Мова йде про так звану садибу Гриневичів, що на вулиці Василіянок, 52 в обласному центрі. Кам’яниця була збудована майже 200 років тому. Це був єдиний будинок, який зберігся після сумнозвісної Мармулядової пожежі 1868 року і який демонстрував давню міську архітектуру.

У 1980-их роках помешкання Гриневичів слугувало явочною квартирою для забороненої УГКЦ. Тут також неодноразово збиралися дисиденти Левко Лук’яненко, Микола Поровський, Роман Круцик.

14 березня 2001 року в цьому будинку було відкрито один з наймолодших музеїв міста — музей української родини Гриневичів. В ньому експонувалися зібрані з ініціативи «Союзу українок» матеріали про внесок цієї родини в національне відродження, зокрема й матеріали, які стосувалися письменниці Катрі Гриневичевої (1875-1947 рр.), яка брала активну участь у демократичному жіночому русі в Галичині. Ірина Вільде називала Катрю Гриневич «неперевершеним майстром стилю в українській літературі». Музей відкрили в оселі племінниць Катрі Гриневичевої — сестер Дарії та Ірини Гриневичів, пишуть Версії.

Однак через аварійність споруди у 2011 році музей закрили, а громадська організація, яка опікувалася приміщенням в центрі міста, звернулася за допомогою до інвестора. Недовго думаючи фірма запропонувала знести старовинну садибу. На її місці було заплановано побудувати п’ятиповерхівку із елементами старовинної кам’яниці і виділити організації 150 кв м площі на першому поверсі для відновлення музею.

У 2015 р. у Франківську почалася кампанія за збереження автентичної історичної будівлі. Низка громадських організацій звернулися до тодішнього мера Віктора Анушкевичуса та до головного архітектора міста Володимира Гайдара з вимогою зберегти споруду.

Того ж року на засіданні містобудівної ради розглядалось питання забудови садиби Гриневичів. Забудовник представив проект реконструкції будинку з добудовою громадських приміщень та надбудовою житлових приміщень на вул. Богунська,1. З’ясувалось, що «Союзу українок» належало 12% площі будівлі, а решта 88% перебувала у власності підприємця Дмитра Сіреджука. Він же виступає інвестором, а його фірма «В.Д. Груп» здійснюватиме будівництво. Також стало відомо, що садиба не зареєстрована як пам’ятка архітектури.

Зрештою забудовник запропонував вбудувати музей у 8-поверхову житлову багатоповерхівку. У підсумку містобудівна рада рекомендувала витримати лінію забудови, і зменшити житлову надбудову з 8-ми до 5-ти поверхів.

У 2015 р. «В.Д. Груп» отримало містобудівні умови та обмеження (МУО) на реконструкцію будинку з добудовою громадських на надбудовою житлових приміщень на вул. Богунська,1, а у  березі 2016 року – зареєструвало декларацію про початок будівельних робіт.

Забудова здійснювалась на 3-х ділянках (0,06, 0,03 та 0,02 га), що перебувають у власності замовника будівництва. Цільове призначення першої ділянки – для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій, у решти двох – для будівництва та обслуговування житлового будинку. Згідно Генплану міста, це територія малоповерхової житлової забудови.

Містобудівна документація видавалась на будівництво 5-поверхового житлового будинку. Так він і виглядав в перших проектах:

При цьому гранично допустима висота будинку не повинна перевищувати 20 метрів. Пізніше з’ясувалося, що у березні 2018 р. департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини вніс зміни до виданих раніше МУО. Ось як виглядає проект тепер:

Відтак, поверховість новобудови на Богунській зросла до 6-ти поверхів (7-й поверх технічний), а гранично допустима висота будівлі – до 25 метрів.

Зміни до містобудівної документації дозволяють будувати не вище 7-ми поверхів, проте сьогодні не озброєним оком можна нарахувати мінімум 8 поверхів споруди.

«Тут навіть не варто згадувати рекомендації містобудівної ради про 5-ти поверховий будинок, оскільки забудовник цим знехтував. Фактично «В.Д. Груп» відхилилося від проектної документації – влаштувало квартири на технічному поверсі. За таке порушення фірмі світить штраф, і то лише після перевірки управлінням держархбудконтролю», – йдеться в матеріалі, пишуть Наші гроші.

Нагадаємо, що за даними інформаційно-аналітичної системи YouControl очолює франківське ТОВ «В.Д. Груп» Андрій Шиманський. Співзасновниками фірми є Василь Кавлак та Дмитро Сіреджук. Василь Кавлак – чоловік колишньої судді Госпсуду Івано-Франківської області Інесси Кавлак.

Дмитро Сіреджук та компанія звели на місці історичної споруди, музею видатних постатей багатоквартирний житловий будинок. Фото: Курс.

Право власності на частку «В.Д. Груп» Василь Кавлак вказував у деклараціях дружини до моменту її звільнення у червні цього року. Інший співзасновник фірми Дмитро Сіреджук є депутатом Івано-Франківської обласної ради від партії «Укроп» та вважається людиною Коломойського на Косівщині.

Читайте також:

Прикриваючись мандатом: депутат облради Дмитро Сіреджук знищує пам’ятку архітектури Івано-Франківська?