Він пояснив, у чому полягала проблема вчасної подачі тепла від котельні «Станіславської теплоенергетичної компанії» і чому місто у подальшому змушене буде відмовитися від її послуг, повідомив про готовність комунальників до снігопадів і прибирання снігу, обґрунтував необхідність комплексного підходу у ремонті вулиць і розповів, як після ремонту виглядатимуть вулиці у центрі міста, а також поділився планами благоустрою Івано-Франківська на наступний рік. Про це пишуть Версії з посиланням на ЗК.
– Парламент ухвалив новий закон про комунальні послуги. У чому його головні відмінності від чинного, що передовсім треба знати споживачам комунпослуг?
– Найперше споживачам треба знати, що стаття 26 передбачає нарахування пені за несвоєчасну оплату наданих житлово-комунальних послуг, яка у разі підписання цього закону Президентом в ухваленій парламентом редакції нараховуватиметься з 2019 року. Це буде одна сота відсотка за кожен день прострочення, але не більше 100% від суми заборгованості. Є багато людей, які роками не сплачують за комунпослуги, і тепер вони не лише змушені будуть вчасно платити поточні платежі, але й погасити свої борги. Будуть ще підзаконні акти, які роз’яснять цю процедуру. В Івано-Франківську мешканці загалом вчасно оплачують комунпослуги. Відсоток оплати майже у всіх підприємств-надавачів послуг становить від 90 до 100. А в «Теплокомуненерго» і «Водоекотехпрому» він перевищує 100%. Найгірше мешканці платять за вивіз сміття.
Відповідно до цього закону, мешканці тепер зможуть отримати дозволи на встановлення індивідуального опалення у своїх квартирах, але лише у тих будинках, де від центрального опалення уже відключені понад 50% споживачів. Такі звернення у нас є і продовжують надходити майже щодня. Найбільше – від мешканців малоповерхових будинків.
Також цей закон узгоджений із законом «Про особливості права власності у багатоквартирних будинках» і у ньому уже чітко говориться про управителів житлового фонду, що в Івано-Франківську вже давно зроблено.
– У законі також йдеться про механізм контролю якості комунпослуг. Як він реалізовуватиметься на практиці?
– В принципі, це було й раніше передбачено, але сам механізм контролю чітко не прописаний. Очевидно, він регламентуватиметься якимись підзаконними актами, які згодом будуть ухвалені. Загалом йдеться про те, що якщо послуга надана споживачам неякісно, або взагалі не надається, то мешканці за неї можуть платити менше, відповідно до перерахунку, або взагалі не платити.
– Ви кажете, що це було й раніше передбачено. То як це зараз відбувається?
– От зараз у нас початок опалювального сезону, і як завжди є будинки, до яких через пошкодження мереж тепло вчасно не подали, або у квартирі не гріє якийсь стояк чи батарея. У нас на місцевому рівні діє чіткий алгоритм: мешканці звертаються до управителя, він складає акт, який направляє до теплопостачальної організації і тоді плата за неотримане тепло споживачам не нараховується. Те ж саме стосується й інших послуг. Зокрема, й щодо відмови від управителів житла через неякісно надані ними послуги.
– Багато є таких скарг, відмов від управителів?
– Найбільше скарг на «Балтію сервіс» і відмов від їхніх послуг. Це компанія, яка обслуговує переважно малоповерхові будинки, котрі свого часу ЄРЦ і МІУК зняли зі свого балансу. Також є відмови й від МІУК та інших управителів. Люди створюють ОСББ. До речі, дуже погано, що в новому законі не передбачене обов’язкове створення ОСББ. Також є будинки, які відмовляються від одного управителя і обирають собі іншого. Зараз ринок надання послуг з управління будинками ще формується, але у місті вже є зо два десятки управляючих компаній і приватних ЖЕО, які можуть це робити.
– Ви згадали про початок опалювального сезону і про те, що є будинки, до яких тепло вчасно не подали. З чим виникли найбільші проблеми?
– З кожним роком мережі у будинках старішають і вчасно подати тепло до них все важче. Мешканці повинні розуміти, що гнилими трубами подати теплоносій складно, або й зовсім неможливо. Тому людям про це треба думати наперед. Будинкові мережі – це теж власність мешканців. Ініціатором проведення ремонтів мають бути мешканці. Вони мають скликати збори, скласти протокол намірів і співфінансування. Потім – кошторис, експертиза, тендер. Але є будинки, у яких той же МІУК ініціює проведення зборів, доводить людям, що у їхньому будинку необхідно ремонтувати мережі. Мешканці відмовляються, а потім скаржаться, що їм тепло не подали.
– Не кожен мешканець, очевидно, може вкласти гроші у співфінансування. Є якісь програми, які б людям у цьому допомагали?
– Є міська програма модернізації житлового фонду, де чітко прописано, що всі роботи виконуються на умовах співфінансування. Поки що. Але, на моє переконання, витрачати кошти бюджету на житловий фонд неправильно. Наші партнери поляки, німці дивуються, що ми витрачаємо кошти міського бюджету, міської громади на ремонт будинків, власниками яких є їхні мешканці. І прийде час, коли ми так само припинимо це робити, а повністю, на 100%, ремонт оплачуватимуть мешканці. Хочете жити у гарному будинку з добрими мережами і якісними послугами – вкладайте гроші у ремонт не тільки своїх квартир, але й будинку та його мереж.
– Але ж люди можуть сказати, що роками платили квартплату…
– У нас є підміна понять. Квартплата – це 70 гривень і як за ці гроші можна зробити ремонт, який коштує сім мільйонів? От нехай з одного будинку збираємо 10 тисяч квартплати, і що за ці кошти можна зробити? Ми розуміємо, що зараз складна ситуація, що людям важко, що у них нема грошей і тому частково виділяємо на це кошти з міського бюджету.
– А можуть мешканці самі знайти собі управителя, підрядника, матеріали на ремонт і виконавців робіт?
– Дивіться: люди збирають з будинку ті ж 10 тисяч і у них, наприклад, є приватне ЖЕО. Воно благодійністю не займається і теж працює за якийсь відсоток, бо директор хоче зарплату, бухгалтер, робітникам треба платити. З тих десяти тисяч ЖЕО забере собі дві-три і на будинок залишиться всього сім тисяч. Тому я кажу: люди, створіть собі ОСББ, і всі зібрані з будинку гроші залишаться у вас. Ви собі зможете найняти людей, які виконуватимуть потрібні вам роботи. До того ж на ОСББ ми теж виділяємо співфінансування, і воно на 10% більше, ніж для інших будинків. Але ж всі чомусь думають, що за 70 гривень квартплати хтось їм має ремонтувати, умовно кажучи, ліфт за 2,5 мільйона…
– Повернімось до початку опалювального сезону. Найбільші проблеми були у СТЕК. Чи вдалося їх вирішити і як саме?
– Проблеми СТЕК вирішувалися на рівні міського голови, голови ОДА та ще вищого керівництва. СТЕК не мав лімітів на газ, а мав величезні борги, які сягали 50 мільйонів. А знаєте, чому їм дали газ, щоб вони змогли подати тепло? Бо міський бюджет за всі свої бюджетні установи авансом за наступні 3-4 місяці перерахував СТЕК сім мільйонів гривень, щоб вони могли частково погасити свій борг перед НАК «Нафтогаз України». Сподіваємося, що цю зиму зі СТЕК ми ще якось перезимуємо, а що буде далі – зараз важко сказати.
– Міський голова каже, що за два роки місто має відмовитися від послуг СТЕК.
– То навіть трохи не так. Не місто відмовляється від СТЕК, а ми розуміємо, що СТЕК за рік-два сама піде з цього ринку. Зараз СТЕК не має нічого, жодного майна. Все майно вони орендують. Котельню, мережі, все. Можливо, сюди прийде та Київська компанія, у якої вони це все орендують, а СТЕК зі своїми боргами піде у небуття.
Відбулась нарада під керівництвом міського голови, на якій були присутні представники «Теплокомуненерго» та всі зацікавлені сторони. Ми розуміємо, що нам треба буде якось постачати тепло. Найперше у соціальні заклади. А таких СТЕК обслуговує 85. Це дуже багато. І ще 200 будинків. Цього року ми вже почали відключати від мереж СТЕК район вулиць Хоткевича-Надвірнянської. Зараз будуємо котельню на 63 котельно-зварювальному заводі і відключимо ще понад 30 будинків у районі вулиць Незалежності-Нової. Є доручення міського голови вирішити, що робити далі у кожному районі та кожному будинку.
Тут є три шляхи. Перший – будувати локальні котельні для закладів соціальної сфери і підключати до них прилеглі будинки. Другий – там, де це можливо, максимально переключати квартали, райони до мереж «Теплокомуненерго». Зараз підприємство над цим працює і через місяць уже представить своє бачення того, де ще це можна буде зробити. Ну і третій шлях – мешканцям тих будинків, які розташовані далеко від мереж «Теплокомуненерго», відповідно до згаданого на початку нового закону, давати дозволи на встановлення індивідуального опалення.
– Але ж теж не всі мають гроші на встановлення собі автономного опалення. Буде передбачена якась допомога для малозабезпечених, пенсіонерів?
– Можливо, треба буде надавати адресну допомогу з міського бюджету, видавати кредити, залучати кредити через банки, щоб допомогти людям. Але для міста це все одно буде дешевше, ніж прокладати кілометри теплотрас до якогось одного чи двох будинків. Ми розуміємо, що на реалізацію усіх цих трьох напрямків у міському бюджеті на наступний рік треба буде передбачати 40-50 мільйонів. І нікуди від цього ми не подінемося.
– А до снігопадів місто уже готове?
– З кожним роком потужності і парк спецтехніки Муніципальної дорожньої компанії збільшуються. Якщо ще кілька років тому було п’ять старих «ЗіЛів», які ледве їздили, кілька таких же піскорозкидачів і тракторів, у яких колеса відпадали, коли вони сніг розчищали, то торік ми придбали п’ять нових комбінованих машин. Влітку вони дороги поливають, а взимку чистять їх від снігу і посипають піском. Зараз придбали два нові солерозкидачі, які надійдуть до кінця листопада. Щоб не було болота, центральні вулиці посипатимемо сіллю. Також збільшився парк тротуароприбиральної техніки. Торік придбали два тракторці, цьогоріч ще два. Недавно купили фінський багатофункціональний мінітрактор «Авант», який чиститиме і прибиратиме сніг та посипатиме тротуари піском, і оголосили тендер на придбання ще трьох тротуароприбиральних тракторців. Тобто у нас уже буде 7-8 нових машин і стільки ж тракторців. А ще є й старша техніка, три грейдери, Т-150. Загалом понад два десятки одиниць спецтехніки. Підприємство підготувало піщано-соляну суміш, відсів чистий, гранітний, щоб не було болота. Тому щодо доріг ми, в принципі, спокійні.
Але є міжбудинкові проїзди і прибудинкові території, які повинні прибирати управителі. Ми провели обстеження їхньої техніки.
Якщо будуть сильні снігопади, то вони, справді, не зможуть швидко і якісно прибирати сніг. Покладатися на людей і лопати теж складно, бо двірників не вистачає, і з цим можуть бути проблеми. Однак, хочу зауважити, що прибудинкові території теж належать мешканцям. У кожному 60-70- квартирному будинку є 30 здорових чоловіків, і нічого їм не станеться, якщо під час сильних снігопадів вони візьмуть лопати і вийдуть допомогти комунальникам почистити свої ж прибудинкові території. Тим більше, що не завжди туди може заїхати техніка, бо двори заставлені машинами мешканців. Але, як би ми не були готові до снігопадів, більшість ЗМІ і їхніх журналістів, послуговуючись своїми штампами, все одно говоритимуть, що зима для комунальників прийшла зненацька, і будуть намагатися про це написати чи сказати першими. На жаль, так буде. Хоча є й свідомі журналісти, які вникають у суть проблеми, знають, про що пишуть, і я не хочу їх образити.
– Змінимо тему, поговорімо про благоустрій. Мешканці нарікають, що на порозі зима, а центр міста розритий, і не розуміють, чому ці роботи почали восени, а не влітку?
– Тому що на ремонт площі Міцкевича і вулиці Лесі Українки тендер двічі не відбувся. Ми шукали підрядника самі, і фірма «Шобелі Україна» була єдиною, котра на це погодилася. Там величезні об’єми робіт. Знаєте, дуже просто було б зняти старий асфальт і за дві ночі настелити новий, як ми це робили ще кілька років тому. Всі би такий ремонт сприйняли і ще років десять їздили би тими вулицями. Але я категорично проти таких спрощених ремонтів. Так, 4-5 років тому вони були виправданими, бо навіть центральні вулиці перебували тоді в жахливому стані і їх треба було терміново та швидко ремонтувати, щоб забезпечити проїзд.
Але вулиці потрібно ремонтувати комплексно, на роки і за новими стандартами. Фактично усі наші магістральні вулиці – це не міські вулиці, а автобани, що у місті неприпустимо. Вони спроектовані і побудовані за старими стандартами і є не тільки незручними, а навіть і небезпечними. У такій конфігурації вони можуть бути між населеними пунктами, але не у місті. Міські вулиці повинні характеризуватися такими категоріями як зручність для всіх учасників дорожнього руху і щоб ними було безпечно пересуватися. А для громадського транспорту в ідеалі мали б бути виділені смуги, бо він повинен швидко їздити, а не стояти у корках.
Тому саме так треба робити вулиці і лише з комплексним підходом – від заміни мереж до нового покриття і благоустрою, освітлення, озеленення, встановлення нових дорожніх знаків.
Щодо вулиць в історичному центрі міста, куди приходять туристи і де гуляють мешканці, то тут має бути зовсім інша логіка. Тому ми змінюємо ці вулиці, робимо їх пішохідними, безбар’єрними, зручними, з озелененням, комфортними для відпочинку, з лавочками та іншими вуличними меблями. На цих вулицях буде гранітна бруківка, яка додаватиме їм атмосферного шарму, а не проста бетонна, гарне освітлення. За такими стандартами ми уже зробили вулицю Тринітарську, зараз робимо Станіславську, згадані вулицю Лесі Українки та площу Міцкевича. Там ми повністю замінили усі мережі і комунікації, окрім старого австрійського колектора, який зберігся у доброму стані, передбачаємо бетонну основу під бруківку. Оскільки там проводилося багато розкопок, деякі на глибині п’яти метрів, то потрібен час, щоб вони просіли, стабілізувалися. До зими ці вулиці будуть виконані у щебені, утрамбовані. Якщо дозволятиме погода і буде плюсова температура, зробимо бетонну основу. А потім ще два місяці на брукування і роботи будуть завершені. Уже наступного року. Але транзитного руху транспорту на цих вулицях не буде. Там будуть боларди, які уже частково встановлені. Ще встановимо їх з боку вулиць Галицької та Грушевського.
– А що заважає продовженню ремонту вулиці Гетьмана Мазепи?
– На частині вулиці Мазепи зараз перекладають водопровід. Також є необхідність у коректурі самого проекту капремонту цієї вулиці. Особливо на ділянках, що наближаються до центральної частини міста, бо те, що передбачено старим проектом, уже не відповідає сучасним вимогам, він дуже спрощений.
– У чому полягатиме ця коректура?
– Найперше в освітленні. На ділянці у центральній частині міста від вул. Бельведерської до Гординського, де світильники підвішені на повітряних розтяжках, ми хочемо встановити нові ліхтарі. Вони будуть такого типу, як на вул. Шевченка, тільки вищі. Також на цій ділянці тротуари плануємо вимостити гранітною бруківкою, а не бетонною, яка у центрі міста не личить, і пошліфувати старі кам’яні бордюри, щоб надати їм правильної, рівної форми, а не замінювати їх на бетонні. Крім того, там теж треба замінити водопровід та деякі інші мережі, вводи до будинків. Під асфальтне покриття теж плануємо закласти бетонну основу. Ну і ліквідувати отой недолугий світлофор на перехресті вулиць Мазепи і Гурика та влаштувати там транспортне кільце. Таке, як на Привокзальній площі, але менше. З направляючими, острівками безпеки і пішохідними переходами, відповідною розміткою, знаками, щоб це було безпечно, бо там поруч школа. Також є ідея після коректури проекту змінити підрядника, а з теперішнім угоду розірвати, бо він уже дуже довго той капремонт виконує. Зараз думаємо, як це зробити у правовому полі. Хоча, якщо він погодиться продовжити роботу за відкоригованим проектом, то буде працювати, а якщо ні, то доведеться оголошувати новий тендер. Але у будь-якому разі капремонт вулиці Мазепи повинен бути завершений наступного року.
– Які ще плани на наступний рік?
– Найперше – завершити перехідні об’єкти, де роботи уже тривають. Це вулиці Любачівського, де зараз відбувається заміна мереж, Карпатської січі, половину якої сподіваємося зробити ще цього року, Станіславську, Слави Стецько, де підрядники уже працюють.
З нових об’єктів наступного року плануємо відремонтувати другу частину вулиці Ленкавського. Є дуже потужний комплексний проект, який хочемо реалізувати, і ця вулиця буде дуже красивою. Також розпочнемо ремонтувати вулицю Коновальця. Управління капітального будівництва реалізовуватиме проект від вул. Січових стрільців до Сахарова, а наш департамент буде замовником робіт на ділянці від вул. Сахарова і до кінця цієї вулиці. До речі, наступного року плануємо зробити усі в’їзди у місто. Відремонтувати дороги, змонтувати сучасне освітлення, здійснити озеленення, впорядкувати знаки. Щоб в’їзди у місто мали привабливий, стильний та європейський вигляд.
Після завершення капремонту вул. Мазепи візьмемося за ремонт вулиці Чорновола. Розпочнемо з ділянки у центрі міста від вул. Січових стрільців до Гординського і у такому ж стилі, як початок вулиці Мазепи, про що я уже згадував. Плануємо капремонт вулиці Івана-Павла ІІ та деяких інших, скверу на вул. Грюнвальдській і прилеглих до нього вулиць Героїв Крут та Донцова, влаштуємо сквери на розі вул. Петрушевича і Франка та на вул. Миколайчука, 16. Продовжимо будівництво тротуару та велодоріжки на вул. Галицькій. Також запланована реконструкція перехрестя вулиць Галицької-Горбачевського-Калуського шосе.
Ну і, звичайно, завершимо реконструкцію міського озера у межах існуючого проекту. Там має бути дуже красиво, хоч зараз ще так не виглядає і є дуже багато критики. Будуть стильні пірси зі сходинками до води, нового вигляду набуде відкритий басейн, буде доріжка над плесом озера. Все, що зараз там підрядник криво вимостив плиткою, він переробить. Буде нове освітлення і озеленення. Словом, все буде гарно, просто треба дочекатися завершення передбачених проектом робіт.
А крім цього всього, плануємо відремонтувати не менше півсотні міжбудинкових проїздів та прибудинкових територій. Правда, за попередніми розрахунками, на це у бюджеті треба буде передбачити у межах 150 мільйонів. Тому, очевидно, нам доведеться визначатися з першочерговими пріоритетами у виконанні цих робіт.
Записав Стах МІРЧУК