Rizdvo

Гостра дискусія розгорілась у соціальній мережі Фейсбук на сторінці народного депутата України Юрія Солов’я, після того, як він висловив свою позицію про те, щоб Різдво Христове святкувати 25 грудня, а не 7 січня.

Solovey_Rizdvo

І хоча більшість заявляє про бажання відзначати свято 25 грудня, є думки і про 7 січня, а також цікавими є пропозиції святкувати двічі, як це вже прийнято з Новим та Старим Новим роком.

 Ви, безумовно, чули, що католики святкують Різдво 25 грудня за новим стилем, а православні святкують його 7 січня за старим. Не лише чули, а й самі так говорите?.. Але це неправильно, – стверджує сайт inf-armed.at.ua

У новому календарі (григоріанському) дати розташовані підряд: від 25 грудня до 1 січня і далі до 7 січня – всі ці дати беруться за одним і тим же календарем – новим. Тобто, і 25 грудня – це дата за новим стилем, і 7 січня – це дата за тим же новим стилем, бо це все – один григоріанський календар. Тобто, католицьке Різдво попадає на 25 грудня за новим стилем, а православне Різдво – на 7 січня за новим (не за старим!) стилем. Говорити, що православні святкують Різдво “7 січня за старим стилем” – неправильно. Це формулювання вводить в оману: ніби дата „7 січня” береться за старим стилем, тобто за старим юліанським календарем. Але, як щойно було показано, і 25 грудня, і 7 січня – це дати за одним і тим же новим григоріанським календарем. А от за старим стилем, православні святкують Різдво – 25 грудня! Не вірите?! Читайте далі…

Ми також знаємо про два Нових роки: один – новий Новий рік (1 січня), другий – старий Новий рік (14 січня). Чи не замислювалися ви чому саме 14 січня? Що у цій даті такого, що колись саме у цю дату святкували Новий рік? Ну звичайно ж ні! Ніхто і ніколи не святкував Новий рік 14 числа. Петро І наказав святкувати Новий рік 1 січня… не 14-го. Коли ж в Росії більшовики ввели новий григоріанський календар, шляхом одноразового викреслення 13 днів зі старого, то „1-е січня” змістилося назад на 13 днів (див. таблицю).

table

Тут для прикладу взята довільна дата переходу на новий календар – 18 грудня. Насправді на новий календар різні країни переходили в різні роки у різні дати.

Так тепер святкують два Нових роки: спочатку святкують „1 січня” за новим стилем, а через 13 днів знову святкують „1 січня” за старим стилем (14 січня за новим) – „новий” і „старий” Новий рік відповідно.

Так само Різдво: святкують спочатку „25 грудня” за новим стилем, а через 13 днів знову святкують „25 грудня”, але вже за старим стилем (а за новим стилем вже 7 січня)

Тож дата Різдва і за католицьким, і за православним обрядом одна і та ж – „25 грудня”! 7 січня Різдво ніхто не святкує! „7 січня” – це дата за цивільним календарем (який збігається з григоріанським), а за календарем православної церкви в цей день – 25 грудня.

А що з цього приводу думають прикарпатці? Коли, згідно до календаря, за яким живе Україна, варто відзначати Різдво?

tkach_igor

Ігор Ткач, аналітик, журналіст

День народження іменинника святкують тоді, коли іменинник народився. Доведено що Христос народився 25 грудня 4 року до нашої ери. Помилка в юліанському календарі – не причина свято відсувати на 2 тижні. Кожному, хто хоче розібратися – дуже раджу почитати доступно написані роботи нашого івано-франківського професора Івана Климишина про календар і пасхалії. Там відповіді не тільки про Різдво, але й про Великдень.

nasaluk_title_8679_615x462

Ігор Насалик, народний депутат України

25 грудня , я переконаний в цьому)

Володимир Мулик, журналіст

Оскільки 75% православних у світі відзначає Різдво 25 грудня, то УПЦ КП та УГКЦ також мають бути разом з православним світом, а не з московськими попами. Тим більше, що греко-католики підпорядковуються Ватикану, а православні тяжіють до Константинопольського патріархату. І Ватикан і Константинопольська Церква відмічають Різдво саме 25 грудня.

Merinov

Віталій Мерінов, депутат Івано-Франківської міської ради, голова ГО «Спільними зусиллями»

Вважаю, що святкування Різдва Христового повинно бути 25 грудня. Оскільки в більшій мірі Новий Рік є грандіозним святкуванням з різними стравами, включаючи і м’ясні + спиртні напитки, а в нас до 6 січня триває піст-Пилипівка. Тому і святкування Різдва Христового в цей час є неправильним.

Svitlyk

Віталій Світликкоординатор руху “ЧЕСНО” в Івано-Франківській області

Весь християнський світ відзначає Різдво 25 грудня, і тільки в спадок від СССР ми святкуєм 7 січня. Якщо ми прагнем до Європейських цінностей то можем переходити на святкування Різдва в грудні, але не від дати святкувань залежить наша ідентичність та ментальність. Для переходу до еропейських цінностей нам треба змінювати в першу чергу себе та відношення до оточуючих. Ніякими законами, рішеннями санкціями ми не станем европейцями, тільки роботою над собою ми можем добитись змін в країні. Сюда і входять зміни в церковних чинах які заради парафіян які їх збагачують йдуть на різноманітні кроки для збільшення своїх прихильників. На даний момент не готовий з упевненістю відповісти коли ми маєм святкувати. 7 січня стало для нас уже традицією а от 25 грудня святкує вся Європа. Тому якщо ми відходим від радянщини думаю всетаки краще буде святкувати 25 грудня.

Kedyk

Василь Кедик, політолог, громадський активіст

Різдво – свято, яке торкається душі людини. Тому важливо, які почуття викликає це свято. По-моєму, така дискусія недоцільна.