•  Пане Юрію, зараз вся увага прикута до подій на Донбасі. Чи буде мирне врегулювання? Чи відводитимуть війська? І взагалі, яка на вашу думку має бути розв’язка?

В цьому питанні моя позиція є послідовна від початку подій на Донбасі. Я вважаю, що будь-які домовленості з Росією є нікчемними. Вони в кінцевому результаті призводять до того, що Росія використовує час перемир’я для того, щоб накопичити війська та «загнати» на Донбас максимум військового озброєння і найманців. А після того приступити до активної фази військових дій. І тому, позиція України від самого початку конфлікту і до сьогодні, як на мене, повинна бути значно більш рішучішою ніж та, яка є сьогодні. В мене немає сумнівів, що за Мінськом-2 буде Мінськ-3. І основне питання сьогодні в Україні зробити правильні висновки і уроки з попередніх Мінськів, які відбувалися в Україні. Бо сьогодні нашій державі та керівництву потрібно зробити більш рішучіші кроки на основних фронтах. Це в першу чергу економічний фронт, бо ми бачимо, що Путіна спонукає до того, щоб сісти за стіл переговорів виключно одне – це економічні санкції, які б’ють по Росії, падіння рівня життя російських жителів, падіння рівня російської економіки і девальвація російського рубля. Тому Україна повинна в цьому напрямку бути в авангарді і не пасти задніх, як це сьогодні відбувається. Бо вже минув рік, як Європейський Союз ввів свої санкції проти РФ, а Україна і досі не може цього зробити.

Саме тому, я особисто зареєстрував два відповідних законопроекти у Верховній Раді щодо застосування економічних санкцій по відношенню до РФ, щодо введення військового податку з компаній доля в яких понад 25% належить компаніям з Росії. Зараз на завершенні підготовка і реєстрація законопроекту по обмеженню торгово-економічних відносин з Кримом. Також буде ще один законопроект, який я розробляю, він стосується введення тимчасових адміністрацій в банки які належать РФ. Хочу зауважити, що співавторами цих законопроектів виступають достатньо відомі люди в Україні, зокрема, Ганна Гопко з фракції «Самопоміч», Олег Медуниця з «Народного фронту», Оксана Корчинська з «Радикальної партії». Я сподіваюсь, що зважаючи на те, що Уряд і РНБО за останні півроку так і не спромоглися ввести санкції по відношенню до РФ, то показати приклад тут має Україна та парламент.

Наступне, що ми повинні зробити – це прикласти максимум зусиль для того, щоб ці безперспективні розмови, які сьогодні Україна веде з нашими світовими партнерами перевести у практичну площину. І сьогодні Україна повинна отримати найсучасніші зразки летальної зброї. В першу чергу з США, Британії та інших європейських країн.

Окремий момент – дипломатія. На моє переконання ми ведемо переговори не в тому форматі. Оскільки Франція та Німеччина – це не ті країни, які дійсно сповідують інтереси збереження України як держави. Я думаю, що в першу чергу вони керуються інтересами своєї країни. Натомість, такі країни, як США, Британія та Китай чомусь не беруть участі у цьому процесі. Я вважаю, що нам потрібно змінити формат переговорів і в питанні надання міжнародної, дипломатичної та військової допомоги спілкуватись в першу чергу з країнами, які більш рішуче діють в напрямку допомоги Україні.

  • Вже минув рік після подій Революції Гідності. Бачимо, лише нещодавно почалися арешти одіозних регіоналів, таких як Чечетов та Єфремов. Чи буде це доведено до логічного завершення?

Звичайно, час після Майдану був втрачений. І ті прокурори, які були на посаді до цього часу взагалі не справляли з тими викликами суспільства, які були та й існують на сьогодні. Те, що генеральний прокурор Шокін продемонстрував уже з перших днів своєї роботи, що можна і треба починати правосуддя з тих людей, які були замовниками тих подій – це вже достатньо серйозний крок. І те, що ми побачили уже судові процеси по відношенню до Єфремова та Чечетова – це перша ознака того, що нарешті влада і правоохоронна система мочала реагувати на порушення законодавства, і ця правоохоронна система починає стосуватися перших осіб держави. Бо ми чітко розуміємо, що можна 100 разів робити стрілочниками будь-кого, але доки за свої дії не будуть відповідати реальні замовники, доти нічого не зміниться.

Хочу зауважити, що на представленні генерального прокурора в парламенті я його спитав: «Коли в нашій державі будуть притягнені до відповідальності ті люди, котрі були організаторами останніх подій в Україні? Чи буде готовий генпрокурор притягнути до відповідальності Медведчука, Ахметова, Єфремова в тому випадку, якщо він знайде факти їхньої причетності?». Генеральний прокурор відповів мені, що буде діяти згідно чинного законодавства.

  • Нещодавно ваша політична сила провела в Івано-Франківську день відкритих дверей. Це старт виборчої кампанії чи декларація того, що ви дійсно є відкритими і працюєте на благо суспільства?

Ще з часів Громадського Форуму Івано-Франківська, від тоді як я очолював цю громадську організацію ми демонстрували відкритість і системність у своїй роботі. Я думаю, що десятки тисяч людей були свідками реалізованих нами проектів на території міста. І ця практика сьогодні реалізовується в рамках діяльності партії «УДАР» на території нашої області. І сам формат відкритого офісу «УДАРу» – це сучасний європейський формат, який показує, що ми готові реагувати на ті проблеми, які хвилюють людей, ми готові ці проблеми чути і намагатись їх вирішувати. Поряд з тим у нас є декілька напрямків роботи, які ми продемонстрували людям. Це зокрема, напрямок сприяння воїнам АТО, особливо в частині їх реабілітації. Ми співпрацюємо з рядом німецьких структур, які готові допомогти в поствійськовій реабілітації воїнам, які приймали участь в АТО. Не менш важливий напрямок роботи – це юридичні консультації. Окремий напрямок – це соціальна допомога людям. Сьогодні в нашій області працює 34 соціальні магазини, в яких продають товари по собівартості. Наступний напрямок – це програма енергозбереження, яку реалізовує партія «УДАР» в Івано-Франківській області. Ми спільно з людьми утепляємо будинки і здійснюємо заходи з енергозбереження. Також постійно працює моя приймальня як депутата ВРУ. Тільки за минулий місяць було відправлено близько 50 звернень в органи державної влади з метою вирішення тих проблем, з якими до мене звертаються люди.

Та найосновніше те, що будь-яка політична структура і політичний лідер має розуміти, що його основною роботою є спілкування з людьми, реагування на проблеми з якими вони звертаються і відстоювання інтересів людей в органах місцевого самоврядування, в парламенті і в органах влади.

  • Ви неодноразово віднімали питання ремонту доріг. Зокрема, звідки цього року взяти гроші на те, що б хоч якось покращити стан дорожнього покриття на Прикарпатті?

Я виступив у парламенті з ініціативою про те, щоб реалізувати так званий проект «Карпатського єврорегіону». Оскільки у зв’язку із закриттям Криму основний туристичний напрямок в державі – це наші Карпати. Сьогодні велика кількість людей, в першу чергу українців готові їхати відпочивати в Івано-Франківську, Закарпатську, Львівську чи Чернівецьку область. Але дороги в цих областях нагадують напрямки по яких не можна рухатись. Тому я підняв це питання серед членів групи «Франківщина», нагадаю, вона об’єднує 12 народних депутатів. Мою ініціативу підтримує Анатолій Матвієнко, Михайло Довбенко, голова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук, а також голови всіх інших областей. Дуже добре, що ця ініціатива знайшла своє відображення – 65 депутатів із західної України підписали колективне звернення до прем’єр-міністра України та до Президента про те, що сьогодні нам потрібно сконцентрувати всі зусилля для того, щоб хоча б трохи, але відремонтувати дороги на західній Україні. Бо відремонтувавши дороги нашим людям більше не треба буде допомагати, вони самі все зроблять – побудують підйомники, готелі та ресторани. Наше головне завдання дати їм таку можливість.

  • Зараз умови надання чергового траншу Україні є підняття цін на газ та електроенергію. Яким чином людям вижити?

Хочу сказати свою особисту позицію. Сьогодні політика Національного банку України та політика економічного блоку уряду заслуговує на оцінку «2». Хоча сьогодні ВРУ приймає всі рішення в інтересах людей швидко й ефективно. Але поряд з тим бачимо яка економічна ситуація на вулиці – олія, цукор, борошно зросли в цінах майже вдвічі. І ми розуміємо, що якщо далі так буде, то перспектив немає.

Що стосується газу, то в мене є дуже серйозні питання щодо тих заяв, які зробила міністр фінансів Яресько і уряд в цілому, щодо необхідності підвищення цін на газ для населення. Зокрема, я не розумію яка є необхідність в підвищенні. Коли добуваючи власним видобутком 21 млрд. газу, і при цьому населення України споживає лише 15 млрд., а собівартість видобутку українського газу складає орієнтовно 600 гривень за тисячу кубометрів газу, нема потреби підвищувати ціну до семи тисяч за тисячу кубометрів газу. Поряд з тим, я отримав нещодавно статистку, що Нафтогаз України в 2014 році отримав планових прибутків приблизно 960 млн. дол. Яка може бути мотивація до підвищення тарифів? Тому, як народний депутат я буду ставити ці питання перед міністром фінансів та міністром енергетики. І буду робити все можливе щоб не допустити цього підвищення.

  • Відомо, що ви подали поправку до законопроекту щодо вирубки лісу. Розкажіть детальніше.

Мова йде про те, що за останні 23 роки через безконтрольний дозволений експорт лісу наші гори з густих лісів перетворились на полонини. І одна з причин повеней у 2008-му та 2010-му роках – безконтрольна, масова вирубка лісів. Тому я вніс поправку до законопроекту якраз спрямовану на те, щоб заборонити необмежений вивіз лісу кругляка за межі України. Я вважаю, що ми повинні робити все для того, щоб Україна виробляла кінцевий продукт з деревини, а не була сировинним придатком для Європи. Такі заходи щодо заборони експорту лісу дозволять зберегти рекреаційний потенціал західної України і стимулюватимуть розвиток підприємств деревообробної галузі.

  • Зараз триває четверта хвиля мобілізації. Попри різні розмови Івано-Франківщина її виконала на 82%. На вашу думку, як держава має покращити імідж армії, щоб люди не ухилялись від мобілізації?

Перш за все треба навчитись називати речі своїми іменами. Поясню чому власне я ініціював чотири законопроекти по застосуванню економічних санкцій по відношенню до РФ. Однією з причин були звернення людей з приводу того, що ми закликаємо воювати з Росією, а при цьому російські товари продаються на території України. Тобто у нашій державі застосовуються подвійні поняття. Тому, одна з причин відмови людей іти в армію – це подвійні стандарти. Я чітко розумію, що ці речі потрібно виправляти і називати їх своїми іменами. Верховна Рада визнала РФ агресором – це був не простий крок, багато людей, в тому числі і у ВРУ були проти цього. Але не зважаючи на всі перешкоди ми спромоглися це зробити. Поряд з тим треба ввести воєнний стан в нашій державі. Ми бачимо, що Росія наступає, російські найманці і терористичні угрупування ДНР та ЛНР, які фінансуються РФ не зупиняються. Тому, з моєї точки зору введення воєнного стану на території нашої держави неминуче. Тоді ми зможемо пояснити людям, що держава борониться і робить все можливе для збереження територіальної цілісності і державних кордонів.

Крім того, я думаю, що велика частина проблем, які сьогодні пов’язані з мобілізацією лежить на владі. На колосально низькому рівні проводиться роз’яснювальна робота з тими людьми, які повинні бути мобілізовані до Збройних сил України. Вони думаю, що якщо отримали повістку, то вже завтра будуть на передовій і можуть загинути. Але ж цього немає. Люди, яких мобілізують спочатку проходять підготовчу роботу, бойове злагодження та залишаються у своїх військових частинах. І лише у випадку необхідності спеціально підготовлені підрозділи направляються в зону АТО. Саме це необхідно пояснювати народові. Оскільки це однією з проблем яка стоїть на перешкоді мобілізації.

Така ж історія була у нас на Майдані. Бувало, що в деякі дні на Майдані стояло 5-7 тисяч людей. Але в разі потреби українська нація піднімалась. Сьогодні ми переживаємо найважливіший, третій Майдан. Думаю, що він буде останнім. Бо перші два Майдани ми боролися зі ставлениками Путіна, а сьогодні ми боремося зі своїм основним ворогом – це Путін і РФ. Росія ніколи не погодиться з тим, що на її кордонах може бути вільна та демократична країна. І в цій країні влада не переходить з династії в династію роками, а обирається на демократичних виборах і представляє волю людей, а не волю верхівки. І ще раз наголошую, що Росія з цим ніколи не погодиться і буде робити все для того, щоб Україна не відбулася.

Але я щиро вірю в те, що Україна відбудеться як держава. Ми переживемо ці події і вони зроблять нас тільки сильнішими. В жодному випадку, в жодній людині не можна розчаровуватися. Дно вже пройдене і нам потрібно робити все можливе, щоб підніматися.