Коли святкувати Різдво: 25 грудня чи 7 січня? Спроба аналізу
Тривають різдвяно-новорічні свята, проте у суспільстві продовжується дискусія: коли ж відзначати День народження Христа? Полеміка полягає у тому, за яким календарем рахувати: за юліанським чи григоріанським (або, те ж саме, що за новим чи старим стилями).
Гостра дискусія розгорілась у соціальній мережі Фейсбук на сторінці народного депутата України Юрія Солов’я, після того, як він висловив свою позицію про те, щоб Різдво Христове святкувати 25 грудня, а не 7 січня.
І хоча більшість заявляє про бажання відзначати свято 25 грудня, є думки і про 7 січня, а також цікавими є пропозиції святкувати двічі, як це вже прийнято з Новим та Старим Новим роком.
Ви, безумовно, чули, що католики святкують Різдво 25 грудня за новим стилем, а православні святкують його 7 січня за старим. Не лише чули, а й самі так говорите?.. Але це неправильно, – стверджує сайт inf-armed.at.ua
У новому календарі (григоріанському) дати розташовані підряд: від 25 грудня до 1 січня і далі до 7 січня – всі ці дати беруться за одним і тим же календарем – новим. Тобто, і 25 грудня – це дата за новим стилем, і 7 січня – це дата за тим же новим стилем, бо це все – один григоріанський календар. Тобто, католицьке Різдво попадає на 25 грудня за новим стилем, а православне Різдво – на 7 січня за новим (не за старим!) стилем. Говорити, що православні святкують Різдво “7 січня за старим стилем” – неправильно. Це формулювання вводить в оману: ніби дата „7 січня” береться за старим стилем, тобто за старим юліанським календарем. Але, як щойно було показано, і 25 грудня, і 7 січня – це дати за одним і тим же новим григоріанським календарем. А от за старим стилем, православні святкують Різдво – 25 грудня! Не вірите?! Читайте далі…
Ми також знаємо про два Нових роки: один – новий Новий рік (1 січня), другий – старий Новий рік (14 січня). Чи не замислювалися ви чому саме 14 січня? Що у цій даті такого, що колись саме у цю дату святкували Новий рік? Ну звичайно ж ні! Ніхто і ніколи не святкував Новий рік 14 числа. Петро І наказав святкувати Новий рік 1 січня… не 14-го. Коли ж в Росії більшовики ввели новий григоріанський календар, шляхом одноразового викреслення 13 днів зі старого, то „1-е січня” змістилося назад на 13 днів (див. таблицю).
Тут для прикладу взята довільна дата переходу на новий календар – 18 грудня. Насправді на новий календар різні країни переходили в різні роки у різні дати.
Так тепер святкують два Нових роки: спочатку святкують „1 січня” за новим стилем, а через 13 днів знову святкують „1 січня” за старим стилем (14 січня за новим) – „новий” і „старий” Новий рік відповідно.
Так само Різдво: святкують спочатку „25 грудня” за новим стилем, а через 13 днів знову святкують „25 грудня”, але вже за старим стилем (а за новим стилем вже 7 січня)
Тож дата Різдва і за католицьким, і за православним обрядом одна і та ж – „25 грудня”! 7 січня Різдво ніхто не святкує! „7 січня” – це дата за цивільним календарем (який збігається з григоріанським), а за календарем православної церкви в цей день – 25 грудня.
А що з цього приводу думають прикарпатці? Коли, згідно до календаря, за яким живе Україна, варто відзначати Різдво?
Ігор Ткач, аналітик, журналіст
День народження іменинника святкують тоді, коли іменинник народився. Доведено що Христос народився 25 грудня 4 року до нашої ери. Помилка в юліанському календарі – не причина свято відсувати на 2 тижні. Кожному, хто хоче розібратися – дуже раджу почитати доступно написані роботи нашого івано-франківського професора Івана Климишина про календар і пасхалії. Там відповіді не тільки про Різдво, але й про Великдень.
Ігор Насалик, народний депутат України
25 грудня , я переконаний в цьому)
Оскільки 75% православних у світі відзначає Різдво 25 грудня, то УПЦ КП та УГКЦ також мають бути разом з православним світом, а не з московськими попами. Тим більше, що греко-католики підпорядковуються Ватикану, а православні тяжіють до Константинопольського патріархату. І Ватикан і Константинопольська Церква відмічають Різдво саме 25 грудня.
Віталій Мерінов, депутат Івано-Франківської міської ради, голова ГО «Спільними зусиллями»
Вважаю, що святкування Різдва Христового повинно бути 25 грудня. Оскільки в більшій мірі Новий Рік є грандіозним святкуванням з різними стравами, включаючи і м’ясні + спиртні напитки, а в нас до 6 січня триває піст-Пилипівка. Тому і святкування Різдва Христового в цей час є неправильним.
Віталій Світлик, координатор руху “ЧЕСНО” в Івано-Франківській області
Весь християнський світ відзначає Різдво 25 грудня, і тільки в спадок від СССР ми святкуєм 7 січня. Якщо ми прагнем до Європейських цінностей то можем переходити на святкування Різдва в грудні, але не від дати святкувань залежить наша ідентичність та ментальність. Для переходу до еропейських цінностей нам треба змінювати в першу чергу себе та відношення до оточуючих. Ніякими законами, рішеннями санкціями ми не станем европейцями, тільки роботою над собою ми можем добитись змін в країні. Сюда і входять зміни в церковних чинах які заради парафіян які їх збагачують йдуть на різноманітні кроки для збільшення своїх прихильників. На даний момент не готовий з упевненістю відповісти коли ми маєм святкувати. 7 січня стало для нас уже традицією а от 25 грудня святкує вся Європа. Тому якщо ми відходим від радянщини думаю всетаки краще буде святкувати 25 грудня.
Василь Кедик, політолог, громадський активіст
Різдво – свято, яке торкається душі людини. Тому важливо, які почуття викликає це свято. По-моєму, така дискусія недоцільна.
Про давнє православне сакральне і єзуїтські виверти…
Чому дата 25 грудня недопустима для православних?
Чому православні мають святкувати Різдво саме 7 січня?
Що є сакральна основа давнього православного Різдва якої немає у католиків?
Стаття “Коляда та Різдво – сакральна основа Православного календаря!” –
http://rodovid.rv.ua/kolyada-ta-rizdvo-sakralna-osnova-pravoslavnogo-kalendarya/
ЖАЛЬ ЩО СОЛОВЕЙ НЕМАЄ ДОСТОЙНОЇ ПІДТРИМКИ навіть нажаль у нас бо солідарність це ілюзія і тому все це розмови
до цьго потрібно додати що ця дата 25 грудня навмисно заполітизована ГУНДЯЄВСЬКОЮ сектою. І ще=САМЕ час підняти питання про створення УКР помісної церкви і переглянути ЗАКОННІСТЬ ОТРИМАННя росією патріархата а повернути її метрополію і перепідчинити ВСЕленському ПРавославному ПАтріарху
Буде так само як зі зміною маршрутів,тому все треба змінювати швидко і бути зі світом,а не з Кирилом!
Так вийшло, що батьки звикли ще з дитинства святкувати Різдво сьомого січня, але цього року візьмемо звичай проводити його 25 грудня. Більшість людей належать до УПЦ(мп) і тому все зрозуміло. Я впевнений, що