Тут викорінили корупцію, “очистили” медичну та освітню сфери, зберегли лікарню, відкрили новий садочок, ремонтують дороги, школи, ФАПи, будинки культури та бібліотеки. Це команда, в якій живуть за принципом “Один за всіх, і всі – за одного”: тут готові підтримати і навчити, головне, щоб було бажання працювати на благо громади.

У травні з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України відбувся прес-тур у Заболотівську ОТГ. Представники мас-медіа змогли побачити, як на практиці реалізовуються секторальні реформи в рамках децентралізації, пишуть Версії.

Про громаду

Заболотівська ОТГ – поки єдина громада у Снятинському районі.

До складу ОТГ увійшли 12 населених пунктів: селище Заболотів, села Ганьківці, Вишнівка, Іллінці, Олешків, Любківці, Рудники, Троїця, Тростянець, Шевченкове, Зібранівка, Рожневі Поля.

Площа об’єднаної територіальної громади: 149.82 км 2

Чисельність населення громади– 14906 мешканців.

Заболотівська ОТГ була створена в 2017 році. В жовтні цього ж року пройшли перші вибори. Головою громади був обраний 57-річний Іван Танюк, селищний голова Заболотова.

“До мене звернулися люди і попросили відновити район у тому складі, який він був. Вони були виселені, пройшли табори і Сибір, бо жили з Україною в серці. Як я міг відмовити?”, – згадує Іван Танюк, який і став ініціатором створення Заболотівської ОТГ.

Боротьба за крісло очільника громади була запекла. Головним конкурентом чинного селищного голови став дитячий лікар, екс-очільник Снятинської РДА, депутат Івано-Франківської облради Роман Білик.

“Я переміг свого опонента з мінімальною перевагою всього у кілька голосів”, – розповідає Іван Танюк

До слова, Заболотів понад два десятиріччя був районним центром, 1962 році став частиною Снятинського району.

Без піару, але з великими досягненнями

За півтора року, відколи громада живе в умовах об’єднання, тут вдалося зробити чимало.

“Спочатку було важко, бо довелось майже з нуля створювати всі структури. Але в нас є грамотні кадри, з якими можна працювати.”, – відмічає Іван Танюк.

Скаржиться, що нема співпраці з районною радою.

“РДА нам досі пхає палиці в колеса, бо в районі не хотіли об’єднання. Але нас вже не зупинити, ми рухаємось у правильному напрямку”, – додає голова громади.

 

Бюджет громади склав понад 80 мільйонів гривень. В 2018 році Заболотівська ОТГ отримала майже 4 мільйони інфраструктурної субвенції, в 2019 – 3,5 мільйони. Ці кошти були спрямовані в основному на ремонти існуючої інфраструктури.

Зокрема, у адмінцентрі був проведений капітальний ремонт приміщення селищної ради та будівлі Заболотівського ДНЗ «Берізка», придбана комп’ютерна техніка та програмне забезпечення для районної лікарні, помпи для Заболотівського ККП для подавання води та відведення стоків.

Не залишились поза увагою і інші населені пункти громади. Торік вдалося реалізувати 8 інфраструктурних проектів: субвенцію витрачали на ремонт будинків культури, шкіл, встановлення вуличного освітлення, придбання комунальної техніки. До прикладу, села Ганьківці і Тростянець можуть похвалитися доброякісно відремонтованими будинками культури, Рудниківський ліцей – сучасним спортивним залом, а Троїця – ремонтом сільського клубу тощо. У всіх населених пунктах громади облаштовано вуличне освітлення, а у всі навчальні заклади громади закуплено  дидактичні матеріали та комп’ютерну техніку, парти для учнів 1-х класів, які навчаються за програмою НУШ.

Не тільки плани – а реальні справи

В 2019 році не мають наміру зупинятись, бо роботи і планів ще багато. За неповні п’ять місяців у Заболотівській ОТГ вже встигли розпочати капітальні ремонти адмінбудівлі та спорткомплексу  села Ганьківці, будинків культури Заболотова, Тростянця, Олешкова та Рудників, сільських клубів в Іллінцях та Шевченковому, бібліотеки Заболотова та Троїцького ліцею.

Робота тут кипить всюди. Поки Іван Танюк супроводжує представників масс-медіа до лікарні, встигає показати вже майже готове після капітального ремонту приміщення майбутнього ЦНАПу.

“Будемо надавати всі послуги. І навіть паспорти”, – ділиться планами очільник громади.

Дорогою до дитсадка в Рудниках показує, як триває будівництво сучасної амбулаторії сімейної медицини.

І таких об’єктів – великих і малих – у громаді чимало. От у Троїці вже встигли завершити будівництво спортивного майданчика зі штучним покриттям, і тепер дорослі та діти можуть ганяти м’яча та тренуватися, хто більше заб’є пенальті.

Все навколо змінюється на очах.

“Наші люди навіть почали більше посміхатися, громада ожила”, – розповідають місцеві мешканці, які дуже задоволені, що наважились на об’єднання.

Земля – інвесторам та атовцям

У громаді закінчують облік земель поза межами населених пунктів.

“Ми все на завершальному етапі. Вносимо їх в реєстр, робимо акти і шукаємо інвесторів. Це дуже добре, що ми отримали ці землі. Бо в кожному селі в нас є учасники АТО – де 18, де 22. І тепер ми маємо можливість виділити їм земельні ділянки, як цього вимагає закон”, – відмічає голова громади.

Наразі шукають фермерів-інвесторів, які б взяли ці території в обробіток. Це стане ще одним джерелом доходу громади.

Загалом, минулого року власні надходження Заболотівської ОТГ склали близько 17 мільйонів гривень. В громаді функціонують 10 основних бюджетоутворювальних підприємств. Прикметно, що тут провадять діяльність 9 фермерських господарств.

Дороги – наш біль і найбільша проблема

Найболючішим для громади залишається питання стану доріг, їхнього утримання і ремонту, оскільки вирішення цього завдання впирається у непосильні для громади кошти.

“Дороги – це наше найперше болюче питання. В наш жахливий стан дороги Ганьківці – Заболотів. В минулому році жодної копійки не було виділено на її ремонт. Те ж саме з дорогами Озеряни – Кути та трасою через Тростянець”, – відмічає голова Заболотівської ОТГ.

Втім, навіть у цій царині громада помалу рухається вперед. Зокрема, торік вдалось провести капітальний ремонт дорожнього покриття вулиці Шевченка – в Рудниках та Головної – у Троїці.

“Ремонт робили за державні кошти, які залучив на регіон наш народний депутат Юрій Соловей. 1,5 мільйони витратили у Рудниках, і ще стільки ж – у Троїці”, – каже Іван Танюк.

За кошти обласного бюджету відремонтували частину центральної дороги у Заболотові – близько 4 кілометрів.

Торік громада придбала грейдер за 2,4 мільйона гривень, тож тепер деякі дороги обслуговує місцеве комунальне підприємство. Минулого року за власні кошти, а це близько 600 тисяч гривень, у громаді провели ремонт місцевих доріг, копання окопів та грейдерування у Троїці, Ганьківцях, Рудниках, Рожневих Полях, Олешкові та Тростянці.

“Цього року нам область обіцяла 4 мільйони гривень. Ми вирішили виділити на ремонт доріг у селах Зібранівка, Рожневі Поля та Ганьківці. Але все одно коштів не вистачає катастрофічно, бо доріг у нас багато”, – відмічає голова.

 

Звільнити персонал, щоб зберегти заклад

Заболотівська ОТГ прийняла на баланс районну лікарню та утворила некомерційне комунальне підприємство. Проте, щоб заклад міг нормально функціонувати, довелось вдатися до кардинальних змін – звільнити майже третину персоналу.

“За два дні ми з головним лікарем скоротили 105 медиків із 330. Це були ті, які працювали за кордоном, а рахувалися тут. Зате в нас немає боргів по зарплаті”, – розповідає голова громади Іван Танюк.

Схоже “очищення провели і в місцевій музичній школі.

“Нам навчання одного учня обходилось в 17 тисяч гривень. Як так можна нормально функціонувати?”, – обурюється очільник ОТГ.

Не всім такі рішення сподобались, але це дозволило зекономити суттєві кошти. Зокрема, у лікарні – біля трьох мільйонів гривень, де ці гроші пішли на утримання закладу. Тут вдалося обновити матеріальну базу лікарні – придбали всю необхідну комп’ютерну техніку, новий електрокардіограф, аналізатор крові в лабораторію та все необхідне, згідно з табелем оснащення.

“Загалом, після об’єднання стало набагато краще всім – і персоналу, і пацієнтам”, – розповідає керівник некомерційного комунального підприємства Ігор Палійчук.

Головний лікар повідомив, що вже незабаром введуть в експлуатацію сучасну амбулаторію в Рудниках, яку зводять за програмою Мінрегіону у рамках реформи сільської медицини.

“Нам вже передали новий автомобіль для неї”, – показує новеньку автівку Ігор Палійчук.

Проте потреб є ще чимало, враховуючи, що Заболотівська лікарня обслуговує біля 15 тисяч пацієнтів, які проживають у громаді, та ще майже стільки ж з населених пунктів, які не увійшли в ОТГ, але межують з громадою. Загалом, у медзаклад звертаються за лікуванням жителі усього Снятинського району.

“Ми як обслуговували 30 тисяч до об’єднання, так і лишилося, бо багато людей уклали договори з нашими лікарями. До прикладу села Тулуків та Хлібичин, які навіть не мають межі із Заболотовим. І якщо люди уклали договори з нашими лікарями, то ми не беремо гроші за обслуговування. А з ті, хто не підписав декларацію, платять символічно по 100 гривень благодійного внеску”, – відмічає головний лікар.

В лікарні, де функціонує шість відділень на 75 ліжкомісць, а також денний стаціонар на 20 ліжок, мріють про новий рентгенапарат, аналізатори та фіброгастроскоп.

“Але загалом, всім необхідним для роботи ми забезпечені», – каже Ігор Палійчук.

В громаді задоволені, що їм вдалося зберегти установу для надання послуг вторинної ланки медицини.

Європейські стандарти на “первинці”

Також в Заболотівській ОТГ функціонує дві амбулаторії та 10 ФАПів.

З 1 січня 2019 року заклад працює з Національною службою здоров’я України. Змінами сімейні лікарі задоволені, відмічають, що працювати стало набагато простіше, а зарплати відчутно зросли.

“В середньому лікарі первинки тепер отримують зарплату не менше 15 тисяч гривень”, – відмічає Ігор Палійчук.

До прикладу, лікар загальної практики сімейної медицини Ярослава Калинчук набрала 1620 пацієнтів.

“Ми надаємо всі послуги – обстеження, консультації, профілактичні щеплення. Звичайно є й більше навантаження, постійно є прийоми, більше стало людей. Бо раніше у мене була тільки міська дільниця. А тепер люди приїздять і з сіл. І це є ознакою доступності медицини для сільського населення”, – відмічає медик.

В коридорі черг немає, всі приходять на призначений час. Є можливість записатися на прийом онлайн, але поки що мешканці громади частіше обирають традиційний спосіб.

“Пацієнти мають мій телефон, телефонують, щоб проконсультуватися або записатися на прийом. Хоча старші люди за звичкою приходять в реєстратуру і особисто записуються, – каже Ярослава Калинчук.

Медик вірить, що вже через кілька років українська медицина вийде на європейський рівень.

“Звичайно, хотілося б більше, бо ми хочемо йти вперед, і щоб наша медицина працювала за європейськими стандартами, до яких ми прагнемо. В 2005 я була на стажуванні в Польщі, коли вони тільки створювали каси хворих. І я тоді побачила, що вони також проходили складний етап. Але головне, що ми йдемо правильним шляхом, адже для нас в пріоритеті – покращення обслуговування наших пацієнтів. Для цього потрібні кошти, праця і знання. І я вірю, що все це у нас буде”, – каже Ярослава Калинчук.

Менше слів – більше справ

Заболотівська громада – самодостатня, з великими перспективами. Поки вона тільки на початку свого шляху, але якщо зміни відбуватимуться з такою ж інтенсивністю, то вже за кілька років вона вийде на європейський рівень і зможе носити статус “зразкової”.

У громаді не зупиняються перед труднощами. До прикладу, 1 березня 2018 року вдалося відновити Заболотівську пожежну частину, яка була ліквідована. Поки що службові автівки в оренді, але, принаймні, громада має своїх рятувальників, які готові в будь-який момент прийти на допомогу. Чотири пожежні дружини працюють позмінно.

“В середньому ми приїжджаємо на виклик до 10 хвилин. Минулого року у нас було 15 пожеж, а цього року вже було 38”, – розповідає водій-пожежник Микола Савчук.

Місцеве комунальне підприємство, яке недавно святкувало ювілей, обслуговує не тільки громаду, але й інші навколишні села. КП не тільки займається благоустроєм всіх населених пунктів громади, а й здійснює водозабезпечення Заболотова. Це дозволяє робити доволі потужний автопарк підприємства.

“До прикладу наш новий грейдер надає всі можливі послуги – від планування під будівництво до грейдерування доріг. Так ми заробляємо на себе”, – розповідає заступник голови Заболотівської ОТГ Павло Книш.

Планують тут і налагодити вивіз сміття, бо не всі задоволенні послугами, які надає коломийська фірма. Для цього хочуть закупити сміттєві контейнери.

При ліцеї у Рудниках відкрили дитячий садок, який сьогодні відвідує 46 дітей.

“Це напевно вперше в історії, коли ні держава, ні область нам не виділила ні копійки. Відкривали садочок ми своїми силами, дуже допомагали спонсори, зокрема місцевий фермер Богдан Тимофійчук”, – розповідає голова Іван Танюк.

Школу також забезпечили всім необхідним.

“Провели кабельний інтернет, відремонтували спортзал. В нас є новий мультимедійний центр, дві плазми,12 комп’ютерів, принтери. Все придбали за кошти ОТГ”, – відмічає директор Рудниківського ліцею Василь Федорук.

Плани і перспективи

Готові у Заболотові і до міжнародної співпраці, також підготували туристичний та екологічний проекти на обласний конкурс.

“Хочемо у Рудниках облаштувати відпочинкову зону. У нас є величний старий дуб, неподалік нього проводиться фестиваль “Сила коней”. Хочемо це все облагородити”, – розповідає Ігор Печенюк, очільник відділу фінансів та планування Заболотівської ОТГ.

Є в громаді і культурні та архітектурні пам’ятки, тож тут розробляють цікавий туристичний маршрут.

Громада розвивається у правильному напрямі. Вже цьогоріч заплановане зростання бюджету на 20 %.

“Заболотівська ОТГ запланувала на 2019 рік бюджет у розмірі понад 20 мільйонів гривень, не враховуючи міжбюджетні трансферти. Близько 11 млн. грн. – це податок на доходи фізичних осіб, що є бюджетоформувальним у цій громаді. Виконання бюджету за 5 місяців свідчить про злагоджену роботу управлінців, бізнесу та громадськості, оскільки вже понад 40% коштів надійшло до бюджету ОТГ”, – відмічає Андрій Деркач, регіональний консультант з юридичних питань проекту «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID.

Попереду ще багато планів, і в Заболотівській ОТГ крок за кроком їх втілюють в реальність.