Касація оскарженню не підлягає. Найбільший гаражний кооператив Івано-Франківської області ГК «Соколи» виграв Верховний суд у справі про продаж землі разом з гаражами.
Півтора тисячі франківців, які є членами ГК «Соколи», вже понад три роки не можуть безперешкодно потрапляти до своїх власних гаражів. Все через те, що найбільший гаражний кооператив Франківська продали разом з приватними гаражами. А нові власники забарикадували в’їзд бетонними блоками, і взялися по одному «виживати» власників гаражів. Хтось не витримав натиску «рейдерів» і здався, але більшість продовжили боротьбу – у правовому полі.
11 грудня власники гаражів в кооперативі «Соколи» прийшли на прийом до міського голови Івано-Франківської громади Руслана Марцінківа. Люди принесли не тільки заяву, а й позитивне рішення Верховного суду за касаційною скаргою ГК «Соколи». Відтак мер дав розпорядження підготувати позов до суду про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння.
Як все починалось
У 2006 році Івано-Франківська міська рада передала гаражному кооперативу «Соколи» 6.3201 га землі в оренду на 1 рік, для обслуговування гаражів.
Раніше частина цією ділянки (5,2200 га) була в оренді у фізкультурно-оздоровчого комплексу «Кристал» (філії АТВТ «Родон»). Але з огляду на систематичну несплату земельного податку, міська рада договір розірвала й в березні 2006 року уклала договір з кооперативом «Соколи». Втім керівництво «Родону», в особі президента АТВТ Каспрука Ярослава Ярославовича, продовжувало вважати ділянку своєю і, як наслідок, вимагало від власників гаражного кооперативу плати за оренду землі.
Згодом ця земельна ділянка невідомим чином (без відповідних документів) перейшла з власності міста у власність Вовчинецької сільської ради, а та в свою чергу передала її в користування АТВТ «Родон».
Вовчинецька сільська рада у лютому 2008 року затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для АТВТ «Родон» площею 4,1427 га за адресою вулиця Вовчинецька, 225 та надала дозвіл на заключення договору оренди з правом викупу. І через пару тижнів Вовчинецька сільська рада прийняла рішення продати АТВТ «Родон» більше шести гектарів землі за 1 580 025 гривень, що є явно заниженою ціною, бо той час нормативно-грошова оцінка даної землі складала 7 400 720 гривень. При чому Вовчинецька сільська рада гарантувала, що земельна ділянка, яка є предметом договору, вільна від будь-яких майнових прав і претензій третіх осіб, хоча тут уже були збудовані понад 1500 гаражів ГК «Соколи».
Від тоді і тривають спори щодо приналежності земельної ділянки – відноситься вона до Івано-Франківська чи до села Вовчинець.
Круговерть майна «Родону»
17 травня 2011 року відбувся так званий розподільчий баланс між АТВТ «Родон» та ТзОВ «ІКС-АДВАНС», в результаті якого від АТВТ до ТзОВ безкоштовно переходять і земельні ділянки (спірна в тому числі). Під актом передачі від АТВТ «Родон» підписався його директор Каспрук Ярослав Ярославович, а от від «ІКС-АДВАНС» – його дружина, директорка підприємства Каспрук Ірина Олександрівна.
А вже 19 жовтня 2011 року ТзОВ «Ікс-АДВАНС» у зв’язку з реорганізацією знову ж таки безкоштовно передає земельні ділянки ТзОВ «Х-АДВАНС», де директором працює знову ж таки Каспрук Ярослав Ярославович.
Заразом до ТзОВ «Х-АДВАНС» переходять всі корпоративні права (акції, частки в статутних капіталах, в тому числі всіх дочірніх підприємств), якими володіло АТВТ «Родон».
«Рейдерське захоплення»
13 серпня 2020 року півтори тисячі франківців, які є членами ГК «Соколи», не змогли потрапити до своїх власних гаражів на вулиці Вовчинецька, 225. В’їзд до кооперативу був забарикадований бетонними блоками, а на «охороні» виставили більше двадцяти кремезних молодиків.
«Рейдерами» виявилося підприємство «ІОЛІТ-ІФ», засновником якого є Ярослав Ярославович Каспрук – той сам ексдиректор «Родону», з яким Вовчинецька сільська рада уклала договір.
«З документів вбачається, що Ярослав Каспрук цю земельну ділянку відчужив підприємству, директором якого є його заступник. Тобто, він передав цю землю сам собі. Вони продали цю земельну ділянку, як поле, вказали, що на земельній ділянці нема жодного гаража, тільки – транспортна прохідна», – коментував тоді ситуацію адвокат Роман Жирун.
Після цього на «гаражників» почався жорсткий пресинг.
«Людям весь цей час погрожують, вдаються до шантажу, погрожують, що знесуть гаражі, не пускають до гаражів», – розповів Версіям адвокат Роман Жирун.
Адвокат «нових власників» повідомив Версіям, що їхня організація не порушує закон, а діє згідно прав власності, яке передбачене витягом з держреєстру речових прав на нерухоме майно від 30 липня 2020 року. В документі вказано, що приватний нотаріус зареєструвала право на землю товариству ІОЛІТ-ІФ.
«Гаражники» звернулись до поліції і там відкрили кримінальне провадження за підозрою у підробленні документів. На час проведення слідства суд наклав арешт на цю земельну ділянку, але нові власники не зважали на рішення суду і продовжували рити траншеї та всіляко перешкоджати «соколам» добиратись до своїх гаражів.
Крапка в суді
Пройшовши всі судові інстанції, справа щодо власності на земельну ділянку, де розташовані гаражі майже півтора тисяч франківців, врешті дійшла до Верховного суду, який в результаті став на бік ГК «Соколи».
Вовчинецька сільська рада не мала повноважень щодо продажу цієї земельної ділянки, адже це були землі поза межами населеного пункту, що було й доведено в суді.
«Вовчинецька сільська рада мала право розпоряджатися лише землями населеного пункту. Вони вирішили заднім числом легалізувати свої дії, а ми в суді довели, що це рішення незаконне. Оскільки відбулась зміна меж за рахунок міста Івано-Франківська. А зміна меж міста є компетенцією виключно Верховної Ради України», – відзначив адвокат Роман Жирун.
28 листопада 2023 року Касаційний адміністративний суд Верховного Суду задовольнив касаційну скаргу гаражного кооперативу та визнав, що Івано-Франківська міська рада при прийнятті рішень щодо користування земельною ділянкою площею 6,3201 га по вулиці Вовчинецькій, 225 має враховувати інтереси ГК «Соколи» та його членів – власників гаражів, оскільки належні членам ГК «Соколи» об’єкти нерухомості розташовані на земельній ділянці та нерозривно пов’язані із землею.
Прийом у міського голови
11 грудня з постановою Верховного Суду касаційної інстанції представники ГК «Соколи» прийшли на прийом до мера Руслана Марцінківа.
Гаражники сподіваються на повернення земельної ділянки у комунальну власність, з тим, щоб у майбутньому претендувати на оренду цієї земельної ділянки і сплачувати кошти до бюджету громади.
Люди просять Івано-Франківську міську раду подати позовну заяву до ТзОВ «ІОЛІТ ІФ» про витребування з чужого незаконного володіння земельної ділянки по вул. Вовчинецька, 225.
«Це правильний спосіб захисту. Цю земельну ділянку продав ненаналежний контрагент, а судом доведено, що власником земельної ділянки є місто. Ми маємо рішення Верховного суду, яке є джерелом права. Тому сподіваємось, що мерія захистить інтереси громади щодо повернення землі у комунальну власність», – відмічає адвокат Роман Жирун.
Після спілкування з представниками ГК «Соколи» Руслан Марцінків дав розпорядження юристам з Департаменту правової політики підготувати позов до суду про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння.
Читайте також:
«Великі сліпі» або як дерибанили івано-франківський завод «Родон»
Івано-Франківський суд наклав арешт на земельну ділянку на Вовчинецькій, 225
ГК «Соколи» виграв Верховний суд у справі про продаж землі кооперативу