато рейсів було з Єгипту, Бангкоку, ОАЕ, Франції  та Чехії. Більшість людей, які мали бажання повернутися додому вони це зробили. Далі виникла ситуація котра стосувалася турів, які мали відбутися в період карантину. Оператори зреагували чітко і було запропоновано туристам перенести тури на більш пізні дати, як правило – на осінь. Або депонувати (заморозити) кошти на рахунку оператора і пізніше використати їх під час наступної подорожі. Наприклад, клієнт оплатив 1000у.о. за тур, зараз він може заморозити ці кошти і потім використати їх коли забажає. Також, можна було змінити дату туру, якщо людина бронювала і оплатила тур на березень, то могла перенести його на жовтень, наприклад. Це робилося без зміни вартості, кількості днів відпочинку, готелю та країни. Є ще один варіант, як на мене він не раціональний – це анулювання туру. Більшість людей не розуміють як відбувається оплата в туристичній фірмі. Клієнт приносить туристичному агентові певну суму, тур агент оплачує цю суму туристичному оператору, який вносить оплату готелю, авіакомпанії, транспортній компанії за трансфери, страховій компанії. І коли клієнт звернувся у компанію, щоб йому компенсували оплачену суму, відповідно він не може повернути ці кошти. І тому туристичні компанії постановили, оскільки ситуацію визнано форс-мажором, то договірні умови зараз інші. І люди, які анульовують тури, мають сплатити суму фактично понесених затрат туроператором. В принципі, це було дозволено з самого початку. Люди не хочуть втрачати кошти і мало хто анульовує тури. Є ще один нюанс, який стосується самостійних подорожей. Люди, котрі придбали авіаквитки звернули до авіакомпанії з проханням повернути кошти на ті дати, які попали на карантин. Кошти не повертаються водночас. І я хочу розказати про випадок, який трапився особисто зі мною. В мене були заброньовані квитки на період карантину. Оскільки рейси були скасовані, я звернулася в авіакомпанію, адже не знала, що робити. В авіакомпанії мені запропонували два варіанти: анулювати квиток і повернути кошти після відкриття авіаліній або залишити квиток з відкритою датою. Як на мене другий варіант вигідніший, особливо в тому випадку, коли людина придбала акційний квиток.

 • Окремі видання прогнозують, що Греція та Туреччина відкриються для туризму. Наскільки це правдоподібно? І зараз, на які дати та в якій країни можна бронювати тури?

Наразі ми перебуваємо в невизначеному стані. Зараз ми можемо тільки припускати і це стосується не тільки туристичного бізнесу. Ми не знаємо як поведе себе вірус і якою буде ситуація за тиждень-два. Ми оптимісти. Тепер у нас є перший етап виходу з карантину, а на третьому – буде відновлено транспортне та авіасполучення. Якщо ситуація буде покращуватися в стане стабільною, то першими країнами які стануть відкритими для чартерних авіасполучень стануть Туреччина, Єгипет і Грузія. Наразі ці країни готові приймати туристів. Але тепер є цікавий термін «нормальна нормальність», ми маємо звикати жити з новими нормами. І з’явився ще один  термін:  «сертифікат безпеки». Тобто тепер для здійснення перевезень та розміщення туристів повинен бути сертифікат безпеки, який надаватимуться за певних умов. Це стосується вимірювання температури, соціальної дистанції, антисептиків, масок, розміщення столів, тощо. Це готель має надати документ, якому навіть прописано відпочинок клієнта чи подача шведського столу. От наприклад, шведський стіл ніхто не відмінив, він просто виглядатиме по-іншому: вся їжа буде за склом, продукти накладатиме працівник ресторан в масці та рукавичках. В номер можна буде поселитися через 12 годин після того як виїдуть гості. В номерах не буде кавових апаратів, будуть закриті тренажерні зали та спа-центри.

 • А як можна зробити необхідну дистанцію в басейні чи на морі?

З цим будуть слідкувати. Ми маємо привикнути до цієї «нормальної нормальності». Перш за все людина має до цього звикнути, адже є навіть такий вислів» Якщо ти про себе не подбаєш, то про тебе не подбає ніхто». Ми маємо навчитися жити в цих умовах, жити з вірусом. Я вважаю, що карантинні заходи були надто жорсткі, їх можна було зробити трішки лайтовішими, щоб зберегти багато економічних моментів. От зараз ви виходимо практично на те, що й було.

 • Так, було 400-500 хворих за день, так і залишилося. Але реакція держави абсолютно інша.

Звісно. Ми могли навчитися з цим працювати, помалу послаблювати карантин раніше, просто максимально зберігати заходи безпеки.

 • Один із санітарних лікарів визнав, що заборона на відвідування парків була абсолютно непотрібною. Тому, що там і так свіже повітря. Зробили це все для того, щоб психологічно вплинути на людей.

Насправді це психологічно вплинуло на людей, вони в паніці і розпачі. В першу чергу ми отримували дзвінки від людей, які забронювали тури ще на вересень. Вони не знали, що робити. Я діяла як кризовий менеджер, як психолог який заспокоював клієнтів. Надати якусь інформацію не могла, бо не люблю бути голослівною. І зараз ми говоримо виключно про припущення, як планується. Але яка буде ситуація заздалегідь спрогнозувати неможливо. Може сказати факти, які є приємні. Певні країни, в тому числі й ЄС дуже лайтово перенесли цей карантин і пандемія їх мало зачепила. Дві країни: Словенія та Хорватія відкрили свої кордони для туристів. З України ми туди поїхати не можемо, але сусідні країни Євросоюзу можуть це зробити маючи ваучер на готель.

 • Як туристи їхатимуть в Туреччину, Грецію, Грузію, Кіпр? Очікують, що вони перші відкриються для гостей.

Туреччина та Греція мабуть будуть одні з перших. У найвигіднішій ситуації зараз Греція, але ми залежні не тільки від ситуації в цих державах, але й від ситуації в Україні. Зараз усі зацікавлені у найшвидшому відновленні  авіасполучень. Якщо брати мої прогнози, то я думаю, що в липні це буде відновлено. Якщо ситуація буде йти на покращення, будуть готові сертифікати безпеки для прийому туристів, то буде відновлено авіасполучення з цими державами.

 • Які прогнози щодо автобусних турів?

У нашій компанії більшість клієнтів захотіла депонувати кошти, інші – перенесли тури на осінь чи навіть на наступний рік, а є й такі, що чекають відновлення сполучень, щоб вибрати дати.

 • А сума зберігається?

Все залежить від оператора та готелю, в кожного свої умови. Здебільшого, ситуація позитивна для клієнта. Ми стараємося максимально зберегти побажання клієнта.

 • Все таки, яка ситуація по автобусних турах?

Тут ситуація трішки гірша. Автобусних турів велика кількість. Швидше за все, будуть збережені ближчі країни: Чехія, Польща, Угорщина. А тури, які мали в програмі переїзд кількох країн будуть складні для відновлення, бо деякі країни будуть закриті. Крім того, певні держави не готові зараз приймати українців. Приїхавши в якусь дрежаву ви маєте пройти два тижні карантину, не кожен на це погодиться.

 • Ну можливо вкінці червня ситуація зміниться.

От Німеччина запровадила 14-денний карантин для всіх хто до них приїжджає. Вчора ці заходи відмінили для громадян ЄС. Нажаль, ми до них не відносимося. Чекаємо, коли країни дружні до нас відкриють кордони і чекатимуть наших туристів. Думаю, що всіх цікавить Болгарія, болгари заявили, що готові приймати гостей з червня. Але точно говорити про це рано. Чекаємо.

 • Але є прогноз, що з 9 червня буде «зелене світло» в Болгарію?

Болгари готові.

 • Як з Кіпром? Багато людей туди купували путівки.

Кіпр ця ситуація мало зачепила. Майорка теж мало постраждала, хоча вся Іспанія потерпала. Відповідно, очікуємо, що там буде наплив туристів.

 • З якого числа це можливо?

Зараз про важко говорити. Україна поки що закрита. Зараз відбуваються певні спецрейси, але вони не відносяться до туризму. Ми всі очікуємо. Після 22 травня чекаємо на інформацію стосовно відновлення сполучення.

 • Скажіть, чи стане трендом цього відпочинкового сезону внутрішньо український туризм? І чи працюєте ви з українським туризмом?

Ми працюємо з українським туризмом давно. Попит на відпочинок впав, люди бажають поїхати на відпочинок, але не планують.
Що стосується України, то вона перш за все не готова надати цю безпеку яку всі очікують. Ми матимемо можливість відпочивати у близьких до нас регіонах. Але це самостійний туризм, вікенд-тури, от що буде найпопулярніше цього року.

 • Ви думаєте, це дасть поштовх для розвитку внутрішньо українського туризму?

Ні. Зараз люди будуть боятися подорожувати не лише за кордон, а й взагалі перебувати в тісному контакті з іншими людьми. Прогнозувати розвиток цього сегменту важко.

https://www.facebook.com/Eneytour/videos/241467500202003/

 • Все одно треба вірити в краще. Які плюси для вас і для підприємницької галузі є в цій ситуації?

Як казала Ліна Костенко: «І кожен фініш – це по суті старт». Ми мали можливість зробити перезавантаження поглядів на життя, підходу до роботи тощо. Буде багато змін. От я подивилася дослідження, то онлайн-освіта виросла в 4 рази. Залюбки спостерігаю за своїм сином, як він виконує домашнє завдання і як йому подобається працювати тепер, коли задіяні гаджети. Вони з більшим задоволенням сприймають нову інформацію. Це є один з позитивів.

Тепер стало зрозуміло, що багато зустрічей можна проводити онлайн. Багато речей стали непотрібними. Це був поштовх до прискорення, адже багато чого ми б зробили, але пізніше.

Нас привчать до простих правил гігієни, до того що потрібно тримати дистанцію. Я дуже люблю Китай. Коли я вперше туди потрапила, то мене здивувало, що в аеропорту було близько 30% людей в масках,я чомусь подумала, що вони всі хворі. Насправді в місцях скупчення людей вони носять маски, щоб убезпечити себе. Японці це використовують також. У них не вітаються потиском руки, а киванням голови, таке зараз є у нас.

Що стосується роботи, то в цій ситуації виживуть найсильніші. Ми працювали в режимі реального часу, завжди були на зв’язку зі своїми клієнтами, старалися знайти оптимальний варіант для кожного. Робота була проведена. Я дякую колективу за те, що ми разом працювали в такий складний період в домашніх умовах і дуже одні за одними скучили.

 • Знаєте, найбільший плюс COVID-кризи в тому, що люди почали більше думати. Люди задумалися на багатьма темами.

Ви праві. Було проведено багато аналізу сім’ях. Батьки більше часу проводили з дітьми, чоловіки з дружинами. В соціальних мережах можна було побачити, що люди розвивали свої кулінарні навички, майстрували різні речі тощо. Це теж непогано.

 • Які пропозиції може надати Еней тур людям, які хочуть зараз звернуться і забронювати відпочинок на літо чи осінь?

Зараз ми опрацьовуємо заявки, які були до кінця травня. Якщо люди з певних причин не хочуть цього року їхати на відпочинок,то ми переносимо на наступний рік. Людям, які звертається зараз і хочуть придбати тур, ми рекомендуємо почекати на оприлюднення офіційної інформації. Коли буде інформація про відновлене чартерне авіасполучення і про країни, які готові приймати наших туристів. Я стараюся максимально зберегти безпеку та комфорт клієнта, щоб він зрозумів, що компанія турбується про нього і у нас не є пріоритет фінанси. Це важлива річ, але для нас інтереси клієнта важливіші.

Відеоверсія розмови на Фейсбук:

https://www.facebook.com/versii.if.ua/videos/4157177537627479/

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!