Проте найбільше жителі громади пишаються не стільки успіхами, скільки очільником ОТГ. Бо навряд чи знайдеться в найближчій окрузі такий господар, як Петро Книшук. Адже він запросто може прокинутись о 2 годині ночі і проїхатись селами, щоб переконатись, чи всі ліхтарі горять. Або завітати серед робочого дня в шкільну їдальню і замовити собі обід, щоб переконатись, чи дійсно якісно годують місцевих школярів.

Об’єднана територіальна громада – це не тільки частина великої децентралізаційної реформи, це інша філософія життя. Села, селища та міста, добровільно об’єднавшись в одну громаду, самостійно забезпечують належний рівень надання послуг в різних сферах – від освіти та медицини до управління відходами, пишуть Версії.

За такими принципами вже більше року живе Матеївецька ОТГ. Під час прес-туру, організованого з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), кореспонденти Версій змогли побачити, чим сьогодні живе громада та її мешканці і як на практиці реалізовуються секторальні реформи в рамках децентралізації.

 Про громаду

Матеївецька ОТГ була створена в 2016 році. До складу ОТГ увійшло 4 сільські ради  – 12 населених пунктів: Матеївці, Перерив, Дебеславці, Ганнів, Залуччя, Липники, Пилипи, Кропивище, Тростянка, Семаківці, Замулинці та Кринички.

Площа об’єднаної територіальної громади: 78.61 км²

Населення громади: 7960 чол.

Перші вибори : 18 грудня 2016 року. Головою громади був обраний Петро Книшук.

“У свій час я 45 років пропрацював у сільському господарстві. Ситуація в нашій державі дещо змінились, і завдяки децентралізації, є можливість поміняти життя у наших селах. Саме тому я вирішив очолити Матеївецьку ОТГ”, – розповів на початку зустрічі очільник громади.

І тепер, крок за кроком, він разом зі своєю командою втілює свою програму в життя.

Які переваги надала децентралізація?

Матеївецька ОТГ працює в нових бюджетних умовах трохи більше року, проте уже демонструє чималі досягнення

“За минулий рік ми зробили стільки роботи на території нашої громади, скільки не було зроблено за всі роки незалежності нашої країни”, – зізнається Петро Книшук.

Лише за перший рік вдалося реалізувати понад 40 інфраструктурних проектів.

“Децентралізація дає можливість відчути себе господарем. Дає можливість оцінити ситуацію і вільно почуватись на своїй землі і робити все для того, щоб наші села були найкращими, – переконаний Петро Книшук. – На початку ще й держава допомагає – виділяє кошти, щоб поміняти базу наших соціально-культурних об’єктів. І цим не можна не скористатись”.

Звичайно, без проблем не обходиться.

“Разом з тим, на сьогоднішній день не все так, як би хотілося. В нашій громаді, наприклад, не вистачає освітянської субвенції – адже зарплату освітянам потрібно підняти на 25%, а коштів нам виділили на 15-16%. Нам невідомо до кінця, що буде із медициною. Іде реформа, але ми ще самі не розуміємо чітко, що з цього буде і як воно буде виглядати, – продовжує голова Матеївецької громади. – Втім, хочу зауважити, що децентралізація – це рух вперед. І ті, хто зробив це на самому початку, пішли далеко вперед. Ті, які почали жити в нових умовах через рік, відстали на рік. Ті, які через два – відстали на два, а ті, що починають робити це сьогодні, пастимуть задніх. І хто не робитиме цього – відстане назавжди».

Відчули різницю

Жодне село Матеївецької громади не залишилось обділеним ні увагою, ні фінансами. Пріоритети визначали самі ж жителі – у кожному з 12 сіл кошти і сили спрямовували на ті об’єкти, які вважали “найпроблемнішими”.

Найбільше коштів виділили на розвиток населених пунктів, віддалених від центру громади – так звані “запрутські” села, адже за останні кілька “сюди нічого не доходило”.

“Найбільшим нашим здобутком є добудова Залучанського НВК, щоб 30 дітей змогли відвідувати дитячий садок. Чимало коштів було витрачено і на ремонт доріг, нам вдалося зробити близько 6-ти кілометрів доріг з твердим покриттям. В Дебеславцях добудовуємо школу, бо учні початкових класів навчались в аварійному приміщенні. Фактично методом “народної будови” вимурували два поверхи”, – розповідає очільник громади.

Також вдалось відремонтувати ФАПи, адмінбудинки, будинки культури. Зараз йде активне будівництво нової сільської ради, де працюватиме апарат громади та функціонуватиме новий ЦНАП. Він буде створений в рамках проекту “ULEAD з Європою”.

“Наше досягнення в тому, що ми змогли створити школу мистецтв”, – продовжує Петро Книшук.

Також в Матеївцях є свій духовий оркестр “Водограй”, який наприкінці травня здобув звання народного аматорського. Заняття школи мистецтв та репетиції духового оркестру відбуваються капітально відремонтованому будинку культури.

Хочеш мати найкраще – зроби сам

Коли громада має мету – сама долучається до реалізації проекту. В Матеївецькій ОТГ активно застосовуються так звані методи “народної будови”. Саме завдяки ініціативі громади і вдалося менше ніж за два роки звести новий корпус Дебеславцівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів. До того школярі навчались в аварійних приміщеннях.

“Це великий проект і він тягне в громаді чи не левову частку коштів, – розповідає директор школи Мирослав Миколайчук. – За півтора року нам вдалося методом “народної будови” вибудувати корпус школи. Працювали батьки, кошти на матеріали виділялись виключно з місцевого бюджету”.

Відкрити новий корпус планують до початку нового навчального року.

Вдалось також відремонтувати підвальне приміщенні і облаштувати там їдальню. Поруч з новим корпусом і нова котельня.

Та найбільше школярів тішить новий спортивний майданчик зі штучним покриттям.

У вересні 2017 року відкрили також новий корпус Залучанського НВК. Водночас оновили фасад старого корпусу, встановили нове перекриття, поміняли вікна та двері.

“Я вважаю, що це була хороша ідея, щоб школа і садочок були в одному приміщенні. Жоден працівник не був звільнений, всі, що працювали раніше – залишились працювати”, – розповідає в.о. директора Залучанського НВК Христина Костенко.

Це дозволило відкрити ще одну групу в садочку, таким чином зараз у закладі навчається 87 дітей – 35 учнів – в школі, 52 дітей відвідують дитячий садок.

У найближчих планах – встановлення дитячого майданчика, внутрішній ремонт у старому корпусі та облаштування території”.

“Взагалі, за рік дуже багато встигли зробити, – відмічає Михайло Чобанюк, староста сіл Дебеславці, Залуччя, Ганнів та Липники. – За кошти інфраструктурної субвенції, а на наш старостинський округ в минулому році виділили 850 тисяч гривень, вдалося відремонтували дорогу, відкрити НВК, облагородити могилу борцям за незалежність України – поставили огорожу та плитку. Плануємо зробити ремонт бічних вулиць. Планів багато, але все впирається в кошти”.

Той же метод “народної будови” використали і при будівництві роздягальні для спортсменів у селі Семаківці.

“Ми працювали власними силами. На народній будові працювало 47 чоловік. Матеріали нам надавала ОТГ, – розповідає Іван Назарійчук, староста сіл Семаківці, Замулинці та Кринички. – Також ми розпочали будівництво футбольного майданчика зі штучним покриттям. Ремонтуємо дороги, облагородили пам’ятник. Допомагають і місцеві спонсори – труби для огорожі нам надали, 50 тисяч на новий дитячий майданчик виділили. Хочемо ще клуб відремонтувати у Семаківцях і ФАП у Замулинцях, бо він в досить поганому стані.

В 2017 році створили власне комунальне підприємство “Господарник”. Вже закупили сміттєвоз і планують не користуватись послугами посередників, а самі вивозити відходи. Також працівники підприємства обрізають дерева, чиститимуть сніг і надаватимуть ще з десяток послуг.

А вже незабаром у Матеївцях буде нова церква. Її також будують зусиллями громади та благодійників, а розпис у храмі зробили місцеві художники.

В цьому році виділили по 25 тисяч гривень на церкви у селах Матеївці та Дебеславці.

Новий бюджет – нові потреби

Бюджет Матеївецької ОТГ на 2018 рік складає 36,2 мільйони гривень. З них майже 9 мільйонів – власні надходження.

Бюджетоутворюючими підприємствами в громаді є потужні фермерські господарства “Прометей” та “Прут-генетик”, ТОВ «Західнафтосервіс” (виробництво паливно-мастильних матеріалів), філія «Коломийської ДЕД». Також на території ОТГ функціонують асфальтні заводи, ковбасний цех, пекарня.

За минулий рік в ОТГ зареєструвалось кілька десятків ФОП-ів, деяких вдалось переконати перереєструвати свій бізнес в громаді.

“Не хотіли ні реєструватись, ні перереєстровуватись. Люди не вірили, що з цього толк буде. Але ми почали робити збори по селах. Люди говорили, який проект вони б хотіли. Одні – аби світло горіло до 3 ночі, інші – дорогу зробити. І тоді ми почали задавати питання про те, скільки податків вони заплатили в село? Вони тоді задумались, порахували, що до прикладу 10 зареєстрованих підприємців заплатять у рік більше 70 тисяч податків. І за ці гроші вже можна щось робити”, – розповідає Любомир Веселовський, заступника голови ОТГ.

Матеївецька ОТГ – лідер серед прикарпатських ОТГ щодо надходжень плати за землю. За перших чотири місяці план уже перевиконаний на 30%.

“Станом на сьогодні в бюджет розвитку громади складає понад 350 тисяч гривень Якщо говорити за минулий рік, то понад 50 об’єктів різного рівня складності громада завершила. Ми вже бачимо наочний приклад наближення послуг до людей”, – відмічає виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.

Новий бюджет дозволить ставити і нові цілі.

“Як максимум це може бути побудова нових споруд соціальної сфери, яких не було на території сіл та селищ, що увійшли до складу громади”, – додає Юрій Стефанчук.

Та чи не найважливішим таки об’єктом може стати спорудження нового моста через річку Прут

“Однією з основних проблем для налагодження ефективної системи внутрішніх комунікацій в громаді є відсутність мосту, який забезпечив би швидке сполучення між адміністративним центром громади і селами за Прутом. Найближчий міст, що поєднує дві частини території, знаходиться у сусідньому с. Корнич, що суттєво збільшує протяжність та, як наслідок, довжину маршруту. Це, в свою чергу, становить вагому проблему як в побутовій, так і у економічній площинах і громади щодо розвитку”, – йдеться у Стратегії розвитку Матеївецької об’єднано територіальної громади на 2018-2022 роки, яка була розроблена в рамках програми “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)”.

Будівництво моста через річку Прут у селі Замулинці планують розпочати вже в цьому році.

Також вже готовий проект на будівництво чотирьох нових модульних спортивних залів.

“Ці зали будуть у всіх школах І-ІІ і І-ІІІ ступенів”, – уточнює Петро Книшук.

В Матеївцях поряд з дитячим садочком вже незабаром буде новий басейн. У всіх навчальних закладах планують налагодити якісне надання послуг з харчування школярів та дошкільнят.

“У нас обіди коштують 8-9 гривень”, – відмічає голова громади.

Також в ОТГ створять свою пожежну частину. Автомобіль погодились подарувати польські колеги, зараз працюють над оформленням усіх документів.

Актуальною залишається проблема доступу до інтернету. Вже є попередні домовленості з коломийською ТРК НТК про проведення високошвидкісного інтернету до запрутських сіл. У закладах медицини, які знаходяться на території ОТГ, інтернет буде безкоштовним. Місцеві амбулаторії вже активно готуються до підписання декларацій з пацієнтами та впровадження нових стандартів медичної реформи.

“Ми будемо працювати над розширенням сільськогосподарського виробництва та запроваджувати нові типи. Буде успішне виробництво – буде розвиватися і громада”, – підсумував Петро Книшук.