Заступник Міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк під час свого візиту на Гуцульщину розповів Версіям про специфіку впровадження реформи медичної галузі на місцях.
Щодо гірської медицини
В гірських населених пунктах є своя специфіка. Вона полягає в тому, що вартість медичної послуги тут буде істотно вищою. Тому, що зусилля, щоб надати ту саму медичну послугу з боку лікарів є набагато вищими.
Електронізація охорони здоров’я відбуватиметься у чотири основні етапи створення та запровадження електронної системи охорони здоров’я в Україні у 2017-2018 роках:
Перший етап – створення MVP для підтримки реформи фінансування первинної ланки системи охорони здоров’я.
Другий етап – запровадження додаткових електронних інструментів для забезпечення процесу відшкодування вартості лікарських засобів (реімбурсації) та направлення пацієнта на діагностику.
Третій етап – розвиток E-Health шляхом створення нових інструментів для підтримки інших напрямків реформування системи охорони здоров’я.
Четвертий етап – розширення функціоналу, запровадження додаткових сервісів, які міститимуть медичну інформацію про пацієнта.
Ми почали проект по електронізації охорони здоров’я. Ми взялися робити ці центральні бази-реєстри, щоб у нас всі пацієнти були і там було написано, якого сімейного лікаря вони відвідують. І ми тоді будемо знати куди підуть кошти, до якого лікаря, в якому закладі працює цей лікар. Це буде перший функціонал, який ми зараз робимо. Щоб ми розуміли, які пацієнти, з якими сімейними лікарями, і в яких закладах працюють. Цього нам буде достатньо, щоб зробити великий прорив у фінансуванні первинної допомоги. Бо у нас в первинній допомозі гроші підуть туди, де є реальні пацієнти у реального лікаря, у відповідності до кількості цих пацієнтів.
Щодо недоліків діючої медичної сфери
На жаль, проблема полягає в тому, що медична система в Україні, вона, напевно, знаходиться на першому місці по нереформованості. Після того, як Радянського Союзу не стало, в медицині майже нічого не робилося. Бо всі боялися якось цю галузь рухати. Тому, досі у нас в медицині діють радянські правила. Вони несправедливі. Що це означає? Одна з найбільших несправедливостей – це зрійняйлівка в заробітних платах лікарів. Якщо лікар в горах працює і обслуговує, скажімо, три тисячі пацієнтів і ганяє по горах, так, що одного пацієнта він може за півдня обслужити з такими відстанями і з такими умовами, а другий лікар працює на рівнині, в райцентрі і обслуговує не три тисячі пацієнтів, а одну. І в них зарплати однакові, але дуже низькі. Вони дуже низькі через те, що їх визначають з центру по тарифній сітці, по старим правилам. Лікар на сьогоднішній день у нас бюджетник. Ми вважаємо, що ця система не є справедливою. Нам потрібно зробити так, щоб гроші по системі платили по справедливому принципу. Тобто, у лікаря була можливість отримувати кошти відповідно до проробленої роботи і її складності та якості. Тобто, якщо у лікаря є пацієнти, він гарантовано матиме хороший дохід.
Як гроші слідують за пацієнтом
Якщо пацієнт хоче отримувати послуги він повинен її отримувати якісно. Він повинен мати до неї доступ. Наприклад, щоб ви знали, що якщо потрібно народити дитину, ви чітко знаєте куди поїхати і що там вам буде більш-менш якісна допомога. Нормальний лікар прийме пологи і дитинка народиться здоровою. Якщо, не дай Бог, інфаркт чи інсульт, ви повинні бути впевнені, що вас за годину доправлять до лікарні і що там нададуть якісну допомогу. Нам потрібно привести країну до такого стандарту послуг. І тільки таку послугу оплачувати. Бо сьогодні ми з вами платимо гроші на медицину з податків. Але вони витрачаються незалежно від того, чи є послуга в лікарні, чи нема. Стоїть лікарня пуста і є, скажімо, Косівська ЦРЛ, яка переповнена пацієнтами. Але така сама пуста лікарня отримує такий самий бюджет, як і переповнений медзаклад. І це несправедливо. Тому ми робимо в медицині одну просту річ: ми робимо, щоб гроші були там, де є послуги. І грошей не було там, де нема послуг. Оце і вся реформа. Тобто, якщо у лікаря є пацієнти в нього гарантовано буде хороший дохід.
Фінансування: кількість та якість
Ми розраховуємо вартість послуг, і оплачуємо напряму медичному закладу, амбулаторії, лікарні, де вони надаються по кількості фактично наданих медичних послуг. Питання у вартості цих послуг. Звичайно, вартість того, як надається послуга в гірській місцевості і в мегаполісі, вона по різному, бо природа цієї послуги різна і це все можна врахувати. А сьогодні це не враховується. Сьогодні просто розділили гроші по країні і все.
Ми порахували, що, навіть, з тим бюджетом, що є на сьогоднішній день, якщо ми перейдемо на таку систему, то ті лікарі і ті лікарні, де реально надаються послуги, куди реально їдуть люди, отримають вже істотно більший дохід. Так, вони його отримають за рахунок тих, в кого послуг нема. Друге – це те, що ми зможемо аргументовано просити більше фінансування на медицину. В Україні медицина дуже мало фінансується.
Бюджетна медицина в Україні знаходиться на рівні африканських країн у відсотку від нашого загальнонаціонального багатства. Всього 2% ВВП витрачається. Ще така сама кількість грошей тратиться з наших кишень. Тому друга наша мета, щоб більше виділяти коштів на медицину, але щоб ці кошти виділялися на реальні медичні послуги. Тоді у людей з’явиться гарантований обсяг медичної допомоги, послуг і ліків, які будуть державою покриватися і оплачуватися лікарні тільки за кожну конкретну людину, яка туди звернулася.
Дорога – це медична інфраструктура
Ви думаєте, що медична інфраструктура – це лікарня? Не тільки, – це дорога. Тому, що вам не потрібно так багато лікарень, якщо у вас хороша дорога. Ви просто довозите пацієнта до кращого лікаря. В Європі мало лікарень, тому що там хороші дороги. Дороги – це основа для реформи первинної допомоги. Ми сюди приїхали, щоб подивитися на стан первинної допомоги, тому, що первинна допомога – це основа медицини. Лікар первинної допомоги – це партнер пацієнта у 80-ти випадків медичних потреб і вони можуть бути вирішені на цьому рівні. Але якщо нема нормального контакту з лікарем первинної допомоги – це призводить до того, що пацієнт чекає до того моменту, поки його хвороба загострюється і потім йому вже треба бути транспортованим на машині швидкої допомоги зі ще гіршим діагнозом. Тому хороші дороги – це ключ до того, щоб сімейний лікар міг обслуговувати людей.
База даних пацієнтів
Без комп’ютерів ми не зробимо ефективні реформу. Коли грошей дуже мало – їх потрібно добре рахувати. Ключем до цього є реєстр пацієнтів. Щоб у нас всі пацієнти були в одному реєстрі, і коли він приходить в одну лікарню – то його там бачать. Коли він приходить в іншу лікарню – його теж там бачать з цього самого реєстру. Бо зараз ці лікарні бачать двох різних пацієнтів. І я, як пацієнт, можу сказати, що мене бісить кожного разу розповідати лікарю, які у мене від народження були щеплення. А в реєстрі всі ці дані будуть відображені.
Про медицину в гірських районах
Те, що особливою увага буде до гірських районів – це я вам обіцяю. У нас завдання стоїть зберегти особливий статус, а також знайти якісь підходи, щоб підняти на якісно вищий рівень медицину в гірських районах. Як за допомогою якихось рішень в центрі, так і за допомогою надання більших інструментів головам громад. Які зможуть зробити більше тоді, коли в них буде більше повноважень.