З огляду на війну та на важку економічну ситуацію, навряд чи всі події, які трапилися в житті мешканців Івано-Франківська, можна назвати радісними. Версії склали ТОП-10 тем, які ми висвітлювати протягом року і які, так чи інакше, сколихнули місто.

  1. Отже, на перше місце ми б поставили тему так званої транспортної реформи, яку започаткувала влада ще наприкінці 2015 року. Хоча б тому що, так чи інакше, зміна руху міських маршруток торкнулася всіх без винятку мешканців Івано-Франківська. Всі обіцянки влади покращити обслуговування пасажирів, так і залишились обіцянками. Так само й з квитками. Про них успішно забули. При цьому ціни на перевезення в Івано-Франківську залишаються одними з найвищих в Україні. https://versii.if.ua/publikacii/marshrutna-reforma-u-frankivsku-chogo-bilshe-plyusiv-chi-minusiv/marshrutky
  1. Друге місце посідає тема муніципального Центру сучасного мистецтва, вірніше його фактичної ліквідації. І хоча ця подія торкнулася лише творчої частини мешканців міста (іншим, на жаль, байдуже) все ж резонувало по всій Україні. «Версії» присвятили цій темі п’ять публікацій в минулому році. Нагадаємо, що все почалося з того, що готельєр Бойко поклав око на приміщення ЦСМ, щоб зробити там рецепцію для реконструйованого готелю «Дністер», а закінчилось все усуненям з посади фактичного творця Центру мистецтвознавця Анатолія Звіжинського та призначення на посаду нікому в мистецьких колах невідомої юної волонтерки Ірини Клицюк. Приміщення ЦСМ успішно відійшло готельєру, творча інтелегенція провела майже фестивальну акцію «Похорон старого ЦСМ» https://www.youtube.com/watch?v=tlES1btV0q8, а Ірина Клицюк, отримуючи з серпня місяця заробітну плату, не провела жодної мистецької акції. За позовом Анатолія Звіжинського триває судовий розгляд. Наступне засідання по справі відбудеться 17 січня 2017 року.
Результат пошуку зображень за запитом "Ірина Клицюк"
  1. Третє місце ми віддали скандалам, які виникли між ветеранами АТО, та представниками влади та поліції. Йдеться про конфлікт між міським головою Русланом Марцінківим та ветеранами, яких міський голова звинуватив в рейдерстві, та про скандальне «спілкування» очільника франківської поліції Дмитра Міхальця та бійця АТО Івана Чайковського https://versii.if.ua/publikacii/ataka-politseyskogo-chi-ataka-na-politseyskogo-neuperedzheniy-poglyad-na-pobittya-uchasnika-ato-foto-video/. І якщо в першому випадку Руслан Марцінків вибачився, то в другому примирення так і не відбулося. Наразі справа перебуває в прокуратурі, а крапку в ній поставить суд.

  1. Четверте місце можна сміливо віддавати темі муралів, яка більше місяця надихала мешканців міста на словесні баталії, як в соцмережах, так і на вулицях. І хоча більшість противників муралів вперша почула це слово саме тоді, коли ці самі мурали з’явилися на стінах будинків в Івано-Франківську, це не завдило їм вдаватися до нищівної критики «незрозумілої мазанини». Втім, час пройшов, пристрасті вгамувалися, а мурали залишилися. Навіть упоротий Франко на вулиці Бельведерській, якого місцевий маляр намагався протиставити тим самим скандальним стінописам.

1

  1. П’яте місце, цілком заслужено, посідає ще один поціновувач сучасного мистецтва Василь Скрипничук, який в червні 2016 року з кулаками накинувся на оператора ТРК «Карпати» Едуарда Скрипника та художника Юрія Бакая, котрий у фойє приміщення обласної ради монтував інсталяцію “Вапно” в рамках фестивалю «Гогольфест». В процесі акції Василь Скрипничук вмудрився в телефонному режимі посваритися з головою обласної ради Олександром Сичем та навіть пообіцяв звільнитися з посади керівника апарату облради. Натомість пішов у відпустку, а потім ще кілька місяців (аж до вересня 2016 року) обіймав посаду, з якої обіцяв звільнитися в червні. Наразі Василь Скрипничук залишається депутатом обласної ради Івано-Франківська. https://versii.if.ua/publikacii/chim-zakinchitsya-sprava-frankivskogo-krokodila-vasilya-skripnichuka/
  1. Шосте місце слід віддати проблемі забруднення міського озера. Все почалося зі знищення низки ставків, які створювали з міським озером одну суцільну водяну систему. Внаслідок таких варварських дій міське озеро перестало поповнюватися протічною водою й почало забруднюватись. Система шлюзів між відстійниками та міським озером вже давно перебуває в неробочому стані й міське озеро на даний час живиться водою практично лише з одного природнього джерела й дощовою водою, чого явно недостатньо для такого великого водного масиву. Вода в озері майже не оновлюється, що створює сприятливі умови для замулення дна, та розростання різноманітних водорослей. За словами директора “Центру розвитку міста та рекреації” Руслани Василюк, проблема вивчається і в 2017 році її почнуть вирішувати. https://versii.if.ua/publikacii/ivano-frankivske-miske-ozero-mozhut-zasipati-vzhe-nayblizhchim-chasom/

IMG_5502

  1. Сьому сходинку нашого топ-параду займає печальна подія – знесення садиби Гриневичів. Чи не єдиної садиби, яка пережила сумнозвісну станіславівську мармулядову пожежу 28 червня 1868 року. У 80-их роках минулого століття помешкання Гриневичів слугувало явочною квартирою для забороненої УГКЦ. Тут також неодноразово збиралися дисиденти Левко Лук’яненко, Микола Поровський, Роман Круцик. Нагадаємо, що сестри Гриневич заповіли садибу Союзу українок, для облаштування там музею родини. Втім, проіснував музей всього лиш 10 років. Виявилося, що «Союз українок» не здатний за власні кошти утримувати садибу. Союзанки (певно від надмірного патріотизму) не знайшли нічого кращого, як сплавити місце разом з будинком забудовнику для спорудження багатоповерхового житлового будинку. Патріотичні серця союзанок радісно тріпотіли у вишиваних грудях від такої вдалої оборудки. https://versii.if.ua/publikacii/prikrivayuchis-mandatom-yak-deputat-siredzhuk-zruynuvav-istorichnu-pam-yatku-zaradi-8-mi-poverhovogo-budinku/

1

  1. Восьме місце (з перспективою в прийдешньому році зайняти першу сходинку) займає скандал з розтратою коштів виділених на спорудження фортифікаційних споруд в зоні АТО. Скандал почався в червні 2016 року і продовжився наприкінці року . Тема, наразі, ще не закрита, тому чекаємо продовження.

  1. Передостанню, дев’яту сходинку, нашого рейтингу ми вирішили віддати темі децентралізації, яка туго, зі скрипом, зі скандалами, та все ж проходить в Україні. https://versii.if.ua/publikacii/detsentralizatsiya-chomu-buksuye-stvorennya-novih-otg-na-prikarpatti/ Є певний опір на місцях, який чинять сільські голови, та голови районних адміністрацій, котрі, в разі створення ОТГ втрачають значну частину владних функцій. Також опір чинять села навколо Івано-Франківська. Є п’ять сіл, які не хочуть ніякого об’єднання в одну ОТГ з обласним центром. Це, так звані, села першого кола – Крихівці, Вовчинці, Микитинці, Угорники, Хриплин. Втім, не зважаючи на певні труднощі, координатор обласного Офісу реформ Руслан Панасюк переконаний, що зрештою всі населенні пункти прийдуть до розуміння переваг створення ОТГ. Адже, скажімо, три територіальні громади Івано-Франківської області (Верхнянська, Печеніжинська та Старобогородчанська) отримали минулого року 22 млн. гривень додаткового фінансування.

detsentralizatsia

  1. Остання (десята) але не менш важлива тема (last not least) в останні дні року, що минає присвячена міській новорічній ялинці. Влада міста вперше в історії вирішила встановити на Вічевому майдані штучну ялинку. Разом з 3-D ілюмінацією вартість такого нововведення тягнула майже на півтора мільйони гривень. Втім, зголом міська влада повідомила, що ялинку всього лиш взяли в оренду. Тим не менше думки щодо штучної ялинки знову розкололи мешканців Івано-Франківська на два табори. Одні вітали таке нововведення, інші різко засуджували.

Отак і проминув 2016 рік в Івано-Франківську. Насправді, будь-які події (навіть скандальні) лише підтверджують той факт, що місто живе. Звичайно, було б краще, якби в прийдешньому році скандалів було менше, а хороших подій та хороших новин більше. З надією на краще «Версії» вітають своїх читачів з новим 2017 роком і бажають всім добра і злагоди. З Новим роком!