«Мы строили, строили и наконец построили.»

Чебурашка

 

А ви не замислювалися над тим, чому тих, хто зводить всі нові будови в Україні називають дивним словом «забудовники»? Не «будівничі», зауважте, а саме «забудовники»?

Можливо тому, що вони не будують, а забудовують? Забудовують всі «вільні» місця в містах, викрадаючи в нас не лише простір, але й повітря (вирубуючи дерева), і небо (закриваючи нам можливість щось там бачити з вікна).

Івано-Франківськ, на жаль не є винятком з цього сумного правила. Івано-Франківськ навіть може слугувати своєрідним прикладом того, як за короткий час можна спаплюжити ціле місто.

А почалося все ще давно. Першим вагомим зразком нищення міста стало спорудження адміністративної будівлі, яку мешканці міста називають Білим домом.

Для розчищення місця для будівельного майданчика на початку 80-х років минулого століття був знесений дитячий садок, декілька старих будинків архітектора Серафіні та розкішний міський сад, котрий належав колись вірменській церкві і де була резиденція вірменського священика.

Втім, на момент знесення саду, ніякої церкви не було, як і священика, котрого цілком могли розстріляти в попередні буремні роки. В приміщенні церкви знаходився атеїстичний музей. Такий собі ненав’язливий символ епохи.

Так, от. Стерши з обличчя міста цілий квартал, тодішня влада підсвідомо заклала під місто міну сповільненої дії, яка таки повинна була вибухнути. А підривниками якраз і стали ті, хто позаймав кабінети в Білому домі. Ще один ненав’язливий символ?

Втім, до 2006 року місто ще так-сяк зберігало своє обличчя. Чи тому, що в кабінетах люди були не такі жадібні, чи тому, що керманичі міста, якщо й не відчували що таке естетика, то, принаймні, підсвідомо намагалися цю естетику не порушувати надто радикально.

Але все змінилося, коли в 2006 році мером міста став Віктор Анушкевичус, гаслом якого по життю є «Гроші понад усе!». Отут і почалася вакханалія. Забудовники (ми пам’ятаємо чому вони називаються саме так) наче з ланца зірвалися.

Ні, спочатку вони ще тільки тестували цю міську владу на вошивість. Там трошечки відійдуть від проекту, тут надбудують один-два зайвих поверхи. І все поглядають в бік влади. А що вона скаже. Влада мовчить. Ну, якби не зовсім мовчить, а так поглядає хитренько й тре вказівний палець великим. А нюх в забудовників на таке тертя гостренький. Швиденько второпали пацани, як можна в цьому місті все забудувати. І понеслося.

А в результаті маємо те що маємо.

Івано-Франківськ втратив своє обличчя і прославився забудовами, які цілком обґрунтовано називають скандальними. Фото, які ви бачите, це лиш так – верхівка айсберга. Насправді, озброївшись фотоапаратом, можна ходити містом цілий день, і знімкувати, знімкувати, знімкувати….

Вже настав той час, коли символом нашого міста (який друкуватимуть на поштівках, марках, буклетах) буде на міська ратуша, а архітектурний покруч «Легенда центр».

фото_1

Це символ того, як можна наплювати на місто і на його мешканців.

І тому немає чого дивуватися, що на вулиці Гаркуші забудовник перекриває мешканцям прохід до будинку і відрізає (виривши котлован) мешканцям особняку доступ до власного гаражу.

фото_2

фото_3

фото_4

І не викликає подиву, що забудовники, зводячи свої потворні будинки, замуровують людям вікна.

І вже зовсім не варто дивуватися, що мешканці міста сприймають як належне те, що після рішення міської ради (підтвердженого судом) про припинення будівництва за адресою Мазепи, 35А «смотрящій» за областю Василь Друк продовжує зводити поверх за поверхом, не маючи жодного (!) дозвільного документа. Втім, підозрюю, він має “усний дозвіл”, узгоджений в усіх владних кабінетах.

фото_5

Й після цього ми ще дивуємося. Чому, не зважаючи на публічні заяви мера, продовжується будівництво на вулиці Вірменській, де таки збудували як хотіли. Що вони там мудрують під цим «покривалом» можна лише здогадуватись.

фото_6

І можна не сумніватися, що на вулиці Новгородській збудують все що завгодно. Це будівництво веде та ж фірма, що і на Мазепи, 35А.

А чого, дійсно, дивуватися якщо просто напроти Білого дому звели це “страховисько”:

фото_7

…і зводять ще одне затуляючи (і вже, швидше за все, спланувавши знести) одну з найкрасивіших будівель старого міста, то що тут скажеш.

фото_8

фото_9

Що ж, покладаємо надії на нового очільника ІФОДА, сподіваючись, що він покладе край будівельній вакханалії.

«Lasciate ogni speranza voi ch’entrate» – саме це написано (якщо вірити Данте) над воротами в пекло.

А я б прикрасив цим написом ще одне архітектурне страховисько нашого міста.

фото_12

І назва би його на честь нашого мера. Історія повинна знати героїв епохи.

фото_10

фото_11