реклама

“Перед цим їх майже добу не годують”: як у Карпатах стрижуть овець (фото)

рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

За зиму тварини виділили чимало поту й жиру у вовну, тому її треба зняти. І роблять це саме тепер — адже до початку травня, коли вівці підуть на полонину, треба, аби вони трохи обросли, пишуть Версії з посиланням на Експрес.

“Овець починають стригти з 10-місячного віку, — розповідає Роман Бойчук, ветеринар та власник овець із села Космач, що на Івано-Франківщині. — Перед стрижкою майже добу не годують”.

Стрижуть спеціальними машинками або великими, так званими циганськими, ножицями, леза яких завдовжки 25 — 30 сантиметрів. Той, хто ніколи не бачив, як стрижуть овець, може навіть злякатися. Адже перед процедурою тваринам зв’язують мотузкою задні ноги.

“Навіщо так мучити бідолах?” — запитую у ветеринара.

“Ніхто їх не мучить, — усміхається пан Роман. — Жодна тварина від зв’язування не страждає, навіть не кричить. Баранам та вівцям слід лише зафіксувати ноги, аби вони під час стрижки не смикалися. Бо якщо смикнуться — їх можуть поранити”.

До речі, деякі господарі мотузці не довіряють. Тож тварин під час стрижки тримають помічники. Щоб підстригти, вівцю чи барана ставлять на невеличке підвищення, зроблене з кількох збитих дощок. Починають із голови, далі забирають вовну з шиї, ніг та живота. Насамкінець стрижуть боки, спину. Вовну залишають лише на хвості. А ще після стрижки тваринам на хвости прив’язують червоні нитки. Це давня карпатська традиція — аби не зурочили.

Вправний господар стриже одну тварину машинкою 10 хвилин, ножицями — 15 — 20.

“Постригти барана чи вівцю треба з першого разу, — пояснює пан Бойчук. — Двічі проводити машинкою чи ножицями по одному й тому самому місці не можна, бо якість вовни
знижується. Вона стає посіченою, переробити таку важко”.

З однієї вівці настригають 3 — 5 кілограмів вовни, з барана — 5 — 7. До речі, коли тварина добре вгодована, то й стригти її легше, бо на вовні є жир, ножиці наче “їздять”.

Зістрижена вовна має різкий, не дуже приємний запах. Її можна зберігати у полотняних мішках у добре провітрюваному приміщенні 10 — 15 років. Або одразу продати, щоправда, ціна символічна — 12 — 15 гривень за кілограм. Мита вовна дорожча — 40 — 50 гривень за кілограм.

“Я кип’ячу воду у великому казані, вкидаю вовну в окріп, перед тим вибравши з неї сіно й трачиння, бо ж вівці ходили всюди, за руно все це зачіплялося, — розповідає Роман Бойчук. —
Допоки вовна в окропі, помішую воду великою палицею. Через 10 — 20 хвилин витягаю та полощу у джерельній воді. Після цього вовна вже не має різкого запаху”.

Вимите руно горяни сушать на парканах. За сонячної погоди вовна висихає за два дні.

Далі за роботу беруться жінки, які спеціальними довгими металевими гребенями чешуть вимиту овечу шерсть. Із такої можна прясти нитки, з яких потім тчуть знамениті гуцульські ліжники, килими, плетуть одяг.

Останні декілька років майстрині зі столиці ліжникарства —села Яворів — тчуть також ліжникову тканину, з якої шиють верхній одяг в етнічному стилі.

Ціна такого — від 2 до 20 тисяч гривень. А починається все з овечої стрижки…

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

За вихідні в Івано-Франківську виявили 7 водіїв з ознаками сп'яніння

За вихідні в Івано-Франківську виявили 7 водіїв з ознаками сп’яніння

Патрульна поліція Івано-Франківська посилила контроль за нетверезими водіями на дорогах міста та зафіксувала низку серйозних порушень, включаючи затримання водія, який керував автомобілем у стані сп’яніння, вже будучи позбавленим відповідного права.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
діти ВПО

Світло пам’яті: в Івано-Франківську діти ВПО створили свічники для вшанування загиблих захисників України (фото)

В Івано-Франківську діти ВПО разом із батьками вшанували загиблих захисників України. Протягом тижня в просторі БФ «Відроджені єднанням» вони створювали символічні свічники, аби 24 лютого засвітити свічки пам’яті перед портретами…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
До річниці повномасштабного вторгнення Івано-Франківський театр зіграє у Варшаві виставу "Дзяди"

До річниці повномасштабного вторгнення Івано-Франківський театр зіграє у Варшаві виставу “Дзяди”

Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка проводить серію показів вистави “Дзяди” за поемою Адама Міцкевича у Варшаві, що стане важливою частиною масштабної культурної дипломатії, приуроченої до третьої річниці…

ПЕРЕГЛЯНУТИ