Відвідати букові праліси Карпат, відпочити у Лумшорських чанах та помилуватися красою нарцисового поля гостинно запрошує Закарпаття. Версії зібрали локації для відпочинку у підбірці місць, які варто відвідати.
Лумшори: чани та водоспади
Лумшори – село хоч і невелике, але там вміють організувати гарний відпочинок. Там навіть знайдеться чан, діаметром 3,2 м, що вмістить в себе до 15 чоловік! Цікавим доповненням до дії цілющих чанів може бути апітерапія. Для цього використовується пасіка неподалік, однак найкращого ефекту можна досягти при використанні вулика як ліжка. Відпочивши у чанах, можна долучитись до дегустації закарпатської кухні. Місцеві майстрині порадують вас смачно запеченою фореллю з місцевої річки, чаями, настоянками, вином або ж солодощами. Є місце і для комфортного сну – на території села діють бази відпочинку «Лумшори» і «Мисливська садиба», готель «У цімбора», котедж «Лумшори Едем», садиба «Водограй».
В Лумшорах знаходиться ціла група водоспадів, води котрих в давнину ламали камені, розмивали ґрунт та зносили гірську породу. Сьогодні водна стихія ослабла, проте завжди треба пильнувати та бути обережним на слизьких та гострих виступах. З обох сторін Лумшорські водоспади оточені компанією вікових лісів, що в спекотну пору року укривають воду від палючого сонця.
Водограї складаються з 5 окремих водоспадів − Соловей, Буркач, Давір (Партизан), Переступень та Крутило. Третій є найбільшим серед них. Вода спадає з висоти 4−6 метрів, утворюючи знизу озерце, в якому мандрівники полюбляють освіжитись в спекотну пору року.
Столітні дуби у селі Стужиця
Стужиця – це село у Великоберезнянському районі Закарпатської області. Село було засноване на рубежі XVII століття. У 1631 тут проживали лише 29 родин. Зараз в селі живе близько тисячі осіб. Стужиця відома тим, що саме тут ростуть найстаріші дуби України. Це Дідо-дуб та Дуб Чемпіон.
Дідо-дуб має вік 1100—1200 років, обіймище його стовбура становить 9,1 метра, а висота більше, ніж 30 метрів. Вік Дуба Чемпіона науковці оцінюють у 1300 років. Він має обіймище стовбура 9,6 метра та висоту 30 метрів. У 2010 році Дуб Чемпіон став Національним деревом України, перемігши у всеукраїнському конкурсі. За віком стужівські дуби поступаються тільки маслиновому (більше 2 000 років) та фісташковому (1 700 років) деревам, що ростуть у Нікітському ботанічному саду у Криму.
Біля Дуба Чемпіона облаштовані альтанки та видові майданчики, є інформаційні стенди, поруч – невеличка церква та джерело мінеральної води. Всі охочі можуть самотужки перевірити, скільки людей зможуть охопити стовбури тисячолітніх дубів.
Долина нарцисів
«Долина нарцисів» — унікальний ботанічний об’єкт, в якому охороняється найбільший у Середній Європі осередок нарцису вузьколистого. Він розташований в урочищі Кіреші, за 4 км на схід від міста Хуст Закарпатської області. Загалом у «Долині нарцисів» представлено 498 видів різних рослин, зокрема 15 видів квітів, які занесені до Червоної книги України, 16 видів орхідей.
По легенді, жителі Хуста набивали нарцисами подушки для татаро-монгольських завойовників, які захопили Хустський замок, видаючи це за знак покірності і поваги. І той, хто засне на нарцисах, більше не прокинеться, тому що ця квітка отруйна.
Карстовий міст
В пошуках унікальних місць радимо вам відвідати Карстовий міст в с. Мала Уголька на Тячівщині. Це залишки вапнякової скелі, яка утворилась ще в прадавні часи, коли Карпати були під водою. В часи Юрського періоду, біля 150 млн. років тому, ймовірно, і виникли ці вапнякові скелі.
Протягом мільйонів років їх поволі розмивала вода, допоки вони не набули такої химерної форми. Відвідини Карстового мосту можна також поєднати з відвідинами печери Молочний камінь. Але тоді подорож займе не 4-5 годин, а цілий день, і вам обов’язково потрібен місцевий супровідник.
Географічний центр Європи в селі Ділове
Село Ділове знаходиться в Рахівському районі. Саме в цьому місці встановлено знак географічного центру Європи, тому воно є однією з головних визначних пам’яток Закарпаття. Поруч із ним знаходиться ще одне цікаве для туристів місце – музей “колиба”, який знайомить з побутом Закарпатського народу і де пригощають відвідувачів смачними домашніми стравами. Неподалік ви можете побачити ще одну пам’ятку, яка з’явилася тут трохи пізніше, в перші дні незалежності України.
Це монументальне панно, яке інформує відвідувачів про важливість цієї ділянки дороги. На прилеглому схилі гори є знаки, що розповідають про історію України, традиції Закарпатської області. Село Ділове розташоване на узбіччі автодороги Мукачево-Рогатин, за 190 км від Ужгорода та за 140 км від Івано-Франківська. Маршрутки та рейсові автобуси курсують сюди кілька разів на день з обласного центру Закарпаття. Час у дорозі від автовокзалу Ужгорода до села Ділове становить близько 5,5 годин.