Під час Революції гідності одним із напрямків розвитку подальших подій, які розвиватимуться в Україні було створення Народних Рад. Івано-Франківськ у числі перших оголосив про створення Народної Ради.


–         Пане Володимире, розкажіть про шлях створення та розвитку Народної Ради.

Під час Революції гідності одним із напрямків розвитку подальших подій, які розвиватимуться в Україні було створення Народних Рад. Івано-Франківськ у числі перших оголосив про створення Народної Ради. Спочатку Народна Рада була на базі Івано-Франківської обласної ради, тоді при голосуванні прийняли рішення про те, що в склад Народної Ради буде входити 86 депутатів обласної ради. Але пізніше громадські активісти побачили в цьому дублювання і вирішили, що Народна Рада складатиметься з громадських активістів.

–         З початку заснування Народної Ради бажаючих вступити до організації було набагато більше ніж тепер. Як ви пояснюєте такий фактор?

Спочатку було близько 250 осіб. Звичайно, події вносять свої корективи, хтось думає, що свою справу зробив і відходить від роботи в організації. Багато людей поїхало на схід, але ядро, яке створилось під час революції воно зараз є і ми тримаємо свій курс – рухаємось вперед.

–         В часи Майдану члени Народної Ради активно ходили на усі сесії та збори і тим самим мала своєрідний вплив рішення обласної ради. Зараз все так само?

Наші представники завжди є на кожній сесії обласної та міської ради. Бачимо, що в зв’язку з останніми подіями є різні, навіть незручні питання і щоб не загострювати ситуацію стараємось не акцентувати увагу на собі.

–         За останній час зріс рівень впливу громадських організацій на призначення керівників різних органів влади. На вашу думку, так буде і далі?

Це все залежить від того, як працюватиме та чи інша організація. Мабуть влада і думала, що у нас погасне патріотичний дух і ми відійдемо від справ. Але ми працюємо з надією на те, що все збережеться.

–         Як ведуть себе політичні сили? Не намагаються налагодити з вами співпрацю і тим самим пройти на вищий рівень?

Не секрет, що до нас приходили люди з певних партій і пробували записуватися у Народну Раду. Та в процесі засідань ми розуміли, що нас хочуть схилити до якоїсь точки зору. Але ми відразу дали зрозуміти, що є аполітичною силою. Наразі ніяких пропозицій немає і ми бачимо себе тільки громадською організацією.

–         Чим тепер займається Народна Рада?

Ми стараємось бути в курсі всіх подій, що відбуваються в області. Народні Ради діють в кожному регіоні. Тепер ми формуємо громадську спілку «Народна Рада Івано-Франківської області». Завдання громадської спілки об’єднати всі Народні Ради області і тоді працювати не лише в Івано-Франківську, але по всій області.

Безпосередньо, свої корективи в нашу роботу внесли події на сході. Тож ми почали приймати участь у всіх подіях, котрі відбуваються в зоні АТО. Отже, в березні на засіданні обласної ради було прийняте рішення про створення Ради оборони області (далі РОО), куди увійшли і наші представники. РОО прийняла рішення про створення секторів, в свою чергу, кожен сектор відповідає за певний напрямок роботи. В кожному секторі є всі представники Народної Ради. Це було створено з метою допомогти нашій армії, а також відкриття благодійного розрахункового рахунку, для фінансової підтримки наших військовослужбовців. Зазначу, що на ці розрахункові рахунки надійшло близько 6 мільйонів гривень. Щоб контролювати рух коштів наші представники, як громадськість увійшли в сектор матеріально-технічного, транспортного та мобілізаційного забезпечення. Це робилось для того, щоб доносити людям правдиву інформацію.

Щоб усі розуміли, ми тут працюємо як волонтери, кожен приділяє роботі стільки часу, скільки може. Напевно була думка, що громадськість довго не витримає і відійде від цих справ, але ми вже понад 6 місяців працюємо в секторах, володіємо інформацією і стараємось її доносити до людей. Великою заслугою Народної ради є те, що нещодавно на сайті Івано-Франківської обласної ради було оприлюднено рух коштів. Хоча нас не все задовольнило, тому, що на сайті зазначено, ніби всі проплати було здійснено з обласного бюджету. Вважаю, що треба було подякувати тим людям, котрі давали ці гроші. Тим паче є інформація, що за ці кошти тільки закупляли матеріально-технічні засоби, а й здійснювали матеріальну допомогу сім’ям загиблих. Ми контролювали це через казначейство і знаємо, що на сьогодні сім’ї отримали по 100 тисяч гривень.

Наступне, що ми вважали за потрібне зробити – це можливість впливати на всі події, які відбуваються в області. Для цього нам потрібно бути у всіх комісіях, які створені при обласній раді. Тепер ми маємо право приймати участь у засіданнях обласної ради у якості запрошених і по можливості буде цікавитись питаннями, які виноситимуться на сесію.

Також ми ініціювали створення громадських рад при усіх департаментах та силових структурах. При обласній прокуратурі створена консультативна рада, там діють представники Народної Ради. Створена громадська рада при УМВС в Івано-Франківській області, при управлінні освіти та управлінні лісового господарства, туди також увійшли представники Народної Ради.

Стараємося працювати, щоб створити громадські ради при усіх департаментах. Щоб мати вплив на владу і дати їм зрозуміти, що громадськість дійсно цікавиться владою. Для цього нам потрібні люди, особливо чекаємо молодь. Це мають бути люди, які дійсно хочуть зробити щось добре.

–         Які вимоги будете ставити до цих людей?

Основне, щоб у людини було бажання. Важливий також патріотизм, людина повинна розуміти, що треба щось міняти. З нашої сторони обіцяємо всіляку допомогу, щоб їх дійсно сприйняли. Якщо людина проявить своє бачення і бажання працювати, то ми тільки за те, щоб вони заступали на посади і змінювали щось в цій державі.

–         Чи плануєте приймати участь у парламентських виборах?

Згідно законодавства громадська організація не може приймати участь у виборах. Ми думаємо працювати як громадська рада і перетворення в якусь політичну силу не плануємо. Яка б влада не була, мусить бути контроль громадськості.

–         Поділіться планами на майбутнє.

Перше – створення громадської спілки. Друге – об’єднання всіх народних рад області. Третє – провести з’їзд всіх Народних рад області і на цьому з’їзді розробити подальший розвиток організації. Для того, щоб працювати на рівні області.