рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Перетворити колишній гуртожиток на еталонний будинок: як в Івано-Франківську ОСББ співпрацюють з Фондом енергоефективності

реклама

Коли мешканці будинку ініціативні, дбають про своє житло і щодня намагаються покращити умови проживання – тоді можна очікувати на результат, пишуть Версії.

Будівлю на Тисменицькій, 238 будували, як гуртожиток. Тепер це будинок на 60 квартир. Чотири роки тому мешканці об’єдналися і створили ОСББ “Наша господа”. Вони одні з перших в Івано-Франківську наважились подати заявку на участь у програмі “Енергодім” від Фонду енергоефективності. Ця програма передбачає часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності в багатоквартирних будинках.

“Нас заставило життя. Будинок старий, йому більше 40 років. Капітальний ремонт жодного разу не робився. Він був перероблений з гуртожитку. Дуже багато будівельних норм було порушено. Амортизація будинку вже досить велика”, – розповідає Галина Паньків, голова правління ОСББ “Наша господа”.

Одразу всі проблеми й не перерахуєш. Але найбільше мешканці будинку потерпають через затоплений підвал та діряву покрівлю.

“Найбільшою нашою проблемою було затоплення підвалу – там постійно стояли води, залишки фекальні з каналізації. Відповідно, це спровокувало сирість, по стінах пішов грибок – не тільки в під’їздах та коридорах, а по вентканалах він пішов догори по квартирах. Це була просто катастрофа”, – додає Галина Паньків.

Сирість, пліснява та грибок спровокували навіть проблеми зі здоров’ям. У дітей постійно хронічні та алергічні тонзиліти, бронхіти, отити.

“В нас одна найбільша проблема, яка стосується всіх мешканців будинку – це пліснява. Через це виникли проблеми зі здоров’ям – у дитини вже є хронічний бронхіт. Ми тільки минулого року зробили ремонт, а зараз вже всюди пліснява. Чоловік намагається усувати її різними засобами, але того вистачає буквально на кілька днів.”, – розповідає Марія Семчук, мешканка будинку.

Проблеми не лише з підвалом, а й дахом та горищем.

“Дах у нас шиферний, йому більше 25 років. А, як відомо, шифер вже давним-давно заборонений в світі. Він побитий, потрісканий, на горищі все світиться наскрізь. І там затікає вода. Коли це був гуртожиток – дах був плоский. Коли переробляли на квартири зробили його шатровим. Але при цьому реконструкція не була проведена згідно будівельних норм. До прикладу, комини не підмурували, інші роботи не зробили. І тепер вийшло так, що вся вода з даху стікає по комінках і вентканалах у підвал”, – каже голова правління ОСББ.

Мешканці будинку не сиділи, склавши руки, і не чекали, що хтось має прийти і покращити їхні умови проживання. Спочатку створили ОСББ, потім подали заявку на участь в програмі “Енергодім” від Фонду енергоефективності.

“Наше ОСББ створено в 2016 році. Ми цей час не сиділи склавши руки. Ми потрохи щось підлагоджували, щось підремонтовували. Але врешті побачили, що це немає значного ефекту. Потрібно робити комплексний капітальний ремонт будинку. І якраз в цей час в нашій області розпочинав роботу Фонд енергоефективності – ми все обдумали, оцінили перспективи і таки наважились взяти участь у програмі”, – додає Галина Паньків.

Фонд енергоефективності повноцінно запрацював в 2019 році. Підтримка Фонду полягає у наданні грантів та запровадженні комплексних технічних рішень з енергоефективності будівель з врахуванням кращих європейських практик. В результаті їх реалізації співвласники таких будівель зможуть не лише заощаджувати кошти на комунальних послугах, а й підвищити рівень комфорту і якості свого життя. Діяльність Фонду фінансується за рахунок коштів Держбюджету України, фінансової підтримки ЄС та уряду Німеччини.

“Фонд реалізовує програму “Енергодім”, в рамках якої ОСББ можуть здійснити енергоефективні заходи, такі як утеплення стін, даху, перекриття горища або заходи з термомодернізації централізованого опалення. Там само можуть замінити вікна співвласники в своїх квартирах, засклити балкони або встановити вентиляцію додаткову з рекуперацією”, – розповідає Владислав Тимошенко, регіональний консультант підтримки Фонду енергоефективності в Івано-Франківській області

Фонд енергоефективності – державна установа, яка надає інструменти для термореновації багатоквартирних будинків з ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку).

“Дивлячись на заходи, які прагне здійснити ОСББ, Фонд надає гранти – або 50% якщо це тільки централізоване опалення, або 70%, якщо комплекс робіт. В рамках програми у нас є три кроки: енергетичний аудит, проєктно-кошторисна документація та безпосереднє виконання будівельних робіт. На перших два кроки 70% вартості, а третій – залежно на якому етапі звернеться ОСББ. Бо тільки 500 перших ОСББ отримають 70%, інші – 50%”, – уточнює Владислав Тимошенко, регіональний консультант підтримки Фонду енергоефективності в Івано-Франківській області.

Для участі потрібно провести загальні збори ОСББ та прийняти рішення щодо реалізації проєкту відповідно до умов Програми «Енергодім».

У Франківську ОСББ також можуть розраховувати на допомогу Асоціації ОСББ.

“Асоціація ОСББ всіляко старається допомагати в реалізації проєктів для покращення умов проживання співвласників. Одним з ефективних механізмів є співпраця з Фондом енергоефективності. У будинку на Тисменицькій, 238 запланований найбільший обсяг робіт. Реалізація цього проєкту була б непідйомною для мешканців без компенсації Фонду. Асоціація старається допомогти і супроводжувати виконання робіт, контролювати їх якість та налагоджувати комунікацію між всіма учасниками процесу”, – розповідає Віталій Тичківський, голова Асоціації ОСББ Івано-Франківськ.

Наразі в області вже є 16 затверджених заявок, чотири з них – від ОСББ з Івано-Франківська, всі вони є членами Асоціації ОСББ.

“Окрім ОСББ на Тисменицькій, 238, участь у Програмі беруть також ОСББ Богунська, 4 Молодіжна, 36 і Гаркуші,19. Також готують заявку співвласники будинку на Заклинських,13 – там вже здійснено енергоаудит будинку та підписано протокол щодо подачі заявки у Фонд та початку розробки проектно-кошторисної документації для термомодернізації будинку. Ще одне ОСББ наважується скористатися програмою “Енергодім” – це співвласники будинку на Набережній, 32. Мешканці вже прийняли рішення про проведення енергетичного аудиту, а це є першим кроком для подачі заявки у Фонд енергоефективності”, – додає Віталій Тичківський.

Для отримання гранту від Фонду, ОСББ повинне виконати шість основних кроків:

  1. Ініціювання проекту
  2. Проведення енергоаудиту та підготовка заявки
  3. Подання заявки на участь у Програмі. Грант на відшкодування енергоаудиту
  4. Розробка проектної документації та відшкодування її вартості
  5. Виконання робіт з термореновації
  6. Верифікація проекту та виплата основної частини гранту

ОСББ “Наша господа” вже пройшло перші кроки.

“Перш за все ми зробили енергетичний аудит будинку – дізнались, скільки в нас втрат тепла, де ці енерговтрати найбільші і що потрібно зробити, щоб змінити ситуацію. І вийшло так, що нам потрібно все робити в комплексі”, – розповідає Галина Паньків.

Тут буде здійснено утеплення стін, утеплення перекриття горища, заміна покрівлі, бо вона протікає, утеплення стелі підвалу, утеплення фундаменту нижче ґрунту глибиною 1 метр, буде змінена відмостка, здійснена гідроізоляція фундаменту, часткова заміна вікон у квартирах.

“Всі роботи повинні бути виконані відповідно до проєкту і високих вимог, що ставлять перед нами європейські грантодавці, які контролюють дану роботу. До прикладу утеплення фасаду має здійснюватися з дотриманням протипожежних норм, облаштуванням протипожежних поясів між кожними трьома поверхами, кожен віконний відкос має бути обрамлений негорючим матеріалом. І подібні вимоги до всіх видів робіт. Мешканці можуть не турбуватися за якість  – адже всі роботи виконуються професіоналами з якісних сертифікованих матеріалів. Краще один раз зробити якісно і мати гарний результат на довгі роки”, – додає Віталій Тичківський.

Проєкт – дороговартісний, але мешканці п’ятиповерхівки вже зібрали певну суму.

“Згідно договору з Фондом енергоефективності, всі роботи мають бути виконані протягом трьох років. Кошторисна вартість всього проєкту – близько 15 мільйонів. Проект реалізовуватимуть при співфінансуванні: 70% коштів з Фонду енергоефективності, 20% платять мешканці і 10% нам обіцяли з міського бюджету. Коли на загальних зборах ми приймали рішення взяти участь у Програмі, ми одночасно домовились про збільшення квартплати вдвічі. Тому деякі кошти вже закумульовані”, – додає голова правління ОСББ.

Також мешканці Тисменицької, 238 розраховують на позику від Револьверного фонду.

“Зараз у Франківську в Асоціації ОСББ створений Револьверний фонд. Він наповнений з міського бюджету – 200 тисяч. Але також його можна наповнювати внесками ОСББ, що є членами Асоціації, та приватними структурами – як фізичними, так і юридичними особами – які зацікавлені в розвитку ОСББ та покращенні.

Револьверний фонд передбачає безвідсоткове надання коштів для покриття необхідних видатків ОСББ – як поточних, так і аварійних. Для аварійних діє спрощена процедура видачі коштів, головна умова – щоб на попередніх зборах голові правління були делеговані відповідні повноваження для отримання позики з Револьверного фонду. Наразі послугами револьверного фонду вже скористалися чотири ОСББ, які співпрацюють з Фондом енергоефективності, та одне ОСББ для усунення аварійної ситуації – внаслідок негоди був пошкоджений дах будинку”, – розповідає Віталій Тичківський.

Керівник Асоціації радить франківцям не зволікати і створювати ОСББ у своїх будинках.

“Від себе можу рекомендувати таки об’єднуватись, наважуватися і створювати ОСББ. Бо це найефективніша форма управління для забезпечення нормальних умов проживання всіх мешканців. Це дає змогу, як самостійно керувати коштами співвласників, які сплачуються, так і надає можливість брати участь у різних програмах співфінансування”, – резюмує Віталій Тичківський.

 

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

В Одесі затримали 18-річного агента ФСБ, який підірвав авто військового прокурора

В Одесі затримали 18-річного агента ФСБ, який підірвав авто військового прокурора (фото)

Служба безпеки України спільно з Нацполіцією затримали виконавця теракту в Одесі, який за завданням російських спецслужб підірвав автомобіль військового прокурора.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Українські спецслужби атакували нафтостанцію у Краснодарському краї РФ

Українські спецслужби атакували нафтостанцію у Краснодарському краї РФ

Служба безпеки України спільно з силами оборони провела атаку на нафтову інфраструктуру у Росії, вразивши нафтоперекачувальну станцію “Нововеличківська”.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
У Калуській лікарні вперше провели забір органів для трансплантації

У Калуській лікарні вперше провели забір органів для трансплантації

У Калуській центральній районній лікарні вперше здійснили операцію з забору органів від посмертного донора для подальшої трансплантації, що дозволить врятувати життя молодій людині зі Львівської області.

ПЕРЕГЛЯНУТИ