«Я не випадково сьогодні з вами знаходжусь в горах. А для того, щоб чітко зрозуміти, саме на цій території, якою є ситуація, чим має допомогти держава. Ви знаєте, що ми зареєстрували закон і будемо просити парламент підтримати його, але я вважаю, що сьогодні на рівні міністерств має бути сфокусована робота пов’язана із підтримкою такої місцевості. Ми маємо зрозуміти, що більше, ніж в 700 громадах гірської місцевості проживає 670 тисяч українських громадян. І кожного ранку вони прокидаються і стикаються з тими проблемами, які роками накопичувались. Тому наше завдання сьогодні відновити дороги, забезпечити логістику, нормальну медицину і доступ до неї, освіту. Сприяти розвитку і туризму в тому числі і якісного сільгоспвиробництва там, де це можливо. Розміщенню інших підприємств, які можуть бути в цій місцевості для того, щоб люди мали нормальну роботу», – відзначив на початку наради Володимир Гройсман.

На робочій нараді з представниками міністерств, народними депутатами, керівництвом чотирьох (Закарпатської, Львівської, Чернівецької та Івано-Франківської) областей та місцевою владою обговорили питання щодо ремонту доріг, про проблеми медицини, виплати заробітної плати, про пенсії військовослужбовцям та інші проблемні питання для високогірних територій, пишуть Версії.

Про дороги

Уряд планує за 5 років з’єднати всі обласні центри якісними дорогами. На ці цілі виділять майже 50 мільярдів гривень.

«Ми проїхали мальовничі території, бачимо, що відновлюються дороги, але ще дуже багато потрібно зробити. Ми затвердили програму розвитку українських доріг. В 2017 році нам вдалось побудувати більше двох тисяч кілометрів доріг. В цьому році ми будемо мати майже 50 мільярдів гривень. При якісному кваліфікованому використанні, ми зможемо якісно забезпечити прорив. Окрім того, з 1 січня запрацював Дорожній фонд, який передбачає більше 10 мільярдів гривень на будівництво місцевих доріг. Плюс місцеве самоврядування отримало кошти в рамках децентралізації. Якщо говорити по всій країні – більше 100 мільярдів гривень перейшли на місцеві бюджети. За 5 років ми маємо зв’язати всі обласні центри якісними дорогами. Такий план затверджений. Він базується на реалістичних розрахунках і показниках», – заявив Володимир Гройсман.

Гірські

Раніше уряд анонсував посилення державних гарантій для гірських та високогірних населених пунктів. Як відомо, у проекті закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення державних гарантій для гірських та високогірних населених пунктів» запроновано збільшити тарифні ставки для працівників медичних, освітніх закладів, закладів культури та інших бюджетних установ, які розташовані на території таких населених пунктів: на 25% для гірських та 50% – для високогірних.

«Хочу підкреслити, що в рамках нашої державної регіональної політики ми передбачаємо 12 мільярдів гривень додаткових ресурсів, які будуть направлені в області і в цій частині и маємо передбачити і підтримку цих територій. Окремо хотів би підкреслити, що нам потрібно в тому числі враховувати цю особливість при розподіленні державних субвенцій на освіту, охорону здоров’я. Я думаю, що питання про оплату праці +25% – це нормальне питання. По великому рахунку, ця місцевість є українським скарбом. Нам потрібно зрозуміти, де сильні сторони, кули нам потрібно інвестувати кошти для того, щоб люди жили тут краще і ці території почали розвиватись», – підкреслив Володимир Гройсман.

Крім того, Прем’єр-міністр наголосив, що потрібно підвищити відповідальність місцевих чиновників, які замість виплат заробітних плат витратили кошти на інші потреби, не думаючи про людей.

«Безумовно потрібно зробити всі необхідні кроки на місцевому рівні, щоб вчасно платити заробітну плату. В минулому році було 4 області, які звернулись за підтримкою до державного бюджету. І тоді 257 мільйонів гривень ми направили на місця. Але я попередив, що ми проведемо аудит. Виявилось, що не в усіх областях була потреба. Можна було з обласного бюджету передати кошти на місцевий рівень і  не було б жодних проблем. Але оскільки цього зроблено не було, вирішили з місцевого рівня перекласти відповідальність на центральний. Я ніколи в життя не залишу людей в біді і не дозволю людям не доплатити. Але потрібно підвищити відповідальність місцевих керівників, в яких є кошти, але вони витрачають їх протягом року на якісь інші потреби, не думаючи про людей. А потім говорять державі дайте ще, тому, що ми кудись їх витратили не за призначенням. Такого не буде. Там де є проблеми в районах, де немає коштів, хочу підкреслити, що держава завжди підтримає, держава завжди зробить так, щоб проблем цих не було. Але треба зробити, щоб на кожному місцевому рівні був високий рівень відповідальності.  Людям потрібно платити і за це треба нести відповідальність», – акцентував політик.

Військові пенсії

«Ми прийняли рішення, що пенсія буде підвищена для військових пенсіонерів. Фактично, я обіцяв, що це буде зроблено з 1 січня і вже Міністерством соціальної політики проведені такі розрахунки. З 1 квітня ми починаємо виплачувати підвищені пенсії військовим пенсіонерам. В середньому цей рівень підвищення буде 1500 гривень, так як я обіцяв минулого року. Моє зобов’язання, яке я дав військовим пенсіонерам я виконав. З квітня почнеться виплата, не менше в середньому 1500 тисячі гривень, враховуючи січень, лютий і березень місяці», – анонсував прем’єр-міністр України.

Інтернет в горах

«В рамках проведення медичної реформи, велику роль відіграє потреба забезпечення якісним Інтернет-зв’язком для запровадження телемедицини. Інтернет необхідний також і в освітній галузі. Навіть, коли туристи приїжджають в Карпати і коли нема не те що Інтернету, а й мобільного зв’язку – це є проблемою», – відзначив на нараді Олег Гончарук, голова Івано-Франківської ОДА.

Уряд реагуватиме на проблему з доступом до інтернету у високогірних територіях.

«Мене хвилює, що є певна цифрова дискримінація, коли мова йде про те, що не на всіх територіях є доступ до Інтернету. Тому під час години запитань до уряду я пообіцяв про те, що я обов’язково приїду в гори, зустрінусь з керівниками областей, районів, громад для того, щоб ми визначили наші спільні подальші дії», – зауважив Володимир Гройсман.

Наразі відомо, що на Верховинщині вже реалізовується проект підключення до мережі Інтернет гірських сіл “Відкритий простір”, який ініціювали за підтримки народного депутата Юрія Солов’я. 

Після слів прем’єра, є надія, що за підтримки уряду, наступного року інтернетизація гірських сіл продовжиться.

Парламент-уряд-місцева влада

Безпосередньо під час урядової наради Космацькій та Заболотівській ОТГ були офіційно передані землі поза межами їхніх населених пунктів. Відповідні угоди голови громад підписали під час заходу. Тож тепер першими на Прикарпатті ці дві громади самостійно розпоряджатимуться  своїм найважливішим ресурсом.

Також стало відомо, що за участі Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана вже найближчим часом буде створена робоча група: парламент-уряд-місцеві влади, для напрацювання комплексної програми розвитку і підтримки гірських і високогірних територій.

«За результатами наради відпрацьовані конкретні рішення. Один із таких рішень є утворення відповідної робочої групи при Мінрегіонбуді, яка напротязі кварталу повинна відпрацювати цільову програму розвитку гірських територій України, які охоплюють Івано-Франківську, Львівську, Чернівецьку та Закарпатську області. Ця програма вже влітку повинна бути винесена на затвердження уряду і повинна враховувати всі питання комплексного розвитку гірських населених пунктів», – відзначив народний депутат України Юрій Соловей.

Нагадаємо, 16 березня під час години запитань до уряду народний депутат України Юрій Соловей звернувся до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з пропозицією проведення виїзного засідання Кабінету Міністрів України в гірській місцевості. На що урядовець пообіцяв запланувати робочу поїздку в Карпати.

Додамо, що приїзд Володимира Гройсмана з робочою поїздкою в Карпати це не перше запрошення високопосадовця з Києва на Гуцульщину. Юрій Соловей й раніше застосовував практику «експорту» високих столичних чинів у Карпати для вирішення проблем горян. У 2017 році обранець запросив та організував приїзд у високогір’я Карпат заступника голови комітету ВРУ з питань освіти Олександра Співаковського, а напередодні ініціював приїзд відповідального за реформу медицини в профільному міністерстві Павла Ковтонюка та цілий комітет з охорони здоров’я. Також на запрошення прикарпатського нардепа у 2015 році високогірні райони відвідував голова Укравтодору. Після цього приїзди столичних мужів почастішали.

Світлина від Юрія Соловея.

Світлина від Юрія Соловея.

Світлина від Юрія Соловея.

Світлина від Юрія Соловея.

Світлина від Юрія Соловея.