1950-й рік. Для заготівлі лісу в Станіславі створюють військовий лісокомбінат. Територію між теперішніми вулицями М.Підгірянки та Відкритої віддають під цю організацію. Оскільки для перевезення лісу тоді використовували гужовий транспорт на цій території будують конюшні.

В 60-х роках до конюшень добудовують адмінбудівлю для керівництва лісгоспу, а конюшні переобладнують під гаражі для вантажівок. Згодом зводяться бокси для обслуговування лісовозів, естакади, а гаражі переобладнують під гуртожиток для працівників лісгоспу. Після перенесення організації (70-ті роки) в інше місце, гуртожиток передають в житловий фонд і люди отримують там квартири. Радість сумнівна, бо квартири не обладнані каналізацією, як власне і два прилеглі двоповерхові будинки по периметру двору. Для вирішення цієї проблеми посеред двору зводяться туалети.

1985 рік. З’являються плани по забудові цієї території, але далі намірів справа не йде.

Тут варто звернути увагу на те, що мешканці означених будинків не могли приватизувати свої помешкання, бо їм відмовляли з огляду на те, що будинки, в яких вони мешкають все одно знесуть. Але згодом люди таки домоглися приватизації.

А от після цього і починається, власне, наша історія. На початку 2006 року, тодішній міський голова Зіновій Шкутяк підписує розпорядження Івано-Франківської міської ради (ХХХІІІ сесія четвертого демократичного скликання), в якому йдеться про те, щоб надати земельну ділянку між вул. М. Підгірянки – Відкритої  ТзОВ «Ремкомбудінвест» для «будівництва багатоквартирного житлового будинку за рахунок земель запасу міської ради, при умові знесення існуючих будинків  №№ 25 та 25-а на вулиці Марійки Підгірянки та № 25 на вулиці Відкритій з відселенням їх мешканців».

doc1_100815 doc2_100815

Але «Ремкомбудінвест» не надто поспішає з будівництвом. Вочевидь з огляду на те, що мешканцям будинків, які планують знести, потрібно надати квартири. Натомість вони заключають договір суборенди з  будівельною компанією ПП “Санліт-Захід”. І в цьому договорі вже мова йде лише про будівництво, а про знесення і відселення навіть не згадується.

ПП “Санліт-Захід”, в свою чергу, в 2008 році подає заявку на будівництво. Міськвиконком не дає дозволу, бо мешканці не відселені. А далі працює відкатана схема. ПП “Санліт-Захід” подає в суд про бездіяльність міськвиконкому. Представники міськвиконкому не з’являються на засідання суду, а потім від міськвиконкому з’являється заява, що вони повністю згодні з позивачем. Нинішній міський голова Віктор Анушкевичус підписує дозвіл на будівництво, мотивуючи свої дії рішенням суду. І про надання квартир мешканцям прилеглих будинків вже не йдеться.

2013 рік. Представники ПП “Санліт-Захід” з’являються на подвір’ї будинків №№ 25 та 25-а вулиці М. Підгірянки та № 25 вулиці Відкритої та заявляють, що вони починають будівництво посеред двору, зі знесенням туалетів, гаражів і т.д. Мешканці не проти, адже вони очікують обіцяні квартири, бо не в курсі про оборудку, котру провернула влада спільно з забудовником.

30 квітня 2015 року. Представники ПП “Санліт-Захід” приїзджають у супроводі 20-ти представників охоронної фірми встановлювати паркан, який, за їхнім задумом, проходить в метрі від вікон мешканців згаданих будинків. Фактично серед двору має зрости багатоповерхівка (див. схему – прилеглі будинки позначені жовтим, запланована багатоповерхівка червоним). Ось тут мешканці й довідалися, що ніхто ніяких квартир їм не надасть, а просто, зрівнявши з землею їхні туалети, їм «подарують» серед двору багатоповерховий будинок. Мешканці, відповідно чинять опір. Забудовник викликає ще й міліцію, прибуває депутатська комісія на чолі з першим заступником міського голови Зіновієм Фітелем. Але оскільки на руках у мешканців є рішення комісії міськвиконкому не починати встановлювати огорожу без погодження з мешканцями, намірам забудовника вдається перешкодити.

doc3_10-815

Протистояння, котре почалося років шість тому, триває й донині. Відбулося три судових слухання. Останнє 7 серпня 2015 року. Будівельна компанія ПП “Санліт-Захід” подала в суд на мешканців трьох будинків на вулицях Марійки Підгірянки та Відкрита, які не дозволили їй загородити територію і розпочати зведення багатоповерхівки. Підприємство вимагає відшкодування збитків на усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.

Втім, є рішення виконкому міської ради за підписом заступника міського голови Руслана Гайди де чітко написано, що комісія з питань безпеки дорожнього руху та влаштування транспортної інфраструктури 14 травня 2015 року прийняла рішення скасувати раніше наданий ПП “Санліт-Захід” ордер на встановлення тимчасової огорожі. Справа в тому, що ордер підприємство отримало надавши комісії недостовірну інформацію, що у них, мовляв, є погодження з мешканцями прилеглих будинків. Тобто, сама суть позову втрачена. Тим не менше наступне судове засідання призначене на 4 вересня 2015 року.

doc4_100815

Зрештою, протистояння не обмежується судами. Були й погрози, й спроба відкрити кримінальні справи проти найбільш активних представників громади і навіть підпал господарських будівель, внаслідок чого вони майже розвалилися.

doc12_100815


Мешканці ж, окрім судів, обирають і такий метод, як встановлення і освячення каплички зі скульптурою Божої Матері на території де забудовник планує звести будинок. Однак, це навряд чи втримає забудовника. За свідченням мешканців, вже приходили працівники ПП “Санліт-Захід”, які вирішували, як вони будуть демонтувати капличку. Де в божество зведений Золотий Телець, там немає місця Богородиці. Воістину.

doc7_100815
Насправді ж, дана ситуація є наслідком того будівельного хаосу, який почався на початку 2000-х. Віктор Анушкевичус не лише не припинив цього свавілля, але й, складається таке враження, його очолив. Як наслідок маємо багато скандальних забудов, забудовані подвір’я, перевищення поверховості, переступання будов за межі відведених ділянок і т.д. Оскільки жодним чином за всі ці роки ніхто з забудовників покараний не був, то, відповідно, вони вважають, що їм все позволено.

Але не все так просто, як здавалося ПП “Санліт-Захід”. Прокуратурою Івано-Франківська розпочато досудове розслідування за ознаками злочину передбаченого ч.2 ст. 367 КК України за фактом неналежного виконання службовими особами виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради своїх службових обов’язків, які, не встановивши, що на земельній ділянці по вулиці М.Підгірянки знаходяться гаражі та господарські будівлі, надали позитивні висновки щодо можливості надання ТзОВ «Ремкомбудінвест» земельної ділянки для будівництва багатоквартирного будинку.

doc6_100815

Також прокуратура почала досудове розслідування щодо судді Господарського суду, котрий виніс з корисливих мотивів завідомо неправомірне рішення з приводу зобов’язання укладання договору про оренду земельної ділянки.doc5_100815

Історія продовжується і чим все закінчиться наразі невідомо.

Але, якщо залишити поза рамками юридичні тонкощі, можна говорити про одне – забудовників в Івано-Франківську хвилює лише зведення будинків. Але зовсім не хвилює простір для життя мешканців. В нашому випадку не передбачено простору для життя як потенційних мешканців забудови, так і для мешканців прилеглих будинків.

“Версії” залишаються відкритими для дискусії і якщо в ПП “Санліт-Захід” є своє бачення ситуації, ми готові його озвучити.

doc8_100815 doc9_100815 doc10_100815 doc11_100815