В той же час вони заспокоюють, мовляв через тиждень-два ситуація на ринку вирівняється і курс не буде підніматися на той рівень, який ми спостерігаємо зараз.

Але важко прогнозувати курс гривні у нинішніх умовах. Через війну довіра до гривні падає, люди купують валюту, забирають гроші з банків. Ситуацію ускладнює те, що через війну в Україну не йдуть інвестори. Експерти запевняють, що коли Україна отримає перший транш кредиту МВФ, якщо не буде подальшої ескалації конфлікту на Сході країни, курс гривні стабілізується. Важливо, що буде поповнено валютні резерви, які впали до критичного рівня – до рівня місячного обсягу імпорту. Водночас, якщо ситуація на Сході України не покращиться, це відіб’ється і на курсі гривні.

Кандидат економічних наук та аналітик Дмитро Романюк переконаний, що теперішня ситуація на ринку пов’язана зі станом економіки в даний час. І його думку, Росія тут відіграє не останню роль.

romaniuk dmytro

«Яке б прізвище не було у голови Національного банку, воно не детермінує вартість гривні. Її співвідношення з іноземними валютами, здебільшого, є наслідком розвитку та стану економіки в даний момент часу. Ми повинні усвідомлювати, що Росія, веде з нами війну також в інформаційній та економічній площині, просто це не надто помітно для пересічного громадянина. Насправді той курс гривні-долара, який був на рівні 8 грн. за долар, ще у 2013 році не відповідав дійсності. Його штучно підтримував Нацбанк з 2010 року, при цьому втративши золотовалютних резервів з 37 млрд. доларів станом на 2010 рік, до 15 млрд. доларів станом на початок 2014 року. Так, в останньому кварталі 2014 року показники експорту суттєво впали і ми отримали негативно сальдо зовнішньої торгівлі. Також, відбулося падіння промислового виробництва. Але це не стало ключовою причиною стрімкого падіння національної валюти», – наголосив фахівець.

Але як-то кажуть, не все так погано і вихід із цієї ситуації є. На думку народного депутата та заступника голови парламентського Комітету з питань економічної політики Юрія Солов’я для стабілізації курсу потрібно замінити голову Нацбанку.

solovey

«Цілком очевидним є те, що люди, які відповідають за грошово-валютну політику держави, зокрема голова Національного банку, та профільний економічний блок Уряду явно не справився з тими викликами і тією ситуацією, яка сьогодні є на ринку. Перше, потрібно в найкоротші терміни провести заміну голови НБУ та економічного блоку в Уряді, який якраз відповідає за грошову політику. Друге, що стосується економічних підстав для росту валюти, то їх в державі сьогодні не існує. Тому, що минулий рік Україна закінчила з профіцитом платіжного балансу 4,3 млрд. доларів на противагу 2013-му, коли у нас було 8,5 млрд. доларів. Тобто мова йде виключно про непрофесійні дії голови Національного банку і тих людей, які супроводжують ці процеси. Тому, я впевнений, що із заміною цих людей курс стабілізується», – наголосив нардеп.

Але, що робити людям? Бачимо, що через ситуацію на ринку люди панікують та починають скуповувати валюту. Економіст Дмитро Романюк радить не піддаватися паніці, оскільки це «на руку Росії».

«В сучасних умовах поведінка кожного має суттєвий вплив на вартість національної валюти. Як тільки громадяни починають піддаватися паніці, бігти в обмінники і за будь яку ціни купляти валюту, попит на валюту зростає, вона стає дорожчою, а пропозиція гривні також зростає і це впливає на те, що вона починає знецінюватися в короткостроковому періоді. Відразу починається ланцюгова реакція, яку дуже складно зупинити. Підігрівають ситуацію спекуляції на валютному ринку. І Росія має далеко не останню роль у впливі на ці панічні процеси. Отож, є ряд факторів, які впливають в даний момент на вартість гривні: об’єктивні – економічне падіння спричинене військовими діями, відповідному відтоку капіталу, інвестицій та негативних очікувань. І суб’єктивні: паніка, яка переростає у ланцюгову реакцію. Останній фактор на даний момент може бути найбільш згубним. Тому, не панікуємо, працюємо ще більш ефективніше і переорієнтовуємося на експорт до країн Європейського Союзу», – радить Дмитро Романюк.

Довідково:

Незважаючи на ринок, регулятор зміцнив гривню на 5 копійок. Вчора 25 лютого, до 14:00 Національний банк України (НБУ) встановив такі офіційні курси гривні до основних валют:

1 долар США – 28,29 грн;

1 євро – 31,96 грн;

10 російських рублів – 4,58 грн.

Таким чином, курс долара, в порівнянні з попередніми значеннями, знизився на 5 коп. і відійшов від історичного максимуму (попередній – 28,36 грн/дол). Курс євро опустився на 6 коп., а курс рубля став нижче на 1 коп.