Журналістам розповіли про успіхи громади та плани на майбутнє, пишуть Версії.
Голова ОТГ Микола Медвідь розповів, що до складу громади входить 4 населені пункти – це села Спас, Підсухи, Погорілець та Луги, які мають міцні духовні підвалини, статус гірських і красу «бойківської Швейцарії». А Спас – одне із найстаріших сіл Рожнятівського району, яке цього року відсвяткувало 550-річчя. В громаді проживає понад 3 тисячі осіб.
«Село не вимирає. І ми робимо все, щоб молодь залишалася тут. Єдина проблема – дороги. Спільно з Асоціацією міст України зверталися до Кабінету міністрів для того, щоб дороги були передані місцевим громадам. Тоді б ми могли спрямовувати кошти на ремонт дорожнього покриття. Також є проблема руйнування берегів річок та ремонту мостів», – каже голова ОТГ.
Микола Медвідь зазначає, що від моменту створення ОТГ, за кошти інфраструктурної субвенції у громаді вдалося відремонтувати клуб та амбулаторію в с. Луги, зробити водогін до школи і дитячого садочка.Також він додав, що незабаром відкриють ЦНАП. Люди кажуть, що об’єднання дало багато позитивного. Зокрема, вдалося відремонтувати клуб в с. Луги. Окрім клубу в одній будівлі розміщена також бібліотека, амбулаторія та музей.
«У 2018 році за кошти інфраструктурної субвенції, а це 677 тисяч гривень вдалося оновлено фасад сільському клубі с. Луги та частково замінити вікна і двері. Цього року на облаштування сходів та заміну вікон і дверей планується ще 287 тис.грн», – наголосив Микола Медвідь.
Голова каже, що створення ОТГ бюджет двох сільських рад складав 1 мільйон гривень, зараз ця сума становить більше 6 мільйонів. Колись грошей в сільському бюджеті вистачало лише на заробітну плату, а на вуличне освітлення люди змушені були роками збирати гроші. Зараз проведено ремонт та встановлено нові вуличні ліхтарі.
Завідувач клубу Ганна Грилюк працює на ці посаді вже 20 років. Каже, що останні два роки клуб має нове приміщення, а раніше він був у старій будівлі.
«Приміщення замінили, утеплили будівлю, придбали електричні батареї, нові меблі та музичну апаратуру. Я маю все необхідне для роботи. У нашому клубі є 4 чотири колективи, вони беруть участь у різних заходах. Також в приміщенні клубу діє музей стародавньої вишивки і прикладного мистецтва. На сьогодні тут є понад 200 експонатів, та не усі виставлені у музеї, адже через брак місця багато речей заховані. У нас є все: сорочки, спідниці, жилетки, вишиті ікони, рушники, церковні хоругви, етно-взуття, старі фото та навіть повний сценарій стародавнього весільного обряду. Тут представлена та вишивка, яка притаманна тільки селу Луги. От хустина, якій понад 200 років. Я навіть боюся торкатися до неї руками», – зізнається пані Ганна.
Жінка каже, що усі експонати, які є в музеї, принесли жителі села. Навіть тепер багато речей люди віддають, нещодавно одна жінка принесла текстильний верстат, але в малому приміщенні для нього немає місця. Багато хто навіть викидає старі речі і якби музей був більший то їх можна було б врятувати. Пані Ганна переконана, що в умовах об’єднання музей має перспективи розвитку і мріє, що сюди будуть приїжджати сотні туристів, яким вона розповідатиме про красу стародавніх узорів.
В умовах створення ОТГ вдалося цього року відкрити дитячий садок на 40 дітей, який будувався з 2011 року. Ввесь цей час діти навчалися у пристосованому приміщенні. Зараз вони мають просторі кімнати, великий дитячий майданчик та навіть камери відео спостереження.
Директор ЗДО «Сонечко» Марія Рішко каже, що наразі в дитсадку працює дві групи. Садок розташований у приміщенні старої лікарні, в одній частині навчаються маленькі дітки, іншу частину приміщення займе амбулаторія.
«У нас великі і просторі кімнати, тут є всі умови для вихованнядітей. Наші педагоги – творчі, вони організовують багато свят. В садочку наші діти вчаться дружити, допомагати один одному. Тут кожна дитинка отримує всю необхідну підготовку до школи»», – каже Марія Рішко.
В садочку всі знання дітям подають в ігровій формі.
«Гра краще розвиває мислення та пам’ять. Хоч у цій групі і навчаються діти різного віку, але труднощів у сприйнятті інформації немає, адже кожній дитині інформація подається так, щоб це було їй зрозуміло і не складно», – пояснює вихователька Світлана Годованець.
На території ОТГ діє 4 навчально-освітні заклади. Сьогодні тут активно готуються до початку нового навчального року.
«Цього року нам виділили гроші на ліцей, гімназію та дві початкові школи. Завдяки впровадженню Нової української школи наші заклади отримали стільки матеріалів та мультимедій, скільки ще ніколи не бачили. Діти не можуть дочекатися коли буде понеділок і вони підуть до школи. До нового навчального року ми активно готуємося: вже закупили усі дидактичні матеріали, а мультимедійне обладнання ще не отримали бо відбуваються тендери», – зазначає голова.
Любов Стадник, директорка місцевого ліцею каже, що в них навчаються 258 учнів. Цього року наберуть 20 першачків і розділять на два класи, бо в початковій школі немає приміщень для навчання більшої кількості дітей. Учні навчаються у трьох корпусах, також ліцей має філіюу с. Підсухи. На даний момент у ліцеї зробили ремонт фасаду, втсановили пандус, виклали бруківку, замінили вікна та двері на енергоефективні, придбали меблі і зробили ремонт у 5-ти класах.
В громаді відкрили «Центр первинної медичної допомоги». На жаль не вистачає спеціалістів, адже не всі хочуть іти працювати в село. Та голова ОТГ обіцяє знайти житло і запрошувати медиків на роботу.
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук наголосив, що починаючи з 2018 року Спаська ОТГ формує нові підходи щодо управляння територією та надання послуг для людей, які проживають у громаді.
«Чотири села, що входять у громаду, ще перед об’єднанням, через дефіцит ресурсів та повноважень, не могли організувати й фінансувати надання основних публічних послуг громадянам. У продовж І-го півріччя власні надходження громади зросли, порівняно з минулим роком, на 14% та становлять понад 3,6 млн. грн., що дозволяє частково покращувати інфраструктуру та системно підходити до вирішення проблем. Діалог із чиним місцевим бізнесом дозволив Спаській громаді отримати за І півріччя понад 1,2 млн. гривень ПДФО і перевиконати плановий показник за цей період на 8 відсотків. Також важливим ресурсом є земля, оскільки після об’єднання Спаська громада отримала в підпорядкування 415 га землі сільськогогосподарського призначення за межами населених пунктів та закумулювала приблизно 0,5 млн. грн. надходжень в бюджет від плати за землю. Також у 2018 роціСпаська ОТГ успішно реалізувала 3 проекти за кошти інфраструктурної субвенції та використала 1,3 млн. грн., у 2019 році заплановано освої типонад 1,2 млн. грн»», – відмітив Юрій Стефанчук.
На території ОТГ є поклади нафти і газу, так зване Спаське родовище, яке розробляє ПАТ «Укрнафта». Видобуток нафти і газу здійснює НГВУ «Долинанафтогаз» на площі 29,74 га., де розміщено 52 нафтові свердловини. Через територію громади проходить два міжнародні газопроводи – «Уренгой – Помари – Ужгород» та «Прогрес». 75.6 відсотка земельних площ громади зайнято лісами – 6295 га.