З якими успіхами у Вовчинці закінчують 2018 рік, що планують зробити у наступному році та чи будуть об’єднуватися з Івано-Франківськом Версіям розповів сільський голова Михайло Назар.

Досягнення та плани

З року в рік наш бюджет збалансований і заплановані речі в плані соціально-економічного розвитку виконуються. Чи це мене задовольняє? Скажу чесно, що хотілося б і краще. Те, що ми планували зробити у цьому році – зробили, це і по освіті, і по культурі, і по спорту. В минулому році почали облаштовувати тротуарні доріжки. Навіть попри те, що зробили великий об’єм робіт, не вдалося все охопити. Відповідно будемо продовжувати і в наступному році. Працюємо над тим, що зробити школу І-ІІІ ступенів, зараз маємо І-ІІ ст. Це дуже потрібно, оскільки населення села збільшується. Самі бачите, будуть багатоповерхівки і заселяються здебільшого молоді сім’ї. Маємо сучасний, новий дитячий садочок «Ластів’ятко». Він єдиний з дошкільних закладів Івано-Франківська належить до комунальної власності села Вовчинець. Експлуатується лише два роки, і уже в цьому році до нас не потрапило 136 дітей.

Тому 2018-го року вже прийнято рішення про виділення земельної ділянки розміром понад 2 га. під проектування і будівництво дитячого садочка та школи. Думаю,що наступного року ми започаткуємо проектні роботи. При тому, що це мають бути хороші, сучасні проекти. Медицина як і освіта вступила в період реформування. І тут найгірше, що самі реформатори не знають як то все має бути. Наша первинна ланка відноситься до міста. Проте, думаю, що у лютому-березні наступного року ми переведемо на нові площі амбулаторію. Адже у місті створений центр єдиний первинної медичної допомоги. Дивлячись на перспективу, що такий центр первинної медицини, не ФАП чи амбулаторія, буде  у нас. Приміщення є, внутрішні та зовнішні роботи на стадії завершення. Також плануємо у декількох районах Вовчинців зробити кабінети для лікарів сімейної медицини. Це потрібно у Краківськиому та Європейському районах,адже там населення в рази перевищує старе село, пишуть Версії.

Хочу окремо виділити і спорт. Маємо на даний час футбольне поле з трибунами,  роздягалкою і хорошим газоном. Але зараз проводяться роботи з облаштування футбольного поля зі штучним покриттям для дитячо-юнацького та любительського футболу. Сподіваюся, що наступного року роботи будуть завершені. І вже тоді розпочнемо облаштовувати інфраструктуру футбольного поля. Хочемо підняти наш футбол вище сільського рівня. Зараз у нас тісна співпраця з ФК «Ніка». От і будемо розвиватися на базі цього футбольного клубу. Ми працюємо, і можу сказати, що 2018-й рік ми закінчуємо з багатьма досягненнями. Вдалося асфальтувати чимало вулиць. До речі минулого року ми почали переходити з асфальту на бруківку. Цей спосіб застосовується здебільшого на тих вулицях, які не сильно перевантажені автомобілями. Також на наших вулицях з’явилися дорожні знаки. У нас стовідсотково освітлене село, влітку у нас тут цілі сім’ї вечорами катаються на велосипедах. На жаль мережі каналізування ще не повністю покривають село. У нас є проблемні питання річки Рудка. Яку і річкою важко назвати – це каналізаційний колектор відкритого типу.

Будівництво та туризм

У мене грандіозні плани щодо розвитку села, головне, щоб було здоров’я. Як я вже говорив кількість населення збільшується. Ми плануємо з житловим будівництвом розвиватися в сторону Вовчинецьких гір. Уже є навіть перші кроки, ми багато територій виділили для учасників АТО і вовчинецьких, і навіть з міста та області. На межі з селом Колодіївка  буде перший такий район. Поки що єдиний нюанс – це сполучення, адже дорога на Вовчинецькі гори не така, як того хотілося б. Ми зараз завершили роботи по проектуванню тієї дороги. Далі буде перевірка проекту. І маємо в планах будівництво повноцінної дороги, яка відповідатиме усім вимогам і стандартам. Вартість дороги згідно проектно-кошторисної документації на сьогодні складає 33,5 млн.грн. Це велика сума, тож прийдеться залучати кошти і держави, і громади. Думаю, ми це зробимо, ще жоден проект за мого головування не провалювався. Крім того, спільно з містом беремо участь в одному транскордонному проекті на реалізацію відпочинкової зони. Це не буде щось масштабне, але треба дикий відпочинок,який є на Вовчинецьких горах робити цивілізованим. Плануємо облаштувати велодоріжки, спеціальні місця відпочинку, оглядові майданчики і тд. Хтось скаже, що це не актуально і у нас зараз є інші проблеми. Але я вважаю, що ми маємо не так багато часу, щоб робити почергово, нам треба робити проекти паралельно.

Івано-Франківська ОТГ: за чи проти?

Мабуть найважче жити в період реформ. А тим більше в Україні. Я не вважаю, що створення Івано-Франківської ОТГ є доречним. І на те є ряд причин. По-перше – бюджет. Об’єднана територіальна громада має свій бюджет і працює на рівних умовах з містами обласного значення. Отримує додатково в доходи свого бюджету ті кошти, які не надходять звичайному селу. Зокрема, податки на доходи фізичних осіб. Це ті речі,які забезпечують видатки на дошкільну освіту, яка фінансується з освітньої субвенції, те саме стосується і медицини. І в цьому плані місто Франківськ усе це вже має. І утворивши ОТГ нічого нового окрім територій не отримає. А території це не чистий аркуш паперу. До територій треба додати ті проблемні питання, які завжди були і майже ніколи не вирішували. Чи готовий Франківськ, при теперішньому бюджеті, коли діра становить в цьому році мінус 300 млн. грн. недоотриманих коштів поширити це на ті населені пункти? Не готовий. Щодо Вовчинця сказати точно не можу. Наш бюджет, який складає приблизно 30 млн. грн. мінімально буде помножений на два. Плюс субвенції: медична та освітня. Чи готовий Вовчинець у тому форматі поширити свою діяльність  на три сусідні населені пункти. І чи справиться з цим в плані доріг, освітлення, медицини та освіти? Тут має вирішувати громада. Але якщо ми хочемо розвивати цей населений пункт, то маємо довести, що формат міської ОТГ не підходить.

Конфлікт з ГК «Соколи»

Багато хто пише не вникаючи у суть проблеми, яка насправді виникла штучно. Згідно генерального плану територія гаражів розташована на території  села Вовчинець. У 2006 році місто перевищило свої повноваження, не маючи права приймати рішення на нашій території  передало новоствореному ГК «Соколи» територію яка не належала місту. Таке рішення і стало причиною конфлікту. Терміном на 1 рік ГК була передана земельна ділянка, яка розташована під гаражами. Після закінчення терміну договору конфлікт мав би бути вичерпаний, адже договір не був продовжений. Певний період все було спокійно. Але потім знову активізувався гаражний кооператив. І от ті війни знову продовжуються. А породило їх єдине неправильне рішення міської ради. На сьогодні це питання перебуває в судах. Можу сказати одне – гаражна стояна була і буде. Хочу наголосити, що тут ніхто не планує будувати багатоповерхівки. У місті дуже багато машин, вечері нема де пройти. Ще у 2009-2010 році починаючи роботи по генеральному плану, ми запланували на місці гаражів три корпуси багатоповерхових гаражних стоянок. Одна мала б вміщати від 3,5 тисяч машин. Це для того, щоб звільнити ті райони де є новобудови і багато транспорту. В такій гаражній стоянці буде повний сервіс: водії зможуть замінити колеса, помити машину, чи отримати технічні обслуговуванням. Це будемо робити не ми, а тільки інвестор. Ті гаражі, які там є зараз ми переселимо на іншу земельну ділянку, поки там будуть вестися роботи.

Підготувала Марія Франчук

 ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

“Великі сліпі” або як дерибанили івано-франківський завод «Родон»