img.php

Івано-Франківський політик, голова фракції «Самопоміч» в обласній раді Тарас Виноградник на своїй сторінці у Facebook написав наступне: «Досвід утворення успішних держав – спочатку сильне громадянське суспільство на основі котрого утворюються держава! Ми ж спочатку отримали державу з усіма атрибутами, а зараз формуємо громадянське суспільство».

taras vynogradnyk

З терміном «отримали», можна було б і посперечатися, адже всім відомо, що більшість серед політв’язнів в таборах СРСР складали саме українці. Та й атрибути нам дісталися виключно совєцькі, які за чверть століття, практично, не змінилися. Але, оскільки мова про громадянське суспільство, яке (за словами Тараса Виноградника) ми формуємо, то на цьому і зосередимось.

Дійсно, Революція Гідності стала можливою тому, що на той момент в державі вже сформувалися зачатки громадянського суспільства. Режим Януковича своїми діями призводив до того, щоб люди гуртувалися для спільного опору, що, зрештою, й закінчилося повстанням, яке, через чисельні жертви, все ж закінчилося перемогою.

І люди усвідомили, що вони не населення, не електорат, а громадяни своєї держави. Саме тоді процес формування громадянського суспільства набув вагомого прискорення. І навіть анексія Криму та війна на Сході не змогли зупинити цей процес. Добровольчі батальйони, волонтери – все це були ознаки громадянського суспільства, яке почало формуватися й ставати на ноги. Люди дійсно повірили, що можуть змінити державу.

Але, але… Тих, хто скориставшись моментом, на крові жертв Майдану та російсько-української війни, прийшов до влади, такий розклад зовсім не влаштовував. Їх лякало громадянське суспільство. Адже система влади, яку вони наполегливо намагалися зберегти й громадянське суспільство – речі несумісні. Щось одне та звурдиться. Якщо не керувати «хімічним» процесом згори, то безумовно, що звурдилася б влада. Тому «хіміки» почали додавати в процес свої інградієнти, щоб спрямувати реакцію в потрібний їм бік.

Що це означає, якщо відійти від хімічних термінів?

Для того, щоб відповісти на це питання, спочатку потрібно відповісти на інше. Що таке громадянське суспільство?

Згідно «Вікіпедії», громадянське суспільство — це сфера недержавних суспільних інститутів та відносин, це все те в суспільстві, що не є державою та державним, це сфера спілкування, взаємодії, спонтанної самоорганізації і самоврядування вільних індивідів на основі добровільно сформованих асоціацій, яка захищена необхідними законами від прямого втручання та регламентації з боку держави.

І ось тут ми підходимо якраз до прямого втручання та регламентації з боку держави. Що потрібно зробити з вільними індивідами, щоб вони не відчували себе настільки вільними, щоб відчуватися громадянами? Перетворити їх на жебраків. Саме з цією метою штучно була обвалена гривня, що в момент, за кілька місяців, перетворила українців на найбіднішу націю не лише Європи, а майже цілого світу.

Втім, як не дивно, українці витримали цей удар, продовжуючи мужньо відбивати навалу ворога на сході, продовжуючи забезпечувати армію всім необхідним з власної, обмілілої, завдяки діям держави, кишені.

Тоді державна машина взялася до дискредитації добровольчих батальйонів та волонтерського руху. В той час, як відверті вороги держави сидять в перламенті, обіймають посади мерів міст, голів адміністрацій, членів ЦВК, займають керівні посади в МВС, СБУ, прокуратурі, тощо, тюрми заповнені патріотами, які перші кинулися на захист держави та стримали першу хвилю ворожої навали.

Втім, громадянське суспільство продовжило чинити опір. І тоді держава провела контрольний постріл – підвищення тарифів, без підвищення прожиткового мінімуму й мінімальних зарплат. І присадила половину населення на субсидії, перетворивши таким чином громадян на кріпаків, які працють за пайку. За словами міністра соціальної політики Павла Розенка в поточному році (за розрахунками міністерства) за субсидіями звернеться 8,5 мільйонів сімей. Якщо помножити цю цифру на три (адже сім’я не складається з одної людини), то вийде 25,5 млн., що складає майже дві третіх населення країни.

Є така байка про Сталіна, як він показував соратникам спосіб, яким швидко можна приручити курку. Якщо її просто нагодувати, то вона все одно після цього піде геть, щоб самостійно собі порпатися десь там в городі. А от якщо їй вищипати все пір’я, то вона буде тулитися до ноги того, хто це зробив, бо розумітиме, що в общипаному вигляді вона не виживе. Саме так общипала українців держава.

І не варто вірити представникам влади, які щось там белькочуть про економічне обґрунтування підвищення тарифів. Адже всі незалежні експерти запевняють, що ціна, скажімо, на той же газ для населення завищена, як мінімум, вдвічі.

Та й з пенсійне законодавство в Україні носить всі ознаки закріпачення. «Нова» влада навіть не заїкається про відміну пенсійного законодавства прийнятого за правління Януковича, згідно якого страховий стаж для отримання мінімальної пенсії збільшили: для жінок – з 20 до 25 років, для чоловіків – з 30 до 35 років. До слова, такий страховий стаж в США складає 10 років, а у Франції 15 років.

Ось тут би й хотілося спитати в пана Виноградника, про яке формування громадянського суспільства можна говорити в таких умовах? Тут можна говорити лише про соціальний вибух, або, іншими словами, про бунт – кривавий та безжальний. Але й тут держава підстрахувалася. Будь-які протести проти  (фактично – геноцидної) економічної та соціальної політики держави, оголошуються такими, що на руку агресору. Звідси всі ці, так звані, мінські домовленості, мета в яких одна – якомога довше розтягнути в часі війну на сході. І байдуже, що на східному фронті щодня отримують поранення та гинуть наші бійці.

Тому формування громадянського суспільства фактично зійшло на пси. Когось купили, когось посадили, хтось зневірився. І дивним чином про формування громадянського суспільства заговорили політики. Якраз представники держави, яка, апріорі, не може втручатися в процес.