13-14 листопада вперше в Івано-Франківську відбувся Кубок України з Таеквон-До І.Т.Ф. серед юнаків, юніорів та дорослих. За словами президента Федерації Таеквон-До І.Т.Ф Віктора Потернака, це перший етап відбору до складу національної збірної команди України для участі в чемпіонатах Європи та світу з Таеквон-До І.Т.Ф. Наступного року він проходитиме в Хорватії. Федерація Таеквон-До І.Т.Ф. України останні 20 років стандартно займає 2-3 місце на чемпіонаті Європи і входить в п’ятірку найкращих команд світу, пишуть Версії.
Як розвивається Таеквон-До І.Т.Ф. в Україні в цілому, і на Івано-Франківщині зокрема? Які основні п’ять принципів Таеквон-До? Чого вчать діток, які є пояси для них та хто може займатися Таеквон-До І.Т.Ф.? Про розвиток цього виду спорту та шлях від особистого розвитку до перемог розмова журналіста versii.if.ua Миколи Грабовецького в #хтовнаснині з головою Івано-Франківської філії Національної Федерації Таеквон-До І.Т.Ф. України Олександром Дмитрувом.
В чому сутність Таеквон-До? Що означає сама назва “таеквондо”? Звідки походить цей вид спорту?
Таеквон-До зародилось в Кореї на основі військового бойового мистецтва. Засновник таеквондо є генерал корейської армії Чой Хон Хі. Таеквон-До – це не просто поєдинок, це ціле мистецтво. В перекладі з корейської “тхеквондо” (태권도:跆拳道) означає “тaekwon” – “володіння ударами високо в стрибку рукою і ногою”, та “do” – це “шлях, мистецтво”.
Чому є різні формати назви цього виду спорту? Як правильно має бути – тхеквондо, таеквондо, теквондо, Таеквон-До?
Якщо прослідкувати історію – то спочатку було Таеквон-До І.Т.Ф. (International Taekwon-Do Federation). Потім в Південній Кореї дещо змінили таеквондо, і так з’явилось Тхеквондо WTF (World Taekwondo Federation або Всесвітня федерація тхеквондо), а згодом таеквондо було включене до програми Олімпійських ігор. І тепер в світі є дві наймасовіші організації, які розвивають цей вид спорту – ITF (неолімпійський вид спорту, первинне таеквондо) та WTF (олімпійський вид спорту).
Чому обрали в своїй школі саме неолімпійське таеквондо?
Тому що це первинне таеквондо. Я перший в Івано-Франківську почав ним займатися. Воно мені ближче, бо, до прикладу, в олімпійському тхеквондо немає роботи рук вгору. А “наше” Таеквон-До І.Т.Ф. передбачає не тільки спаринг, а є загалом п’ять програм: спаринг, туль, силове розбивання, спеціальна техніка і самозахист. І головне все це можна виконувати в команді. Тобто, це і бойове мистецтво, а якщо розглядати, як вид спорту, то це багатоборство.
Як ви прийшли в цей вид спорту? Яка ваша особиста історія в Таеквон-До?
Будучи фанатом бойових мистецтв, я шукав себе: займався кікбоксингом, карате. Але якось я прийшов в ліцей №25 і побачив прекрасну роботу рук і ніг одного з моїх кумирів – Романа Лева. Він був студентом фізкультурного коледжу. Те що я побачив, запало мені в душу. Таеквондо відрізняється від інших бойових мистецтв тим, що тут дуже хороша робота ніг, яка пов’язана з роботою рук.
Всі східні єдиноборства мають свою філософію. Яка філософська думка закладена в Таеквон-До?
Чой Хон Хі, засновник таеквондо, написав енциклопедію на 15 томів. Тому в двох словах це важко передати. Але, до прикладу, коли я, як міжнародний інструктор, приймаю атестацію в юних спортсменів, ми звертаємо особливу увагу на принципи Таеквон-До: ввічливість, чесність, самоконтроль, наполегливість і непохитність духу. Саме за цими принципами і відбувається фізичний і духовний розвиток людини.
Є особлива система поясів для дітей, які займаються Таеквон-До – розкажіть про неї докладніше.
Система кольорових поясів для дітей тісно пов’язана з їх духовним та фізичним розвитком. В нас є певна філософія, я поясню на прикладі зернинки. Жовтий пояс – це сама зернинка. Зелений пояс – це паросток, ми зернинку кинули в землю і вона почала проростати. Синій пояс символізує небо – зернинка проросла і тягнеться до неба. Червоний пояс – як сигнал для тренерів, наставників і батьків: дитина вже добре розвинена фізично, але ще не має достатньо досвіду, не може деколи зрозуміти, де можна застосовувати свою силу, а де – ні. Тому ми всі маємо в цей момент бути дуже уважні, бо червоний пояс – це набутий фізичний досвід, але нема ще набутого життєвого досвіду. Чорний пояс – це вже інструкторський рівень.
З якого віку діти можуть займатися в школах Таеквон-До? Зокрема, і у вашому клубі, адже ви є засновником клубу “Кобра”.
Перед початком занять у спортивній групі діти ходять в підготовчі групи Таеквон-До. Це вік 4-6 років. А потім вже спортивні групи, які ми розділяємо по віку: 6-8 років, 9-10, 11-13.
Чотири роки – це ще зовсім маленькі діти. В них навіть координація рухів ще не сформована. Як ви працюєте з ними?
Якраз обов’язки тренера в цьому віці – закласти основу, навчити елементарних речей: поведінка на тренуваннях, розтягнення, елементарна фізична підготовка.
Ви займалися раніше кікбоксингом. То все-таки хто сильніший – кікбоксер чи таеквондист?
Якщо ти хороший спеціаліст в своїй справі – то ти вже сильний. Є як хороші кікбоксери, так і хороші таеквондисти. Але наразі, Таеквон-До І.Т.Ф. – це один з найпопулярніших і наймасовіших видів спорту.
Які досягнення є у наших франківських спортсменів? Чи є, зокрема, міжнародні досягнення?
В нас є і призери, і чемпіони України. Кубок України є етапом відбору до чемпіонатів Європи та світу в національну збірну з Таеквон-До. Останній чемпіонат Європи проходив у Греції на острові Крит. Від нас було три учасники, в тому числі і я. Я став чемпіоном Європи серед ветеранів. Дзвенислава Токарєва стала бронзовою призеркою в особистому спарингу, а також виборола срібну медаль у спарингу в команді.
Що потрібно для того, щоб розвивати цей спорт на Франківщині?
Нам просто потрібно надалі працювати в правильному напрямку. Проводити змагання, проводити відбори. Бо якщо відбір проводиться в Івано-Франківській області, в нас є більше шансів, щоб саме франківські спортсмени заходили до лав національної збірної України і виступали на чемпіонатах Європи та світу.
Якщо дитина бажає займатися таеквондо, куди її батькам потрібно звернутися? Або якщо молодий хлопець чи дівчина хочуть займатися цим видом спорту, абсолютно без підготовки, куди їм звертатися?
На сайті федерації є інформація і про нас, і про інші організації – інформаційний простір для всіх відкритий. Від себе хочу додати, що потрібно обирати саме тренера – з відповідною освітою, відповідним досвідом. Але у нас все сходинка за сходинкою: треба починати з підготовчих груп, середніх і груп вищої спортивної майстерності. Наша офіційна назва – Івано-Франківська обласна філія Таеквон-До І.Т.Ф. України.
Багато батьків побоюються віддавати діток на єдиноборства, в тому числі східні єдиноборства. Особливо дівчаток. Бояться травм, бояться перебитих носиків і т.д. Що можете порадити таким батькам?
Батькам варто перебороти свої страхи і з розумінням підходити до виду спорту чи іншого заняття для дітей. Про наш вид спорту можу сказати, що всі діти в нас відповідно захищені, виступають в екіпіровці, яка проходить тестування в національній федерації. Не одразу наші спортсмени б’ються і виступають на змаганнях. В нас є такий прекрасний вид змагань, як туль – запланований формальний спаринг. Такі ж змагання (туль) проводяться і серед дорослих: ми також здобуваємо звання “майстри спорту” та “майстри спорту міжнародного класу”.
Тобто, той хто хоче – прямує до змагань, хто не хоче – займається в лайт варіанті?
Це не є лайт варіант. Бо туль психологічно і розумово навіть трішки важчий вид змагань, ніж спаринг. Для багатьох він є незрозумілий. Але коли дитина опановує туль, починає його розуміти, розвивати, вона стає кращим спарингером. І не треба боятись переломів чи травм – в нас такого практично немає. В нас відповідне екіпірування і відповідний захист. І щоб ви розуміли, дівчатка в даному виді спорту дуже часто можуть в молодшому віці перегнати хлопчиків. В нас є чемпіони Європи, чемпіони України саме серед дівчат.
Ваше побажання для наших глядачів, читачів, молодих людей, батьків та діток.
Першим ділом займатись спортом – чи то Таеквон-До, чи інший вид. Принагідно запрошую до нас. Бути позитивним, позитивно мислити. Бути креативним і креативно мислити. Бути активним всюди – як у спорті, так і в житті.
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!